ÖZEL İDARE VE BELEDİYE TAZMİNAT ÖDEYECEK

11 Aralık 2012 Salı , 14:34
0 Yorum


 Ordu İdare Mahkemesi Turnasuyu Irmağı’nda suya düşerek boğulan 8 yaşındaki Yasin Kırca’nın ailesine Özel İdare Genel Sekreterliği ile Saraycık Belediye Başkanlığını110 bin lira manevi tazminatı iki yıllık faizi ile birlikte ödemesine karar verdi.

 19 Ekim 2009 tarihinde meydana gelen olayda, küçük yaştaki Yasin ve Alptekin Kırca isimli çocuklar Turnasuyu Irmağında kum ve çakıl alınan bölgede suya düşerek boğulmuşlardı.

Yasin Kırca’nın ailesi, Ordu Özel İdare Genel Sekreterliği ve Saraycık Belediyesi Başkanlığının olayda kusur ve sorumluluğu olduğu gerekçesiyle Ordu İdare Mahkemesi Başkanlığına manevi tazminat davası açmıştı.

Ordu İdare Mahkemesi, Anayasanın 125. maddesi son fıkrasında, idarenin kendi eylem ve işlemlerden doğan zararları ödemekle yükümlü olduğunun hükme bağlandığına işaret etti.

Mahkeme gerekçeli kararında, İl Özel İdaresi’nin Turnasuyu Irmağının 8.74 hektarlık alanını Saraycık Belediyesi adına ruhsatlandırdığı, Belediyenin ekipman yetersizliğini gerekçe göstererek sahayı 3. kişilere bıraktığı, İl Özel İdaresi Encümeni’nin Saraycık Belediyesi adına düzenlenen maden ruhsatını iptal ettiği sonra 1 yıl kullanma izni vermesinin kanun ve yasalara aykırı olduğu,

Olay yerinde kum çakıl çıkartan Gazi İnşaat’ın gerekli güvenlik önlemleri almaksızın, mevzuatta öngörülen koşullara uygun olmayan tarzda ve hukuka aykırı olarak faaliyette bulunulmasının davalı idarelerce yasal yönden engellenmemesinde ve gerekli tedbirlerin alınmamasında ağır hizmet kusuru bulunduğuna hükmetti.

Hakim Önder Gülaçtı Başkanlığındaki Ordu İdare Mahkemesi, Yasin Kırca’nın ailesine toplam 110 binlira manevi tazminatın 6 Ekim 2010 tarihinden itibaren yasal faizi ile birlikte ödenmesi kararını oybirliği ile verdi. Mahkeme ayrıca ailenin avukatı için davalı kurumların 10 bin 800 Tl avukatlık ücreti vermesini de kararlaştırıldı.

Saraycık Belediyesi ile İl Özel İdaresi  tazminat, faizi, avukatlık ve mahkeme masrafları olarak 145 binlira ödeme yapacak. Aile, davalı kurumlardan maddi tazminat talebinde ise bulunmamıştı.

 


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,