GÜLYALI'DA İSTİHDAMA KATKI

09 Temmuz 2013 Salı , 09:31
0 Yorum


Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Gülyalı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü ve Peto Tekstil Şirketi işbirliğinde açılan dokuma-konfeksiyon makine operatörü kursu sertifika dağıtımı ile Turnasuyu köyünde bulunan hazine adına kayıtlı arazinin Peto Tekstil firmasına tahsis töreni yapıldı.

Gülyalı ilçesinde faaliyette bulunan Peto Tekstil firmasının bahçesinde gerçekleştirilen törene, Vali Kenan ÇİFTÇİ, Karaman Vali Yardımcısı Memduh TURA, Gülyalı Kaymakamı Yemen BAYRAK, İl Genel Meclis Başkanı Engin TEKİNTAŞ, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Selami AYDIN, Gülyalı Belediye Başkanı Talip ŞEN, İl Müftüsü Mustafa KOLUKISAOĞLU, Defterdar Erol PİŞKİN, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat TÜRKKAN, İŞKUR İl Müdür Vekili Recep ÖZCAN, Gülyalı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan SET, kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

Düzenlenen törende bir konuşma yapan Vali Kenan ÇİFTÇİ, tekstil sektörünün istihdamı bol bir sektör olduğunu belirterek, “Böyle bir yatırım yaptığı için firma yetkililerini canı gönülden kutluyorum. Ancak, kendilerinden şunu arzu ediyorum. Üretim yapalım ama ülkemizde tekstilde bir konu eksik. Artık makineleri de biz üretelim. Bu konuda eksik kaldık. Üretiyoruz, makineleri dışarıdan alıyoruz. Bunlar da ciddi maliyetler tutuyor” dedi.

Ordu ve Giresun’da endüstri bölgeleri oluşturulması yönünde Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) tarafından bir çalışma yapılmasını istediğini belirten Vali ÇİFTÇİ, “Havaalanlarının olduğu bölgeler çok hızlı bir şekilde kalkınmaktadır. İlimizde çok geniş alanlarımız yok. Dikey yapılanmayla farklı bölümlere ayırarak, bilgi ve teknoloji yüksek ürünlerin üretildiği ‘Endüstri Bölgeleri’ oluşturmamız gerekiyor” diye konuştu.

Merkez, Gülyalı, Fatsa ve Ünye’deki hazine arazilerinin çıkarılması konusunda Defterdarlığın bir çalışma yaptığını hatırlatan Vali ÇİFTÇİ, “Yatırım yapacak müteşebbislere imkanlar tanımalıyız. Devlet olarak elimizden gelen her şeyi yapalım, yardımcı olalım. İş garantili kurs açmak için kim bize müracaat ederse, İŞKUR’dan bu talepleri karşılıyoruz” dedi.

Vali Kenan ÇİFTÇİ, Peto Tekstil firması yetkililerine, Ordu’daki yatırımlarını ve istihdam sayılarını artırmalarını isteyerek, yapacakları yatırımdan dolayı teşekkür etti.

Gülyalı ilçesinde son zamanlarda farklı heyecanlar yaşandığını belirterek konuşmasına başlayan Gülyalı Kaymakamı Yemen BAYRAK, ilçede istihdamda, yatırımda, üniversitenin farklı alanlarında güzel çalışmalar yapıldığını söyleyerek Peto Tekstil firması tarafından ilçe istihdamına katkı sağlanmasından dolayı mutlu olduklarını dile getirdi ve emeği geçen, gayret gösteren herkese teşekkür etti, kursiyerlere başarı dileklerini iletti.

Törende bir konuşma yapan Gülyalı Belediye Başkanı Talip ŞEN de, ”7 kişi ile ilçemizde istihdama başlayan Peto Tekstil firması yöneticilerine belediye olarak yardımcı olduk. Gülyalı’da yatırım yapma cesaretini gösterdiklerini için kendilerine teşekkür ediyorum” dedi.

Çalışma ve iş Kurumu İl Müdür Vekili Recep ÖZCAN ise, “İşkur olarak görevimiz, iş arayan vatandaşımıza iş, işçi arayan işverenimize kalifiye işçi bulmaktır. İşverenle iş arayanı buluşturmaktır. Çalışmalarımız bu çerçevede devam etmektedir. İlimizde Haziran sonu itibariyle 16.579 kayıtlı işsizimiz vardır. Bu sayı, diğer Karadeniz bölgesi illerine göre düşüktür. İşsizlik oranı da TÜİK verilerine göre yüzde 5'ler seviyesindedir” dedi.

“Her işverenimizin bir danışmanı olduğu gibi, her iş arayanımızın da bir danışmanı var. Danışmanlarımızla işverenimize ve iş arayanımıza yardımcı olmaya çalışmaktayız. Amaç, doğru işe, doğru eleman bulmaktır. Her iş arayana iş bulamıyoruz, fakat iş bulmak için gayret gösteriyoruz” diyen ÖZCAN, ”Kayıtlı işsizlere baktığımızda çoğunluğunun mesleğinin olmadığını görüyoruz. Bu nedenle bizim açtığımız kursların önemi artmaktadır. Çünkü istihdam garantili kurslar açmaktayız. 2013 yılında 45 adet istihdam garantili kurs açtık, 1034 kişi bu kurslara katıldı. İl Müdürlüğü olarak performans üzerinden çalıştığımız için 2013 yılında kurslardan mezun olanlardan 650 kişiyi istihdam etmek zorundayız. Haziran sonu itibariyle 378 kişinin istihdamı sağlandı. Yılsonunda bu rakamın üstüne rahatlıkla çıkacağımızı ümit ediyorum. Kurslarımız değişik mesleklerde açılmaktadır. Tekstil sektörü ilimizde yoğun olduğu için kurslarımızın yarıdan fazlasını oluşturmaktadır. Bu sektörde yetişmiş eleman olmadığı gibi çalışacak eleman bulmakta da zorlanmaktayız. Bu sektörde çalışacak işsizlerimize meslek öğretmeye hazırız. İş arayanlarımızı beklemekteyiz” şeklinde konuştu.

Gülyalı Halk Eğitim Merkezi Müdürü Kenan SET ise konuşmasında, ”Hayat boyu öğrenme prensibi; örgün eğitim dışındaki vatandaşlarımızın sosyal gelişimlerine, meslek sahibi olmalarına ve istihdam edilmelerine katkı sağlayacak programlar uygulamak ve bunları geliştirmek üzerine kurulmuştur” diyerek, Gülyalı Halk Eğitim Merkezi olarak işsizlere meslek edindirerek, istihdama katkı sağlamaya çalıştıklarını kaydetti.

Kenan SET, ”Ordu Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü ve Peto Tekstil şirketiyle işbirliğinde açmış olduğumuz istihdam garantili 2 adet 25'er kişilik ‘Dokuma Konfeksiyon Makineci’ kursumuz 13 Mart 2013 tarihinde başlayıp, 8 Temmuz 2013 tarihinde sona ermiştir. Bu kurslarımızla toplam 50 kursiyerimiz kaydedilmiş olup, devamsızlık nedeniyle 17 kişi başarısız olmuştur. 33 kişi ise başarı göstererek sertifika almaya hak kazanmıştır. Yaklaşık 2 yıldır ilçemizde faaliyet gösteren Peto Tekstil yetkilisi her defasında protokollerde %50 istihdam taahhüdü vermesine rağmen, kurslarımızı başarıyla bitirenlerden çalışmak isteyenlerin tamamını işe almaktadır. Bundan son derece memnuniyet duymaktayız. 2012-2013 eğitim öğretim yılında ilçemiz merkez ve köylerinde değişik alanlarda toplam 59 kurs açılmış olup bu kurslarımızdaki kursiyer sayısı ise 976’ya ulaşmıştır” diye konuştu.

Peto Tekstil Firması İşletme Müdürü Oral GÜNGÖR de yaptığı konuşmada, merkezi İstanbul’da bulunan firmada 300 kişinin istihdam edildiğini belirterek, 20 yılı aşkın süredir hizmet verdiklerini söyledi.
Ünlü markaları portföylerine eklediklerini anlatan GÜNGÖR, %70 yurt dışına ihracat yaptıklarını, yeni yatırımlara da devam ettiklerini söyledi ve Gülyalı ilçesinde ise 2010 yılında yatırım yapmaya karar verdiklerini ifade etti.

Konuşmaların ardından Turnasuyu Köyünde bulunan hazine adına kayıtlı arazinin Peto Tekstil firmasına tahsisi için Vali Kenan ÇİFTÇİ, Gülyalı Kaymakamı Yemen BAYRAK ve şirket ortaklarından Ekrem BAĞLI arasında protokol imzalandı.

Program, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Gülyalı Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü, Peto Tekstil firması işbirliğinde açılan dokuma-konfeksiyon makine operatörü kursu sertifika dağıtım töreniyle devam etti. Kursiyerlerin sertifikaları, Vali Kenan ÇİFTÇİ ve diğer protokol üyeleri tarafından verildi.

 


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,