TURNASUYU VADİSİNE HES İSTENMİYOR

13 Ocak 2013 Pazar , 11:17
0 Yorum

Turnasuyu Vadisi üzerine yapılacak HES projesine bölge sakinleir tepki gösteriyor

Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu’nun çağrısı ile Turnasuyu köyünde bir araya gelen Turnasuyu Vadisi köylüleri HES istemediklerini dile getirdiler. Turnasuyu Irmağı üzerinde HES yapmak isteyen şirketin hazırlamış olduğu dosya üzerinden bilgilendirmenin verildiği toplantıda HES’i engelleme kararı çıktı.
Turnasuyu Vadisi yok edilecek
Toplantıda HES şirketinin hazırlamış olduğu proje televizyon ekranına verilerek anlatıldı. Proje hakkında bilgi veren Platform Üyesi Mehmet Şenocak, kendisinin fotoğrafçı olduğunu ancak moralinin bozulması nedeniyle bu bölgede artık fotoğraf çekmediğini söyledi. Projede Turnasuyu Vadisinin nasıl yok olacağını şirketin belgeleriyle anlattı. Irmağın suyunun alınarak başka ırmağa aktarılmasının da yapıldığı Turnasuyu Vadisinde tarihi kalıntıların olduğunu, SİT alanı ilan edildiğini ama buna karşın HES’lerin yapılmak istendiğini vurguladı.
Sular paralı olacak
Paltform Üyesi Ertuğrul Gazi Gönül, suların borulara alınarak paralı hale getirileceğini, derenin kuruyacağını ve yaşamın yok olacağından dolayı şimdiden önlem alınması gerektiğini belirtti. Elektrik üretiminin bahane olduğunu asıl amacın suları ekle geçirmek olduğunu da söyleyen Ertuğrul Gazi Gönül, Turnasuyu Vadisi’nde turizmi geliştireceklerini söyleyenler, kuruyan ırmağın olduğu yerde, doğanın tahrip edildiği yerde nasıl turizm yapılacağını da anlatmalıdır, dedi.
HES’i engellemek için ne yapılması gerekiyorsa yapalım
Toplantıya katılan halkın ‘Ne yapmamız gerekirse onu yapalım. Erkenden önlem alalım’ demesi üzerine söz alan Platform Üyesi Coşkun Özbucak, her birimizin kararlı olması gerekir. Birlikte hareket edilirse HES engellenir. Öncelikle buradan ayrılmadan önce, birlikteliği sağlamak için kendi aranızdan temsilci grubu belirlemez gerekiyor. Yasal yolları deneyeceğiz ama önemli olan sizlerin kararlılığıdır. Yelerinizi satmayın. Her yerde HES istemediğinizi dillendirin, dedi. Ayrıca ‘Türkiye’nin elektriğe gereksinimi var.’ denilmesinin doğru olmadığını belirten  Coşkun Özbucak, komşularımızın tümüne elektrik satılmaktadır, dedi.
Turnasuyu Vadisi için temsilciler belirlendi
Toplantıda bundan sonra yapılacakları planlamak ve koordineyi sağlamak amacıyla beş temsilci seçildi. Seçilen temsilcilerle Ordu Doğa ve Yaşam Alanlarını Koruma Platformu üyeleri bir hafta içinde toplanarak yapılacak çalışmaların planlamasını yapma kararı alındı.


Kaynak:
Orduhaber, Ordu haber, Ordugazete, Ordu Gazetesi, Ordu, Gazete, Haberler,Ordu flash,Ordu olay, Orduspor, haberordu, sondakika orduhaberleri,Boztepe, ordu vefatları, orduajans, Ordu'dan yerel haberler, Ordu'da bugün,Ordu gazeteleri,haber ordu,