Bindaş: Fındıkta tarihe geçecek kara leke

Bindaş: Fındıkta tarihe geçecek kara leke
22 Kasım 2021 - 09:52
Bindaş Fındık Sahibi Yılmaz Bindaş, fındık piyasasında yaşanan gelişmeleri, fındıkta tarihe geçecek kara leke olarak açıkladı.
Bindaş’ın açıklaması şöyle;
 12 Ağustos 2021 tarihinde hasat sezonu başlarken Toprak Mahsülleri Ofisinin açıklaması;

“TMO, fındık piyasasında attığı adımlarla ve açıkladığı fiyatlarla oluşabilecek spekülasyonların önüne geçmiş, açıkladığı fiyatlar referans fiyat olarak algılanmış ve serbest piyasada fiyatların açıklanan fiyatların üzerinde oluşmasını sağlayarak genel memnuniyeti sağlamıştır.
Son yıllarda olduğu gibi 2021 yılında da fındık üreticilerinin depolama ve finansman ihtiyaçlarının giderilmesi ve pazarlama kaynaklı yaşanabilecek sıkıntıların engellenmesi amacıyla kabuklu fındık alım fiyatları Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip ERDOĞAN tarafından hasat dönemi başında açıklanmıştır.”
Buraya kadar her şey güzel; Devlet piyasada vardır, üreticiyi yalnız bırakmamıştır. Beğenilse de beğenilmese de bir fiyat açıklamıştır. Üretici aç kurtlar sofrasında bırakılmamıştır. Normal piyasa şartlarında olması gereken fiyatların devletin açıkladığı seviyelerin çevresinde dolaşmasıdır.

TMO’nun bu hamlesine karşılık pazara kim olan monopol firma kendi değirmenine su taşıyan birtakım manav, fabrika, entegre tesise ayrıcalık sağlayarak belirli bir fiyattan kotalı alım garantisi vererek hasat sezonu ve harman döneminde piyasada etkin tek alıcı olması sebebiyle fiyatları aşağıda tutmayı başarmıştır.
Bu işin doğası gereği monopol firma kendi çıkarına göre hareket ediyor. Ona söyleyecek fazla sözümüz yok. Fakat birtakım çıkarları için binlerce üreticinin alınteri emeğini bu monopol firmaya kotalı alım garantisi ile anlaşıp fiyat yükselmesinin önüne geçen bu firmalar vebal altındadır. Arzın fazla olduğu dönemde düşük fiyatlardan bu firmanın ihtiyacını karşılayarak üreticiyi ve devleti milyonlarca liralık bir gelirden etmişlerdir. Bu fındık tarihine geçecek kara bir lekedir.
Mahsülün çoğu ihtiyaç sahibi üreticiden çıkıp sermaye gruplarının eline geçmiştir. Bu saatten sonra fiyatlar yükselecektir ama ihtiyaç sahibi üretici bundan faydalanamayacaktır.
Türk insanı olarak ahlaklı ve gururlu olmalıyız. Menfaat için, çıkar için memleketimizi, üreticimizi yok pahasına harcamamalıyız. Erdemli Türk üretici bu hareketi bir kenara not edecektir.

El atına binen tez iner.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum