DEREYOLU İLERLİYOR

21 Mart 2012 Çarşamba , 07:57
0 Yorum

Milletvekili Fatih Han Ünal, Dereyolu'nda incelme yaptı, firma yetkililerinden bilgi aldı

AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Karadeniz-Akdeniz yolu, Ordu-Mesudiye-Koyulhisar 1. kısmında yapılan çalışmaları inceleyerek yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.
  Öz-Ka Kalyon firma Genel Müdürü Ömer Çiçekoğlu, Ordu-Mesudiye-Koyulhisar yolunun 1. kısmındaki köprülü viyadük ve tünellerin yapımının devam ettiğini ifade ederek çalışmalar hakkında Milletvekili Ünal’a bilgi verdi.
  Genel Müdür Çiçekoğlu, 15,5km’lik yolun zamanında yapılması için bölgede bulunan arazi sahiplerinin kendilerine kolaylık göstermesini isteyerek; “Sayın vekilim, bizler çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürüyoruz. Fakat bölge insanından da taleplerimiz var. Bu yolun zamanında yapılması için kamulaştırma çalışmalarında vatandaşlarımızın bizlere yardımcı olmasını talep ediyoruz. Kamulaştırmadan yana sıkıntımız var. Bu sorun ortadan kalktığında biz söz verdiğimiz zamandan daha kısa sürede bu çalışmayı tamalayabiliriz” dedi.
 52 METRE YÜKSEKLİĞİNDE KÖPRÜ İNŞAA EDİLİYOR
  Köprü viyadük çalışmasının bulunduğu alanda incelemelerde bulunan milletvekili Ünal, çalışmaların hızla devam ettiğini, arazi sahiplerinin kamulaştırma çalışmalarına yardımcı olmalarını istedi.
 Karadeniz-Akdeniz yolu projesinin çok önemli bir çalışma olduğunu ifade eden Ünal, “Bu proje Osmanlının hayali olan 100 yılı aşkın bir proje, bu projenin bir an önce tamamlanmasını istiyoruz” diyerek şöyle devam etti: “Şuanda kamulaştırma sorunu devam ettiği için tüneller ve viyadüklerde çalışma yapıyoruz.  Yüklenici firma burada çalışmalarını sürdürüyor. Dere yolu olarak başlattığımız şu anda Karadeniz - Akdeniz yolu olarak devam eden 15,5 km’lik kısmını hızla yapıyorlar. En önemli geçişlerinden bir tanesi melet ırmağı üzerinde 326 metre uzunluğunda 52 metre yüksekliğinde büyük bir köprülü viyadük olan kısım. Bu köprülü viyadük, 18 katlı bir bina yüksekliğinde. Bu inşaatın dışında önemli 6 tünelimiz daha olacak. Tünellerin bazısında da çalışmalar devam ediyor. Bunların yapılabilmesi için ciddi bir çalışma yapılıyor. Bizimde amacımız bu çalışmanın bir an önce tamamlanmasından yana”dedi.
VATADAŞLARIMIZ YARDIMCI OLMALI
  Yol çalışmasının bulunduğu yerde arazileri bulunan vatandaşlara da seslenen Ünal, “Burada birde duyuru yapmak istiyorum. Bölge halkı için özellikle bu yolun güzergahında bulunan arsası olan vatandaşlarımızdan bu yol yapımında yardımcı olmalarını istiyoruz. Yol medeniyettir, yolun gittiği yere değer gelir, kıymet gelir, belki emlak değerleri katmerli bir şekilde yukarıya çıkacak. Bununda bilincinde olarak, bu yollar yapıldığında yolun kıyısında olan kenarında olan bütün arazi bir anda kıymetlenecek. Vatandaşlarımız çok ince hesaplara girmesinler biz biliyoruz ki; her şey çok kıymetli değerlidir. Ama bu yolda çok değerli ve önemli, yüklenici firmanın işini daha hızla yapması için vatandaşlarımızın da biraz daha fedakarlık yapması gerekiyor. Firma yetkilileri kamulaştırma işlemleri kolaylaştığında yolu verilen tarihten daha erken bitirmeyi taahhüt ediyor” dedi.
 100 YILLIK HAYAL GERÇEK OLUYOR
  İhalesi yapılan ve çalışmaların devam ettiği yolun devamı olan 13 km’lik kısmında ihalesinin yapıldığını ifade eden Ünal; “Bu yolun birde devamında 13 km’lik bir kısmın ihalesi de yapıldı. Yakında inşaata başlanacak bu ihale edilen kısımlarla beraber yaklaşık 2 yıl zaman zarfında Mesudiye Gölköy arasındaki bildiğimiz o karayoluna bu yol bağlanmış olacak. Bu çok önemli bir projedir. Bu tamamlanmış olmayacak, bunun ardından Mesudiye ye bağlantı kısmı var. Karayolları bölge müdürü ile yaptığımız görüşmede, bu kısmın Gölköy’e ulaştığında Mesudiye ye ulaşan kısmı da ihale edilecek. Ondan sonra artık ordudan kalkan bir araç Mesudiye ye konforlu rahat bir şekilde gidebilecek. Bu yol parça parça yapılacak. Bu proje biliyorsunuz 100 yıl öncesi bir hayaldi. Osmanlı hayaliydi, çok ciddi bir hamle ile bu çalışma devam ediyor. Karadeniz’in dağları delinerek, dereleri aşılarak yapılıyor. Karadeniz Akdeniz yolunun biz Ordu kısmını yapıyoruz. Kendi bölgemizi iki sene zaman zarfında bitirmiş olacağız. Biliyorsunuz aynı çalışmayı diğer illerimizde yapıyor. Tamamlandığında güneydeki yaşayan insanlar kuzeydeki yaşayan insanlarla buluşacak. Osmaniye bu yolun diğer ucu onlarda bizim gibi çalışmalarını yapıyor, onlar bu yolun birleşmesini bizden çok bekliyor” şeklinde konuştu. 
 
 


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,