Altınordu Belediyesi'nin bütçesi 250 milyon 250 bin TL

Altınordu Belediyesi'nin bütçesi 250 milyon 250 bin TL
20 Ekim 2021 - 16:10

Altınordu Belediye Meclisi Ekim Ayı Olağan Toplantısı 2. Birleşimi Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in başkanlığında gerçekleştirildi.  Altınordu Belediyesi 2022 yılı bütçe tasarısının görüşüldüğü Meclis oturumunda konuşan Başkan Tören, “2022 yılı atılım ve yatırım yılı olacak” dedi.

Altınordu Belediye Meclisi Ekim Ayı 2. Birleşiminde konuşan Başkan Aşkın Tören, “Şehrimizi daha ileriye taşıyacak eşitlik ve adalet ilkesinden kopmadan üstün kamu yararı anlayışından taviz vermeden ve aynı zamanda hesap verilebilirlik ilkemiz doğrultusunda kapsayıcı ve bütüncül bir çalışmayla şehrimizin beklentilerine cevap vererek, insanımızın bu şehirde görmek istediklerini kaynaklarımızı etkin ve verimli kullanarak gerçekleştirmeye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi. 

Bütçe rakamlarına dair bazı verileri de paylaşan Başkan Tören açıklamalarını şöyle sürdürdü:

MALİ DİSİPLEN VE TASARRUF EKONOMİSİ MEYVELERİNİ VERDİ

“Bu bütçede de mali disiplinden dengelenmeden ve sıkılaştırmadan taviz vermeden hizmetten de tasarruf etmeden emin adımlarla yola devam ettiğimizi bütçemizin rakamları ispat etmektedir. Faiz giderlerinin bütçe içindeki payı 2019 yılında yüzde 15,4 iken, bu oran 2020 yılında yüzde 7’ye, 2021 yılında yüzde 2,7’ye düşürülmüştür. Meclisimizin onayına sunduğumuz 2022 yılı bütçe tasarısında ise bu oran yüzde 1,8 olarak öngörülmüştür. Bu rakam aynı zamanda bizim de bankalar nezdinde mevduattan elde ettiğimiz faiz miktarına denk gelmektedir.”

BÜTÇENİN YÜZDE 41’İ YATIRIMLARA AYRILDI

BÜTÇEDE ASLAN PAYI FEN İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNÜN

“Yatırımların bütçe içindeki payı 2019 ve 2020 yılında ortalama %24 iken bu oran 2021 yılında %36’ya çıkarılmıştır. Meclisimizin onayına sunduğumuz 2022 yılı bütçe tasarısında ise bu oran yüzde 41 olarak öngörülmüştür. Hizmetlerimizden vazgeçmeden aksine yeni enstrümanları da ilave ederek şehrin alt yapı üst yapısıyla ilgili yatırımlarımıza çalışmalarımıza devam edeceğiz. Dengelenmenin yerini hep ifade ettiğimiz artık yatırımın sosyal yardımların dengeli bir şekilde adil bir şekilde öne çıktığı büyük ölçekli yatırımlarla birlikte artık sadece klasik belediyecilik sosyal belediyeciliğin ötesinde şehrin sosyal yönlü sorunlarından bir tanesi olan işsizlik ve buna bağlı göç olgusunun yönetilmesinde de Altınordu Belediyemizin önemli bir fasılda önemli ilerleme elde ettiğine hep birlikte şahit olacağız.”

2022 yılını altyapı ve üstyapıda atılım ve yatırım yılı ilan eden Altınordu Belediyesi Mecliste 250 MİLYON 750 BİN TL olarak kabul edilen bütçesinde aslan payını 101 MİLYON TL ile Fen İşleri müdürlüğüne ayırdı.

ÖZ KAYNAKLARIMIZLA BÜYÜMEYE VE ŞEHRİMİZE HİZMET ETMEYE DEVAM EDİYORUZ

“İnsana hizmetten tasarruf etmeyeceğiz. Bu şehrin ihtiyacı olan yeşil ve çevre yeşil kalkınma hedeflerinden taviz vermeyeceğiz tasarruf etmeyeceğiz. Bu şehrin kardeşliğinden birliğinden beraberliğinden meclisimizin beraberliğinden de kardeşliğinden de taviz vermeyeceğiz. Öz kaynaklarımızla şehrimize ve hemşehrilerimize kırsalda ve merkezde bütün şehir eşit hizmet anlayışı ile hizmet etmeye devam edeceğiz.”
Yapılan oylama sonucu Altınordu Belediyesi 2022 Mali Yılı Bütçesi Belediye Meclisince kabul edildi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum