AKP'NİN İLÇE ADAYLARINDA SON DURUM

10 Aralık 2013 Salı , 21:26
0 Yorum

AK Parti’de ilçe Belediye Başkan adayları henüz açıklanmazken fotoğraf ise yavaş yavaş netleşmeye başladı.

AK Parti’de 19 ilçede tüm aday adayları deyim yerindeyse doğum sancısı çekiyor.Adayların açıklanması Başbakan Erdoğan’ın Ordu ziyaretinin sonrasına kaldı.
 
İlçelerden yansıyan son kulisler şöyle;
 
ALTINORDU
 
 “Anket çalışması yapılacak” açıklamasından sonra Altınordu’da aday adayları arasında bir hareketlilik gözlenmeye başlandı.
 
Kimilerine göre şansı olan aday sayısı 3-5 ama son günlerde iki isim net olarak dillendiriliyor.
 
İl Genel Meclis Başkanı Engin Tekintaş ile Çalışma Bakanlığı AB Hibeleri Daire Başkanı Aşkın Tören yarışı önde götürüyor gibi görünüyor.
 
Hatta bu ikili için “Gelenekçi ve Yenilikçi Aday” yakıştırması yapılıyor.
 
AKKUŞ
 
2009 seçimlerinde aday adaylığı sürecinde yaşanan belirsizlik ve Milletvekillerinin ısrarcı olması Akkuş’ta seçimi AK parti kendi eliyle CHP’ye teslim etmesine neden olmuştu. Akkuş ‘ta 2009 seçimlerinde 3. parti olan AKP’nin aday adayları içerisinde ismi öne çıkan aday Kızılelma Belediye Başkanı İsa Demirci.
 
 AYBASTI
 
Aybastı’da mevcut Başkan İzzet Gündoğar ile yola devam kararı bekleniyordu. Bölgenin eski milletvekili Ayhan Yılmaz’ın ısrarı Aybastı’da işleri bozdu.
 
Ayhan Yılmaz’ın kayınbiraderi Salih Çelebi üzerinde diretmesi hesapların yeniden gözden geçirilmesine neden oldu. Kamuoyu yoklamalarında ise mevcut Başkan Gündoğar’ın halk desteğinin oldukça yüksek olduğu bildiriliyor. Ya halkın görüşüne kulak verilecek ya da Ayhan Yılmaz’ın gönlü yapılacak.
 
 ÇAMAŞ
 
AK Parti Çamaş’ta geçen seçimlerde başkanlığı kendi eliyle MHP’ye ikram etmişti.Aday adayları arasında ismi öne çıkan aday adayı ise geçen dönem seçimleri kaybeden Mahmut Ayparçası.
 
 ÇATALPINAR
 
5 Aday adayının bulunduğu ilçede mevcut Başkan Muhasin Eriş’e tekrar şans tanınıyor.
 
 ÇAYBAŞI
 
Çaybaşı’nda iddialı isimler olarak Mevcut Başkan Zekeriya Sarıkoca, İlçe Başkanı Hüseyin Semiz ve İlküvez Belediye Başkanı İsmet Yanık’ın adı geçiyordu. İsmet Yanık noter aracılığı ile partiye başvurarak adaylıktan çekildi.Yanık’ın adayın durumuna göre başka partiden aday olabileceği konuşuyor.
 
FATSA
 
 Mevcut Belediye Başkanı Hüseyin Anlayan’ın tekrar aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.
 
 GÖLKÖY
 
AK Partililerin başını en çok ağrıtan ilçe. Aday Adayı olan Direkli Belediye Başkanı Arslan Kılıç, Aydoğan Belediye Başkanı Fikri Uludağ, Damarlı Belediye Başkanı  Niyazi Çelenk, İl Genel Meclis Üyesi Osman Ömerustaoğlu ve Muharrem Demireğen’in mevcut Belediye Başkanı Ali Kemal Mert’e karşı oldukları biliniyor. Bu isimlerin Mert’in aday gösterilmesi halinde destek vermeyecekleri de konuşuluyor. Muhtarlar Derneği’nin de mevcut Başkanın karşısında olduğu söyleniyor.
 
Aday kim olursa diğerinin darılacağı bir gerçek. Gölköy için son dakika sürprizi yaşanması muhtemel.
 
GÜLYALI
 
 CHP’den AK Parti’ye geçen mevcut Belediye Başkan Talip Şen ‘in adaylığı banko gibi.
 
 GÜRGENTEPE
 
AK Parti’nin seçimlerde en zorlanacağı yerlerden birisi. İki yerel seçimde de başarısız olundu.Mevcut Belediye Başkanı CHP’li Halis Baykara alevi. AK Parti’nin Baykara’ya karşı imam aday koyacağı söylentileri ilçede rahatsızlık yaratmış.
 
Öne çıkan isimler Yener Yalçınkaya, Yücel Koca.
 
 İKİZCE
 
AK Parti’nin iki yerel sçeimdir kazanamadığı yerlerden. Bu seçimlerde de işler zor. Aday adayları yeterli gözükmüyor.
 
 KABADÜZ
 
 Aday adayından çok kulis yapan var. Hangi adayı görsen “Aday benim “diyor. Aşağısı ile yukarının dengesi birbirine karışmış. Son yapılan İlçe Başkanlığı ataması memnunlukla karşılanmadı.
 
Her adayın artısı kadar eksisi olması işleri zorlaştırıyor.
 
 KABATAŞ
 
Mevcut Belediye Başkanı Yakup Yılmaz ile yola devam edilmesi bekleniliyor.
 

KORGAN


Milletvekili İhsan Şener'in seçim bölgesi.Mevcut Belediye Başkanı İhsan Güven'in tekrar aday gösterilmeyeceği konuşuluyor. Belde Belediye Başkanları birlikte haraket ediyor.AKP'nin oy oranı % 85 olmasına rağmen geçen yerel seçimlerde % 38 ile belediye başkanlığı kazanılmıştı.Öne çıkan isimler Çamlı Belediye Başkanı Sebahhattin Bol ile Korgan Eski Belediye Başkanı Mahmut Ali Akkiraz.
 
 KUMRU
 
 Büyükşehir adayı Enver Yılmaz’ın açıklanmasıyla dengeler değişti. Mevcut Başkan Ticabi Civelek’e şans verenler var. Yeni bir isim de olabilir.
 
 MESUDİYE
 
Geçen dönem aday hatası nedeniyle seçimler kaybedilmişti. Aday gösterilmeyen İsa Gül bağımsız girdiği seçimleri kazanmış sonrada AK Parti’ye geçmişti.
 
Ordu’daki iftar programında İsa Gül’ün rozetinin Başbakan Erdoğan tarafından taktırılmaması için engellemeler yapıldığı söyleniyordu.
 
İsa Gül’ün tekrar aday yapılması bekleniliyor.
 
 PERŞEMBE
 
Belediye Başkanı Selami Çarkçı’ya şans verenlerin sayısı oldukça düşük. Önde olan isimler Medreseönü Belediye Başkanı Mustafa Tandoğan ve İlçe Başkanı Kemal Bahtiyar.
 
 ULUBEY
 
Büyükşehir adayı Enver Yılmaz’ın bölgesi. Akif Atlı’nın yeniden aday gösterilmemesi sürpriz olmaz. Enver Yılmaz’ın işaret vereceği isim aday olur.
 
 ÜNYE
 
Dengelerin 360 derece döndüğü bir yer. Adaylık başvurusu yapmayan Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu’nun Enver Yılmaz’ın Büyükşehir adayı olması ile şansı dönmüştü.
 
Ancak Milletvekili İdris Naim Şahin ile buzların eritilebilmesi ve desteğinin alınması için Şahin’e yakın ismin aday gösterilmesi ihtimali var. Ahmet Arpacıoğlu’ndan sekerse Hasan Karaoğlan ve Ahmet Çamyar’a şans doğar.
 


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,