Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

BALMER'i bu duruma kimler düşürdü?

BALMER'i bu duruma kimler düşürdü?
09 Ekim 2020 - 09:36
Reklam

Ordu’da Avrupa Hibe desteğiyle yapılan Bal Tesisi BALMER battı mı?. 10 Milyonluk tesis borçları nedeniyle üretim yapamıyor. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, BALMER’in başka bir kuruma devredilmesini istedi.
2012 yılında temeli atılan ve 5 yılda tamamlanan tesisin yüzde 85’i Avrupa Birliği kalan yüzde 15’lik bölümü de  Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından karşılanan BALMER, kamu borçları sebebiyle üretim yapamaz hale geldi. Şirket, kapasitesini yarı yarıya düşürdü. Paydaşları arasında Ordu Ticaret ve Sanayi Odası, Ordu Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ordu, Sinop, Samsun, Giresun, Trabzon ve Rize Arı Yetiştiricileri Birliklerinin yer aldığı tesiste akredite laboratuvar, bal paketleme, polen temizleme ve paketleme, propolis işleme, arı sütü ünitesi, ham mum, temel petek ünitesi, AR-GE'den oluşan bal paketleme birimleri bulunan BALMER'in güçlü bir kuruma devredilmesi tartışılıyor.
OTSO BAŞKANI ŞAHİN GELİNEN NOKTAYI ANLATTI
BALMER’İN borcu nedeniyle iştirakçilerine icra takibi başladı. OTSO Başkanı Servet Şahin,
 “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca ‘Rekabetçi Sektörler Programı’ çerçevesinde desteklenen, Ordu Valiliği’nin yetkili temsilcisi olduğu, Ordu Arıcılık Araştırma Enstitüsü tarafından yürütülen ve Odamızın da ortağı olduğu 10 milyon EURO bütçeli ‘Arım Balım Peteğim’ projesi kapsamında kurulan BALMER A.Ş. ne yazık ki şu anda vergi ve SGK borçlarını ödeyemeyen, kuruluş amaçlarını gerçekleştiremeyen bir enstitü durumundadır. Şirketin kamuya olan borçlarından dolayı Odamız da olumsuz etkilenmiştir. Yeni projeler üretemediğimiz gibi devam etmekte olan projelerimizin  % 75’lik Bakanlık payını da alamadık. Şirketin durumunun bu şekilde olması 10 milyon Euro’nun geri ödenme yükümlülüğünü doğuracağı kaçınılmaz sonuçtur. Balmer A.Ş.’nin atıl kalmaması, kuruluş amaçlarını gerçekleştirebilmesi ve faaliyetlerine devam edebilmesi için Tarım Bakanlığına, Büyükşehir Belediyesine veya uygun görülecek bir otoriteye devrinin sağlanması doğru olucaktır.” Dedi.


 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum