Açıklanan fındık fiyatı tartışma yarattı

Açıklanan fındık fiyatı tartışma yarattı
12 Ağustos 2021 - 11:21
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 2021 yılı fındık alım fiyatı tartışma yarattı. İktidar kanadı, fiyatı yeterli bulup teşekkür etti. 35 Tl fiyat bekleyen muhalefet ise, açıklanan fiyatın maliyeti karşılamadığı görüşünde.
Fındık fiyatıyla ilgili Ordu Milletvekillerinin görüşleri şöyle;
Şenel Yediyıldız (Ak Parti);

 “Fındık üreticilerimize hayırlı olsun... Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ederim.”
Metin Gündoğdu (Ak Parti);
 “Hükümetimiz dün olduğu gibi bugün de üreticimizin yanındadır ve olmaya devam etmektedir. Desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımıza, Bölgemiz, ilimiz ve hemşehrilerimiz adına teşekkür ediyorum”

Ergün Taşçı (AK Parti); “Fındık üreticisine her zaman destek olan Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Tarım ve Orman Bakanımıza ve Fındık Çalışma Grubu’nu oluşturan milletvekili arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Fındık üreticilerimize hayırlı olsun”
Seyit Torun (Cumhuriyet Halk Partisi); “Dağ fare doğurdu! Bu üreticinin değil, düpedüz gizli ellerin fiyatıdır. Bu iktidar üreticinin değil, yabancı tekellerin yanında olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır. Unutmayın: Kaderine terk edip, yabancı sermayeye teslim ettiğiniz fındık üreticisinin sorulacak hesabı var. O sandık gelecek, 27 lirayı layık gördüğünüz üretici de size layığınızı verecek”
Mustafa Adıgüzel (Cumhuriyet Halk Partisi):
 “Fındık fiyatında ihracatçı birliği ve kartelin talepleri doğrultusunda damping yapılmıştır. Çiftçi değil tefeciler, millet değil yabancılar muhatap alınmıştır.

Suriyeli mültecilere 40 milyar dolar harcayan hükümet fındıktan geçinen 8 milyon vatan evladına 500 milyon lira destek vermemiştir. Bu şekilde ülke milyarlarca lira zarar etmiştir. Hem millet hem ülke kaybetmiş, İtalyan kartel ve çetesi kazanmıştır”
Cemal Enginyurt (Demokrat Parti);
 "Bu fiyatı kabul etmemiz mümkün değildir. Fındık üreticisi bunu haketmedi. Üreticimiz hayal kırıklığı yaşadı. Ak Parti Milletvekilleri; 30 tl olacak diyordunuz, SES VERİN."


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum