Reklamı Geç
Reklam
Reklam

"Bir avuç fındık salgına iyi gelir"

"Bir avuç fındık salgına iyi gelir"
16 Nisan 2021 - 19:01
CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, fındık bahçesinden seslenerek, patates ve soğan üreticisine verilen desteğin fındık üreticisine de verilmesini istedi.

Bu yıl fındığın altın yılı olacağını aktaran Adıgüzel, don nedeniyle mahsulün zarar gördüğü için daha değerli olacağını söyledi.

"Altın yıl olacak"

'Üreticinin umutları da yeşerdi ve emeğinin hakkını alacağı günleri bekliyor' diyen Adıgüzel, sözlerine şöyle devam etti; "

Bu yıl fındığın altın yıl olacak. Diğer üretici ülkelerden İtalya'da don nedeniyle fazla fındık üretimi beklenmiyor. Azerbaycan ve Gürcistan’daki az miktardaki üretim de ancak kendi bölgesine yetecek kadar. Ülkemizde hem tozlaşma dönemindeki zarar hem ardından üst üste gelen zirai don %30 - 50 üretim azalmasına yol açacak. Şu anki ihracat rakamları da istenilen seviyeyi yakalamış durumdadır ve 2018-2019 yılındaki ihracatla aynı düzeydedir. Bu yıl ihracat bir ay geç başladığı halde tüm bu faktörler fındıkla ilgili beklentileri arttırmaktadır. TMO’nun da 30 Nisan'a kadar verdiği süreyi açması fındık alımını sürekli hale getirilmesi üreticinin zaman kıskacına sokulmaması faydalı olacaktır."

"Patates gibi fındık da dağıtın"

Patates ve soğan gibi fındığın da üreticiden alınıp dağıtılması gerektiğini aktara Adıgüzel; "Sayın Erdoğan patates ve soğan üreticilerinin ürünlerinin TMO eli ile alınıp ihtiyacı olan vatandaşlara dağıtılması talimatını vermiştir. Benzer bir şekilde aynı yakınlığın ve sahiplenmenin fındık üreticisine de verilmesi ve fındığın fiyatının 25 TL'ye revize edilerek üreticiden alınıp öğrencilere ve vatandaşlara dağıtılması mümkündür. Parti ayrımı gözetmeksizin bölgemizin tüm siyasilerini, tüm ziraat odalarını, tüm üretici kuruluşlarını,  borsalarını bu konuda destek olmaya, fındığın dalından ve üreticinin elinden tutmaya çağırıyorum. Fındık salgında da bağışıklık destekleyici her derde devadır. Bir avuç fındık salgına da iyi gelir." diyerek sözlerini tamamladı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç