Reklamı Geç
Reklam

Bağışıklık sistemi için fındık önerilmeli

Bağışıklık sistemi için fındık önerilmeli
06 Mayıs 2021 - 10:50
Covid 19’a karşı bağışıklık sistemini güçlendiren kuruyemişler arasında fındığın gösterilmemesi tepki yarattı. Karadeniz Fındık İhracatçıları Birliği Başkanı Edip Sevinç,” Uzmanlar bağışıklık sistemi için ithal kuruyemişler badem ve cevizi öneriyor. Bağışıklığı güçlendirdiği bilinen milli ürünümüz fındık tavsiye edilmelidir” dedi.
Bu konuda uzmanlara sistem eden Sevinç’in açıklaması şöyle;

Bilindiği gibi bağışıklık sisteminin güçlü olması Covid-19 ile mücadelede çok önemli bir kazanım sağlamaktadır. Hal böyle olunca içinde bulunduğumuz pandemi döneminde insanlar bağışıklık sistemini güçlendirici gıda, vitamin vs gibi maddelerin tüketimini artırmakta ve bu şekilde virüsten korunmaya çalışmaktadırlar.

Son zamanlarda bu konuda yapılan haberlerde veya uzmanlar tarafından yapılan açıklamalarda, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için tavsiye edilen gıdalardan bahsedilirken,  kuruyemişlerden sadece ithal birer ürün olan badem ve cevize yer verilmektedir. İçerdiği vitaminler ve bağışıklık artırıcı özellikler açısından bu ürünlerden hiçbir eksiği olmayan hatta fazlası bulunan yerli ve milli ürünümüz fındık, maalesef popüler tıp camiası tarafından görmezden gelinmektedir. Aslında fındıkta zaten arz fazlası sorunu bulunduğu ve tüketiminin artırılmasına şiddetle ihtiyaç duyulduğu da bilinen bir husustur.

Hemen hemen tamamı ithal olan ve fındığımızın hem Türkiye’de  hem de dış ülkelerde rakibi durumunda bulunan bu ürünlerin öne çıkarılması ve bu haliyle maalesef sık sık basında yer alması son derece üzücüdür!...  Dolayısıyla ilgililerin ve haber editörlerinin bu tür haberlere yer verirken çok dikkatli olmaları, yerli ve milli ürünümüz olan fındık aleyhine sonuçlar yaratacak bu tutumdan vazgeçmeleri ve Türk fındığını ön plana çıkarmaları arzu edilen ve beklenen bir durumdur. 


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç