KARAYOLLARI ARAZİSİ RANT OLMASIN!

14 Temmuz 2013 Pazar , 11:54
0 Yorum

Emek Partisi İl Başkanı Hikmet Poyraz, Karayolları arazisine kamu binalarını yapma kararı alanlara tepki gösterdi.

AK Parti İl Başkanı Hüseyin Akyol’un Karayolları arazisine kamu binalarının yapılacağını açıklamasına tepki geldi.
Emek Partisi İl Başkanı Hikmet Poyraz,alınan kararın hem meşrutiyet bakımından hem de işleyiş bakımından içinde sakıncaları olduğunu söyledi.
EMEP İl Başkanı Hikmet Poyraz, “Belediye binasının yapılmasına karşı çıkanlar ‘meydan ve yeşil alan’ gereksinimini dile getiriyorlardı. Ama iş Karayolları arazisi olunca nedense yeşil alan gereksinimini unuttu. Belediye binası yapılıyor. Yeşil alan ve meydan gereksinimi hala sürüyor. Bu nedenle de Karayolları arazisini kamu binaları için planlayanların aslında yeşil alan ve meydan derdinin olmadığı ortaya çıktı.” dedi.
Karayolları arazisi de tartışılsın
Belediye binası konusu tartışmaları amacından çıkmıştı diyen Poyraz, Karayolları arazisi için de tartışma ve değerlendirme yapılmalıdır. Hükümet kendi bildiğinden başka düşünceye kulaklarını kapatıyor. Kamu binalarının hangileri taşınacak? Taşınmasına gerek var mı? Taşınanların yeri ne olacak? Kamu binaları taşınmak zorundaysa nerelere taşınabilir? Planlama nasıl yapılacak? Bu sorulara doğru yanıt vermeye gereksinim varsa, demokratik tartışma platformu açılmalıdır, dedi.
Bütüne bakmalıyız
Canı isteyen siyasi olarak çıkar sağlamak için işin bir ucundan tutuyor ama soruna bütünsel olarak bakmıyor diyen EMEP İl Başkanı Hikmet Poyraz açıklamasını şöyle sürdürdü: “Sorunu bütünlüklü ele almak gerekir. Ordu’da ilçeler de dahil olmak üzere, yeşil alanların sistemli biçimde yok edildiği görülüyor. HES’ten taş ocaklarına, maden aramadan yol kenarlarına-dereye dökülen çöplere, balık çiftliklerinden yeni yeşil alanların yok edilmesine kadar her tarafta çevre sorunu yaşanıyor. Cımbızla bir parçayı alıp öne çıkarmak sorunu karartmaktır.”
Karayolları arazisi turnusol kağıdı olacak
Bütünsel olarak baktıklarını söyleyen Poyraz, Karayolları arazisi tartışması belediye binasından önemli olduğunu belirterek, “Betonlaşan Ordu, yaşanmaz hale geliyor. Karadeniz’de yeşille mavinin bütünselliği Ordu’da betonla mavinin bütünselliğine dönüştü. Uzun süreç için düşünmeliyiz. Karayolları arazisi yerine Özel İdare’nin bulunduğu yer daha kapsayıcı değerlendirilmelidir. Şu an kullanılan kamu binalarının durumları da tartışılmalıdır. Bu nedenle Karayolları arazisi ile yeşil alan konusunda kimin samimi olduğu da ortaya çıkacaktır. Karayolları turnusol kağıdı görevi yapacak.” dedi.
Ağaç kesmek alışkanlık oldu
Hükümetin de yerel yöneticilerin de ağaç kesme konusunda rahatsız olmadıklarını belirten Hikmet Poyraz, “Hükümet, 3. Boğaz Köprüsü için on binlerce ağacı kesmeyi göze aldı. Şimdi, kesilenlerin yanlışlıkla kesildiğini söylüyorlar ve yürekleri sızlamıyor. Sorumlularından hesap sorma gereği görmedikleri gibi Başbakan kör, sağır ve dilsizi oynamaktadır. Ağaç konusunda duyarlı başkanı olmayanlardan duyarlılık beklemiyoruz. Bu nedenle Karayolları arazisine kamu binaları yaparken kesecekleri ağaçları umursamalarını beklemiyoruz.” diyerek tepkisini belirtti.


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,