Flaş Nakliyat istanbul evden eve nakliyat hizmetini profesyonel bir şekilde sizlere sunmaktadır. istanbul evden eve nakliyat
Bugun...
Reklam
Reklam
IRAK KÜRTLERı ve DOLAR


Şinasi KARA
1
 
 

Barzani yönetimi "bağımsızlık referandumu" yapıyor. İsrail hariç tüm dünya ülkeleri hayır diyor. Önemli olan Amerika'nın "hayır" diyor olmasıdır.

İsrail'in evet demesi normal. Orta Doğu'da kendine arap olmayan müttefik arıyor. İlk bakışta Amerika söyletiyor. Olayın gerisinde Amerika var diye düşünülüyor. Ancak, ekonomk koşullar Kuzey Irak'ın ayrı bir devlet kurmasına, bu aşamada izin vermiyor.

Amerika neden "hayır" diyor?

Amerika Irakı işgal ederek amacına ulaştı. Amaç Irak Merkez Bankasını ele geçirmekti. Irak Merkez bankasının gerçek sahibi doları basan bankerler oldu. Bir ülkenin merkez bankası başkasına ait olduğu zaman "ekonomik egemenlik" kaybolur. Irak'ın ekonomik egemenliği yok.

Irak Halkı, Merkez Bankası ve Bankalar kanalıyla soyuluyor. Petrol gelirleri halka yansımıyor. Halk sefilleri oynuyor.

Irak dünyaya petrolü dolar ile satıyor. Petrol parası önce Amerika'ya gidiyor. Gerekli komisyonlar alınıyor ve Irak Merkez Bankasına aktarılıyor.

Irak Merkez Bankası da komisyonunu alıyor. Önce Amerika'nın Irak Savaşı sırasında harcadığı masraflara ilişkin "savaş tazminatının" taksidini ödüyor. Savaş tazminatları içerisinde ölen askerlerin ailelerine ödenen paralar, yaralı askerlere ödenen yardımlar, atılan mermilerin bedeli dahil her türlü savaş giderler var.

Savaş tazminat taksidi ödendikten sonra artan para yüzde 17 oranında Kuzey Irak Otonom Yönetimine, kalanı Irak Hükumetine ödeniyor.

Son iki yıldan beri petrol fiyatları düşük seyrediyor. Bölüşülecek meblağ yarıya düştü. Sorun, petrol parasını bölüşmekten kaynaklanıyor.

Barzani bütçesini petro gelirine dayandırıyor. Petrol gelirlerindeki düşme nedeniyle bütçesi açık veriyor. Yatırımları finanse edemiyor. Memur maaşı veremiyor. Memurların maşını vermek için Türkiye'den borç aldı. Borç alacak başka bir yeri de yok. Merkezi Hükumetten daha çok para istiyor, alamıyor.

Petrolü çalmak suretiyle gelir elde etmesine, Amerika izin vermiyor. Amerika petrol parası, önce Irak Merkez Bankasına gelsin istiyor.

Parasız kalan Barzani "bağımsız devlet kurma" tehdidi ile referanduma gidiyor. Özetle, Barzani para peşinde. Hiç merak etmeyiniz. Barzani biraz para alacak ve sesini kesecek.

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Jooble Türkiye
Ordu iş ilanları
İş arama motoru
FOTO GALERİ

Anahtarınızı komşuya,kapıcıya,ustanıza veya başkasına verdiğinizde çoğaltılabileceğini biliyor muydunuz?


GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI