ORDU'DA TURİZM FUARI DÜZENLENECEK

15 Aralık 2012 Cumartesi , 18:27
0 Yorum

Tanıtım için atağa geçen Ordu'da ilk kez turizm fuarı düzenlenecek.

 Ordu’nun, Dünyanın en büyük 5. turizm fuarı olan ve dünyanın dört bir yanından gelen turizm profesyonellerini, seyahat tutkunlarıyla İstanbul’da buluşturacak “Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT)”ve diğer tanıtım fuarlarında daha etkin bir şekilde tanıtmak amacıyla Vali Orhan DÜZGÜN Başkanlığında toplantı yapıldı.

 
Ordu Kültür Sanat Merkezi Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya, Vali Orhan DÜZGÜN, Vali Yardımcısı Yemen BAYRAK, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN, Ordu Turizm Altyapı Hizmet Birliği (ORTAB) Müdürü Osman BACINOĞLU, Ordu’da bulunan otellerin yöneticileri, seyahat acentelerinin sahipleri ile tur operatörleri katıldı.
 
“Ordu’yu her yönüyle tanıtmaya çalışıyoruz”
 
Toplantının düzenleniş amacıyla ilgili bir açıklama yapan Vali Orhan DÜZGÜN, son yıllarda yapılan yatırımlar ve etkin tanıtımlarla Ordu’nun turizm alanında bir ivme yakaladığını söyledi. Vali DÜZGÜN, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen turizm fuarlarına katılarak, Ordu’yu her yönüyle tanıtmaya çalıştıklarını ifade ederek, “Geçtiğimiz hafta da Türkiye’nin en büyük turizm fuarlarından birisi olan “Travel Turkey İzmir 2012 Fuarı”na katıldık. İl Kültür ve Turizm Müdürümüz de ekibiyle beraber ilimizi orada temsil etti. Orada açtığımız standa da çok yoğun bir ilgi oldu.” dedi.
 
“EMITT, Dünya’nın 5. En büyük turizm fuarı”
 
EMITT Fuarı’nın, dünyanın 5. en büyük turizm fuarı olduğunu vurgulayan Vali DÜZGÜN, “ EMITT Fuarına, özellikle Ortadoğu, Körfez ülkeleri ve Akdeniz ülkeleri başta olmak üzere dünyanın her yerinden katılımcı geliyor. Pek çok seyahat acentesi, tur operatörü, kamu ve özel kuruluşların ilgi gösterdiği önemli bir turizm fuarı” diye konuştu.
 
“Ordu, turizmde ilgi odağı olmaya başladı”
 
Ordu’nun son yıllarda turizmde ilgi odağı olmaya başladığını kaydeden Vali DÜZGÜN, “Yeni açılan otellerimizin yetkilileriyle zaman zaman görüştüğümüzde otellerin doluluk oranının Türkiye ortalamasına göre gayet iyi olduğunu, daha önceden açılan otellerimizin doluluk oranlarında da bir azalma olmadığını görüyorum. Ordu’ya yeni oteller açılırsa eski otellerin doluluk oranının azalacağı yönünde bir endişe vardı. Tam tersine, aslında yeni açılan marka oteller ile beraber bölgemize olan ilginin arttığını görüyoruz. Yeni açılan otellerimizle beraber Ordu, artık bir konaklama istasyonu olmaya başlamıştır. Havalimanın yapımıyla beraber Ordu’ya olan ilginin katlanarak artacağına inanıyorum” şeklinde konuştu.
 
“Kitap Fuarı, gelenekselleşerek devam edecek”
 
Ordu’nun tanıtımı adına her fırsatı değerlendirdiklerini belirten Vali DÜZGÜN, “İlimizin tanıtımı adına geçtiğimiz yıl Kütüphaneler Haftasında Karadeniz’in ilk Kitap Fuarı’nı Ordu’da açmıştık. Kitap Fuarı çerçevesinde de Türkiye’de bilinen yazar, çizer, yayınevi sahibi pek çok kimse Ordu’ya geldi. İnşallah Kitap Fuarı’nı gelenekselleştirerek Kütüphaneler Haftasında Türkiye’nin tek Kitap Fuarı’nı Ordu’da düzenlemeye devam edeceğiz” dedi.
 
“Karadeniz Turizm Fuarı’nı Ordu’da düzenleyeceğiz”
 
Vali Orhan DÜZGÜN, Kitap Fuarı’na ilave olarak ilimizde “Karadeniz Turizm Fuarı” düzenlemek için çalışma başlattıklarını söyledi. Vali DÜZGÜN, “ Karadeniz Turizm Fuarı’nı bu yıldan itibaren Ordu’da düzenlemeyi hedefliyoruz. Ordu Kültür Sanat Merkezi’mizin hemen yanı başında bulunan arsanın sahibi Mustafa Yaraş bey arsayı fuar amaçlı bedelsiz kullanımı konusunda yardımcı olacağını ifade etti. Kendisine teşekkür ediyorum. O arsa üzerinde 2.000 m2’lik bir fuar alanı oluşturarak, gelenekselleşecek bir turizm fuarının Ordu’da olması bölgemizin tanıtımı adına çok önemli. Şu anda ilimizde Şubat ayında düzenlenecek “Karadeniz Turizm Fuarı”na ilişkin talep toplanıyor. Şu ana kadar 35-40 tane özel firma, bir o kadar da vilayet ve kalkınma ajansı Ordu’da düzenlenecek fuara katılma isteğini iletmiş durumda. Bölgemizin gelişmesi adına bu fuarların da etkili olacağını düşünüyoruz” diye konuştu.
 
Vali Orhan DÜZGÜN’ün açılış konuşmasının ardından, İl Kültür ve Turizm Müdürü Erkan GÜLDEREN, EMITT Fuarı için tasarlanan ‘Ordu Standı’ ile ilgili slayt sunumu eşliğinde bilgiler verdi.
 
EMITT’in bir turizm fuarı olduğunu anımsatan Vali Orhan DÜZGÜN, “EMITT Fuarı’nda, turizm adına, ilin tanıtımı adına sergilenmesi gereken ürünlerimizi sergileyelim. Ama bunu bir ticaret fuarı gibi düşünmemek, görmemek lazım. Fuarı, bir köy festivali havasına dönüştürmeden profesyonelce Ordu’nun tanıtımını yapmak gerekiyor” diyerek, fuarda yer alacak Ordu Standının çok özel ve dikkat çekecek bir şekilde dizayn edilmesi gerektiğini söyledi.
 
Aslen Suudi Arabistan vatandaşı olan ve Ordu’ya turist getirmek istediğini ifade eden Hassan ASHOUR da toplantıya katılarak, EMIIT Fuarı ve Ordu turizminin gelişmesiyle ilgili görüş ve önerilerini, Vali Orhan DÜZGÜN ve katılımcılarla paylaştı.
 
Kendisinin aynı zamanda turizm gazetecisi olduğunu söyleyen ve Valiliğin hazırlattığı Arapça dilindeki tanıtım filmleri ve broşürlerin kendileri için çok faydalı olduğunu söyleyen Hassan ASHOUR, “Arap aileleri, en küçüğü 5-6 kişiden oluşuyor. Geçen sene Ordu’ya getirdiğimiz her aile 3-4 gece Ordu’da konakladı. Seneye inşallah her ailenin en az 7 gece Ordu’da konaklamasını sağlayacağız. Ama Ordu’da apart otel yok. Arap sistemi ev ortamı gerektiriyor. Pansiyon veya devre mülk tarzında olan yerler Araplar için daha cazip. Aybastı’nın Perşembe Yaylası çok nefis bir yer. Ama orada konaklama yapılabilecek otel ya da pansiyon tarzı konaklama yeri yok. Ben Ordu’nun her yerini gezdim. Ulugöl’de çok güzel bir yer. ” dedi.
 
Değişik illere Arap turistleri getirdiklerini ifade eden Hassan ASHOUR, bazı illerde konaklama ve yeme-içme fiyatlarının Arap turistlerin gelmesiyle birlikte çok yükseldiğini söyleyerek, “Ordu’da ise hem otel fiyatları, hem de yeme-içme mekanlarının fiyatları çok makul. Ordu’da hem yeni ve güzel oteller var. Kısacası Ordu, diğer illere göre daha ucuz. Arap turistler için Ordu daha cazip. Hava aynı, burada daha fazla yayla ve doğal güzellikler var. Ordu’ya Arap turistleri çekebilmek için Ordu’da sadece bir hareket lazımdı, onu da görmeye başladık” diye konuştu.
 
Arap turistlerin, suyu, yeşilliği ve serinliği aradığını belirten Hassan ASHOUR, “Ordu’da bunların hepsi fazlasıyla var. Ancak turistler gelecek diye fiyatları yükseltmemek gerekir” dedi. Ordu’nun tanıtım filmini de Arapça olarak izlediğini ve çok beğendiğini söyleyen Hassan ASHOUR, tanıtım filminin Arapça “Oksijenin Yurdu Ordu” başlığıyla yuotube gibi video paylaşım sitelerinde yer alması gerektiğini söyledi.
 
Arap turistlerin Ordu’da konaklama yaptığı otellerin yöneticileri de yaptıkları açıklamada, Ordu’da konaklayacak Arap turistlerin konaklama sürelerini artırmak için günlük tur güzergahları belirleyerek, nerelere gidebileceklerini yönünde çalışmalar yaptıklarını, yeni yapılan yollarla bu imkanlarının arttığını söylediler.
 
Seyahat acentesi sahibi Hassan ASHOUR’un açıklamalarını dikkatle dinleyen Vali Orhan DÜZGÜN de, “Bir yerde turizmin gelişmesi için kolay ulaşım ve nitelikli konaklama tesislerinin gerektiğini hep söylüyorduk. Sayın Hassan ASHOUR’un açıklamalarıyla bunların ne kadar önemli olduğu bir kez daha ortaya çıktı” diyerek, Ordu’nun yaylarında yapılması planlanan turizm yatırımlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.
 
Toplantıya katılan turizm sektör temsilcileri, EMITT Fuarı ve Ordu’da turizmin gelişmesine yönelik görüş, öneri ve düşüncelerini dile getirdi.


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,