Bugun...
ALMANLARDAN VAZGEÇMEMEK İÇİN 44 NEDEN


Zeki SARIHAN
222
 
 

Son Türkiye-Almanya gerginliği üzerine Almanya’nın ünlü Bild dergisi ‘’Türkiye’den vazgeçemeyiz, çünkü’’ başlığı altında bunun için 44 neden sıralamış. Sıra biz Türklere geldi:

1. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü bir zamanlar Hitler canisinin peşine takılmış olmakla birlikte, bugünkü Almanlar, akıllarını başlarına toplamışlar, ırkçılığın ne büyük felaketlere sebep olduğunu anlamışlar ve kendi ülkelerinde bile küçük ırkçı bir azınlığa göz açtırmamaya çalışıyorlar.

2. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanya’da bir Türk, ırkçı bir saldırıya uğrarsa, iyi Almanlar hemen ‘’Hepimiz Türk’üz!’’ pankartıyla gösteri yapmakta ve bunu öteki milletlerden vatandaşları için de dile getirmektedirler.

3. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Alman sanayi birkaç milyon Anadolu köylüsünü işçi olarak kabul edip onların Türkiye’ye gönderdiği ve getirdiği dövizlerle Türk ekonomisinin canlanmasına sebep olmuştur.

4. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanya’da köpekler bile trafik ışıklarına uymayı öğrenmiştir!

5. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanlar Karl Marks gibi sanayi toplumunun peygamberini çıkarabilmiştir.

6. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanya aldığı göçler sonucu çok kültürlü bir toplum olmayı kabul edebilmiştir.

7. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Bertold Brect bir Alman’dır.

8. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Alman Belediyeler, kentlerin ilk çağdan günümüze geçirdiği evreleri maketler halinde belediye binalarının girişlerine koymayı akıl etmişlerdir.

9. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Alman yöneticiler, ülkelerinde protesto gösterisi yapmak isteyenlere copla, tazyikli suyla, biber gazıyla müdahale etmemekte, kendi cadde ve meydanlarında Türkiye Bayrağı dalgalandırılmasını bile sorun etmemektedir.

10. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Anadolu’dan gitmiş kara kuru işçilerle evlenen sarışın Alman gelinlerden daha güzel bir ırk oluşmaktadır.

11. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanlar federe bir devlet oldukları halde bölünme korkusu yaşamayan bir millettir.

12. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Alman Hükümeti, her türlü eğitim, kültür, sanat etkinliğini zorlaştırmadığı gibi bunları belediyelere devretmiştir. Türkiye’den giden konuşmacıların cebine para bile koymaktadır.

13. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Türkiye’de her faşist darbe döneminde ülkesine sığınan Türkleri kabul etmiş, onlara iş vermiş, bunları iade etmeyi reddederek cellâtların eline teslim etmemiştir.

14. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Hitler faşizminin pençesinden kaçan Alman bilim adamları Türkiye’ye gelerek verdikleri dersler ve yetiştirdikleri öğrencilerle Türkiye’de bilimin gelişmesine hizmet etmiştir.

15. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Gazi Eğitim Müzik bölümü şefi olup binlerce müzik öğretmeni yetiştiren Juckmayer bir Alman’dır.

16. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü İkinci Meşrutiyet döneminde Türkiye’den gönderilen yüzlerce öğrenci ve işçi, bilim, sanat ve sosyalist düşüncelerle Türkiye’ye dönmüştür.

17. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanlar kendi tarihleriyle yüzleşmeyi başarabilmekte, geçmişte zalim Almanların işledikleri cinayetleri müzelerinde, meydanlarında ve parklarında ibreti âlem için sergilemektedirler.

18. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Alman milleti içinde, ‘’Her şeye ben hükmedeceğim, hep benim dediğim olacak’’ diyen diktatörlük heveslisi bir politikacı yoktur.

19. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanya’da Hıristiyanların çeşitli mezhepleri ile Alman vatandaşı olan diğer milliyet ve mezhep mensupları serbestçe örgütlenmekte, toplanmakta, bundan türü hiçbir caza kovuşturmasına uğramamaktır.

20. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Alman üniversitelerinde, velev ki ilahiyatçı olsun, ‘’Kaç çıkarmayan, kiliseye devam etmeyen hayvandır’’ diyen bir profesör yoktur.

21. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanlar her işlerini ‘’Alman gibi’’ bitirmektedirler.

22. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü fındığımızı alarak işleyen ülkelerin başında Almanya gelmektedir.

23. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Türk tarihini Türklerden önce araştırıp Türklere öğreten milletler arasında Almanlar başta gelmektedir.

24. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Osmanlı döneminde her eline balyoz geçirenin yıkıp tahrip etmekte olduğu Anadolu uygarlık eserlerinin insanlar için taşıdığı önemi takdir ederek Almanya’ya taşıyıp yok olmaktan kurtaranların başında da Almanlar gelmektedir.

25. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Bağdat Demiryolu Alman sermayesiyle ve mühendisleri tarafından yapılmıştır.

26. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Balkan Savaşlarında askerlik yeteneğini yitirdiği anlaşılan Osmanlı ordusunu yeniden örgütleyip eğiten ve ayağa kaldıran Alman subaylardır.

27. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Matbaayı icat eden Gutenberg bir Alman’dır.

28. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanların kendilerine özgü bir mimarileri vardır.

29. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanya kendi diline sahip çıkmakta, Türkiye gibi kendi dilini küçümseyip üniversitelerinde eğitimi yabancı bir dilde yapmamaktadır.

30. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanlar, dinde reform yapabilme cesaretini gösterebilmişlerdir.

31. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Türk Kurtuluş Savaşı hakkında pek çok makalenin sahibi Gotthart Jaeschke, bu savaşın kronolojini de yazan ilk kişidir.

32. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Dünyanın en kapsamlı yurttaşlık yasası olan Alman Medeni Kanunu 1900 yılında kabul edilmiştir.

33. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Lokantada arkadaşlarla birlikte yenen bir yemeğin cebine ilk davranan veya durumu ötekilerden daha iyi olan birinin değil de herkesin yediğinin bedelini ödediği ‘’Alman usulü’’ yabana atılacak bir usul değildir.

34. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanya’daki anaokullarında çocuklar cehennemle korkutulmamaktadır.

35. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Mozart bir Alman’dır.

36. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanlar dünya edebiyatına Bremen Mızıkacıları gibi sevimli bir masal armağan etmişlerdir.

37. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Alman Meclisinde mebuslar yumruk yumruğa kavga etmemekte, birbirlerine küfretmemektedirler.

38. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanlar kentlerin merkezlerindeki tarihî mekânları yıkıp yerine süpermarketler ve gökdelenler yapmıyorlar.

39. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanların zengin bir dili ve güçlü bir edebiyatları vardır.

40. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Türkiye’de çok sıkıştırıldığımız zaman kaçacağımız yerlerin başında Almanya gelmektedir.

41. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Almanya sanayide çok ileri bir ülkedir ve para ile de olsa bunları satın almaya ihtiyacımız vardır.

42. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü ileride Amerika’ya, Rusya’ya, IŞİD’e karşı onlara ihtiyacımız olabilir.

43. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü Alman turistlerin memleketimizde bırakacağı paraya ihtiyacımız vardır.

44. Almanlardan vazgeçmemeliyiz çünkü bize kızarlarsa İstanbul’daki Alman Çeşmesi’ni söküp götürebilirler. 

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZFACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANAN HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
Jooble Türkiye
Ordu iş ilanları
İş arama motoru
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI