AKP’DE İLÇE ADAYLARI KİM OLUYOR

27 Kasım 2013 Çarşamba , 11:17
0 Yorum

AK Parti’de Büyükşehir Belediye Başkan Adayı için kıyasıya mücadele yaşanırken 19 ilçede heyecan dorukta.

 AK parti’de bütün gözler Büyükşehir Belediye Başkan adayına çevrilmişken ilçelerle ilgili ön elemenin yapıldığı ortaya çıktı.

19 İlçede 140 aday adayı ile ilgili hazırlanan rapor genel merkeze gönderildi.

Genel Merkezde Büyükşehir Belediye Başkanlığı dosyası ile birlikte ilçelerinde değerlendirmeye sokulacağı ifade ediliyor.

Ordu’da 19 İlçede Kamuoyunda AK parti ile ilgili yaşananlar ise şöyle:

Öncelikle yeri garanti olanları yazalım.

 Fatsa Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan, Gülyalı Belediye Başkanı Talip Şen, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, Kabataş  Belediye Başkanı Yakup Yılmaz’ın tekrar aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

4 ilçe dışında 15 ilçede her aday adayının şansı var.

ALTINORDU

11 aday adayı bulunuyor. 11 adayın kendi arasında bir problem gözükmüyor. Tüm adaylar kim aday olusa olsun yanında dururum mesajı veriyor.

Öne çıkan isimler Aşkın Tören, Haluk Karamanoğlu, Ahmet Hülür, Dursun Kurucu ve Engin Tekintaş.

AKKUŞ

AK Parti geçen dönem garanti gördüğü seçimi ancak 3. parti olarak tamamlamıştı Akkuş’ta. Lütfi Efil adaylık konusunda zigzag çizince yanlış adayla seçime giren AK Parti hem başkanlığı hem de prestijini kaybetmişti.Üstüne birde bölgenin Milletvekili bulunmasına rağmen.

Akkuş’da bu dönemde aynı hata yapılmasından korkuluyor. Öne çıkan isim olarak Kızılelma Belediye Başkanı İsa Demirci gözüküyor.

AYBASTI

AK Parti yönetiminde genel kanaat İzzet Gündoğar ile yola devam edilmesi yönünde .

Ancak diğer adayların ortak tavrı İzzet Gündoğar olmasında kim olursa olsun havasında.

Yanlış tercih, küskünlük AKP’nin işini zorlaştırır.

ÇAMAŞ

Sadece AK Partililerin değil tüm partilerin bir aday nasıl seçimi kaybeder diye ders olarak gösterebileceği yer Çamaş.

2009’da seçimlerin favorisi AK parti Adayı Mahmut Ayparcası’ydı.

Ayparçası’nın Çamaş’a hizmetleri oldu yeni projeleri vardı ama sandıktan çıkamadı.AK Partililer Çamaş’ta nasıl olsa seçimi alıyoruz havasındaydı fakat kaybettiler.

Bu dönem yine Mahmut Ayparçası’nın adı önde gözüküyor.

ÇATALPINAR

AK Parti geçen dönem seçimi at başı kazandığı yerlerden birisi de Çatalpınar.

Başkan Muhasin Eriş ismi kamuoyunda  oldukça yüksek. Ancak değişik bir aday olması sürpriz olmamalı.

ÇAYBAŞI

AK parti’nin sancılı olduğu yerlerden. Mevcut Belediye Başkanı Zekeriya Sarıkoca, İlçe Başkanı Hüseyin Semiz, İlküvez Belediye Başkanı İsmet Yanık ağır toplar.Üç isimden birisi aday gösterilebilir.

GÖLKÖY

Adayın kim olacağı merak edilen yerlerden birisi.” O aday olursa ben yokum” sözü sıkça söyleniyor.

Mevcut Belediye Başkanı Ali kemal Mert’e karşı diğer adayların birleştiği gözüküyor.

Kamuoyu yoklamaları mevcut Başkanın işinin zor olduğunu gösteriyor. Kamuoyunun görüşü dinlenmeyip,”Kimi gösterirsek kazanırız” mantığı işlerse Gölköy’de ipi muhalefet adaylarının göğüsleyeceği de ortada.

Çok kişiye meclis üyeliği, başkan yardımcılığı sözü verilmiş dedikoduları küskünlük işareti.

Belde Belediye Başkanları, Muhtarlar Derneği açık çalışıyor,”Mevcut başkana karşı kim olursa yanında oluruz”diye.

Gölköy’de problem nasıl çözüleceğini doğrusu bizde merak ediyoruz.

GÜRGENTEPE

AK parti iki dönemdir kazanamıyor. İlçede parti içerisinde küskünlük, dedikodu tavan yapınca başarı da bir türlü gelmiyor.

Gürgentepe’de CHP’li Belediye Başkanı Halis Baykara aynı zamanda alevi. AK Parti’nin Alevi Baykara’ya karşı Emekli İmam Yaşar Şahin’i koyacağı söylentileri bile ilçede şimdiden rahatsızlık vermiş durumda.

Aday tespiti kolay değil.Geçen dönem aday olamayanlar küsmüş hatta bağımsız aday olanlar olmuştu. Sonuç seçimin kaybedilmesiyle sonuçlanmıştı.Gürgente’pe tercih yapmak gerçekten zor.

İKİZCE

İkizce’de AK Partili bir Başkan bu zamana kadar koltuğa oturamadı. Geçen dönem aday hatası yapıldı.Bu dönem sessizlik var.

KABADÜZ

İşin içinden nasıl çıkılacağı bilinmeyen yerlerden. Seçimleri Demokrat Parti’den kazandıktan sonra AK parti’ye katılan Orhan Aktaş bu dönem adaylık başvurusu yapmadı.

Başkan Aktaş “İstemediğim isim aday olursa adaylık düşünürüm” açıklaması yapmıştı.Büyük Birlik Partisi Başkanın kapısını çoktan çaldı. AKtaş, AKP’nin adayına göre BBP’ye cevap verecek.

Peki kim aday olabilir.

İlçede keskin siyasetçiler var. Gruplar oluşmuş.

Küskünlüğe mehilli bir yer. Doğru aday seçimi aldırır, yanış tespit kaybettirir.

KORGAN

Kamuoyu yoklamalarına göre mevcut Başkan İhsan Güven’in pek şansı yok. İl Teşkilatı da  Güven’in yanında değil. Güven Başkanlığı döneminde hakkında çıkan iddialar nedeniyle dönemim İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in başını ağrıtmıştı.

Parti oyu yüzde 80’lerde olan Korgan’da geçen dönem Belediye Başkanı İhsan Güven yüzde 38 ile bağımsız adayın önünde seçimi zor kazanmıştı.

4 Belde Belediye Başkanlarının ortak tavır aldığı haberleri geliyor. Öne çıkan isim ise Çamlı Belediye Başkanı Sebahhattin Bol.

Son hatırlatma AKP’nin aday yanlışı yapması halinde Büyük Birlik ve Saadet Partisi pusuda bekliyor.

KUMRU

Ticabi Çivelek’in aday gösterilmemesi bekleniliyor. Öne çıkan isimler İlçe Başkanı Yusuf Yalçova ve eski belediye Başkanlarından Kemalettin Kumru.

Kumru’nun diğer ilçelerden tek farkı var.Diğer ilçelerde Belde sıkıntısı yaşanırken Kumru’da Aşağı’da Yukarı’da anlaşmış gözüküyor. Fizme’lerde bir problem yok.

PERŞEMBE

İbre mevcut Başkan Selami Çarkçı’dan yana gözükse de Perşembe’de de yeni arayışlar var. İlçe Başkanı Kemal Bahtiyar’ın aday adayı olması planları alt üst etti.

Kamuoyu desteği en yüksek aday ise Veteriner Hekim Taner Canbulat olduğu söyleniyor.

Aadylık için Çarkçı ile Canbulat şanslı gözüküyor.Medrese Önü Belediye Başkanı Mustafa Tandoğdu’na Başkan Yardımcılığı teklif edileceği konuşuluyor.

ULUBEY

AK parti’nin adayının kim olacağı sorusu kadar seçimin sonucunun en fazla merak edilen yerlerden biriside Ulubey gözüküyor.

CHP’nin Sami Torun’u, MHP’nin Yaşar Pamuk’u sahaya sürmesi AK Parti’nin işlerini zorlaştırdı.

Mevcut aday Akif Atlı ile seçim zor görünüyor.Yeni aday kim olur bu konuda en iyi görüşü Ulubey Kamuoyu verecektir.Partinin kişileri değil kamuoyunu dinlemesi isteniliyor.

ÜNYE

AK Partililerin en başarılı belediye başkanı olarak gösterdikleri Ahmet Arpacıoğlu siyasi çekişmeden uzak kalmak için adaylık başvurusunda bulunmadı.

Büyükşehir Belediye Başkan Adayı İdris Naim Şahin dışında bir ismin olması halinde Arpacıoğlu’nun aday gösterilebileceği belirtiliyor. Kamuoyu yoklamalarında Arpacıoğlu’nun arkasındaki halk desteği yüzde 70 olarak görünüyor.

Hasan Karaoğlan ismi dillendiriliyor. AK Parti Ahmet Arpacıoğlu’nu liste dışı bırakırsa Ünye’de kendi ayağına kurşun sıkmış olabilir.Arpacıoğlu aday olmamakla birlikte birilerine canda verir.

 

 

 

 

 


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,