Akça : Cumhurbaşkanımızı fındık konusunda yanılttılar

Akça : Cumhurbaşkanımızı fındık konusunda yanılttılar
03 Eylül 2021 - 18:16 - Güncelleme: 03 Eylül 2021 - 18:26
Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık almaya başlamasıyla birlikte merak edilen serbest piyasada fiyatın ne olacağıydı. TMO’nun levant kalite fındığı 26,5 TL’den almasına rağmen serbest piyasada 23,5 TL’ye kadar geriledi.

 TMO’nun fındık almaya başlamasıyla birlikte değerlendirmelerde bulunan Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındığa sahip çıkmaları gerektiğini belirterek, fındık fiyatı açıklanmadan önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yanlış ve eksik bilginin verildiğini düşündüğünü söyledi.


 Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüksek randımana 1 TL verileceğini söylediğini hatırlatan Akça, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sayın Cumhurbaşkanımız fındık fiyatını açıklarken ‘randımanı iyi olan fındığa 1 TL daha vereceğiz’ diye bir açıklama yaptı. Ben o zaman bunun altının boş olduğunu, altının doldurulması gerektiğini, ne söylenmesinin istendiğini vatandaşa anlatmaları gerektiğini söylemiştim. Maalesef açıklanan 1 TL'nin Sayın Cumhurbaşkanımıza verilen yanlış bilgi olduğunu düşünüyoruz. Çünkü fındık alımına başlayan TMO’nun randımanı iyi olan fındığa artı 1 TL verdiğini görmedim bu zaten olmayacak bir şey.”

 Yanlış bilgi verenlerden hesap sorulması gerektiğini söyleyen Başkan Akça, “TMO’nun üreticinin yanında olması çok önemli. Bunu önemsiyoruz. Yapılan işlemlerin doğru olduğunu düşünüyoruz doğru işler yaptığını düşünüyoruz. Ama Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından fındık fiyatı açıklanırken eksik bilgi verilerek yanılttıklarını düşünüyoruz. Fındık fiyatının açıklanan gibi 30 TL değil desteklemeler ile birlikte 28,5 TL olduğunu buradan deklare etmek istiyorum. Eğer burada bir yanlış varsa yanlış yapanlara da gerekli mercilerin hesap sorması gerektiğini düşünüyorum.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum