BİLİNÇSİZ İLAÇ KULLANIMI HAYATINIZ İÇİN TEHLİKELİ

18 Şubat 2013 Pazartesi , 13:08
0 Yorum

Bilinçsiz ilaç kullanımı insan sağlığını olumsuz yönde etkiliyor, hatta bazı durumlarda telafisi mümkün olamayan sağlık problemlerine yol açabilecek ciddi sorunlar doğurabiliyor.

 Özellikle bilinçsizce alınan ağrı kesicilerin mideye zararlı olduğunu belirten Medical Park Ordu Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. İrfan Uruç; bilinçsiz ilaç kullanımının vücudumuza olan zararları hakkında şunları söyledi: ‘’Bilinçsizce kullanılan güçlü ağrı kesiciler midemizde istenmeyen durumlara yol açabilir. Bu durum midesinde geçmişte herhangi bir rahatsızlığı olan hastalarda daha da ciddi problemlere yol açabilir. Midede özellikle kanamaya, ülsere ve şiddetli ağrılara neden olabilirler. Bunun dışında özellikle ağrı kesiciler ve antibiyotikler karaciğer fonksiyon testlerinde bozulma, karaciğer yetmezliğine kadar giden durumlar ortaya çıkmasına yol açabilirler. Ayrıca bilinçsiz kullanılan ağrı kesici ve antibiyotikler bağırsak sisteminde uzun süren, neredeyse iki ayı bile bulabilen kanlı veya kansız kronik ishallere sebep olabilirler.‘’ dedi.

DOKTOR KONTROLÜNDE İLAÇ KULLANIN

Antibiyotik tedavisine ihtiyacı olan hastaların, kendilerinde daha önceden bilinen herhangi bir karaciğer, bağırsak veya mide rahatsızlığı varsa tedaviye başlamadan önce doktorlarına mutlaka bu konuda bilgi vermeleri gerektiğine vurgu yapan Uzm. Dr. İrfan Uruç; sözlerine şöyle devam etti: ‘’Bu tür problemi olanlar kullanacakları ilaçları mutlaka bir uzmana danışarak almalıdırlar. Geçmişte herhangi bir hastalık öyküsü olmayan kişiler, bu tip ilaçları kullandığı zaman, midelerinden rahatsız oluyorlarsa, şikayetleri devam ediyorsa mutlaka ilgili branşlara mide yakınmaları için başvurmalılar. Birde antibiyotiklerle ilgili olarak, özellikle cilt lezyonları için kadın hastalıkları ve dermatoloji  uzmanlarının hastalara önerdiği bazı antibiyotikler (Tetrasiklin grubu) vardır. Bu gibi ilaçlar ağızdan alınıp, akabinde hemen yatılırsa, yemek borusunda ülser oluşturabilmektedir. Özellikle antibiyotik grubu yada bu tip ilaçları kullananlar ilacı içtikten sonra hemen uzanmamalılar, mutlaka üzerine sıvı ürünler tüketmeliler. Ayrıca unutulmaması gereken ve çok önemli olan bir konuda bir kişiye iyi gelen bir ilacın, bir başkasına yan etki yapıp, onun hayatının riske girmesine sebep olabileceğidir. Bir ilaç, bir hastalık için bir kişiye verilirken, aynı hastalık için başka bir kişiye verilmeyebilir. Kişinin o ilaca alerjisi olabilir, dozunu o kişiye göre daha farklı ayarlamak gerekebilir. Bilinçsiz  ilaç kullanımının geri dönüşü olmayan sağlık sorunları oluşmasına neden olabileceğini düşünürek, kimse kimseye ilaç önerisinde bulunmamalıdır. İlaç yazmak sadece hekimlerin muayenesi ve tetkikleri sonucu yapılacak bir işlemdir.’’şeklinde konuştu.


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,