Büyükşehir süt üreticilerinin yanında

Büyükşehir süt üreticilerinin yanında
15 Ağustos 2021 - 09:02
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, tarım ve hayvancılık alanında üretim ve verimin artması amacıyla üreticilere desteğini sürdürüyor. Başkan Güler, süt sığırcılığını yaygınlaştırmak, süt üretimini ve kalitesini artırmak amacıyla başlattığı proje kapsamında 20’si 300, 10’u 200 litre olmak üzere 30 adet ev tipi süt soğutma tankını süt üreticilerine teslim etti.
Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından “Süt Sığırcılığı Altyapısının İyileştirilmesi Projesi” kapsamında sütün kalitesini artırmak ve üreticinin sütünü soğutulmuş olarak daha yüksek fiyattan pazarlayabilmesini sağlamak amacıyla 30 aile işletmesine ev tipi süt soğutma tankı dağıtıldı.
Proje kapsamında aile tipi süt sığırcılığının oldukça yaygın olarak yapıldığı Korgan ilçesinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in katılımı ile ev tipi süt soğutma tankı dağıtım programı düzenlendi.

BAŞKAN GÜLER: “HAYATIMIZA TEKRARDAN TARIMI VE HAYVANCILIĞI KATMAK İSTİYORUM”
Programda konuşan Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu’da fındığa alternatif ürünleri yaygınlaştırmak istediklerini söyledi.
Hayvancılığı canlandırarak önemli bir gelir elde edilebileceğini ifade eden Başkan Güler, “Bizim hayatımız da fındık var. Ben hayatımıza tekrardan tarımı ve hayvancılık katmak istiyorum. Fındık bahçelerimizde bir ay fındık toplanıyor geri kalan 11 ay boş duruyor. Bahçelerimiz otuyla ve yem imkanlarıyla birer mera. Dolayısıyla hayvancılığı canlandırdığımız zaman en az fındık kadar para kazanabiliriz. Hayvancılığın da besiciliğin de temeli süt. Sütle başlayarak besiciliğe dönüşüyor. Bunların hepsinin ortak yanı ot ve yeşillik. Otu ete, otu süte, otu yumurtaya çevirmek bizim elimizde. Ordu’da üreticilerimiz 50 bin yumurtayı satamıyordu. 50 bin yumurtayı satamayan üreticilerimiz şuan 10 milyon yumurta üretiyor. Şuan Dubai’ye yumurta gönderiyoruz. 200’e yakın mağazada da Ordu yumurtası satılıyor. Bu nedenle bizim tarım ve hayvancılığa ağırlık vermemiz gerekiyor” dedi.

“BİZ BU İŞİ SEVEREK YAPIYORUZ”                
Üretimi zenginleştirmek istediklerinin altını çizen ve bu kapsamda süt üretimini artırıcı önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Başkan Güler, “Biz bu çalışmalara süt evlerini kurarak başladık. Biz bu işi severek yapıyoruz ve herkese sevdirmek istiyoruz. Bir bütün halinde hayvancılığa ve besiciliğe ağırlık vermeliyiz. Bunlar belediyenin birincil işi olarak gözükmeyebilir. Ama biz hayatı ve üretimi daha da zenginleştirmek istiyoruz. Bugün dağıttığımız ev tipi süt soğutma tankları bir örnek. Bu sayıları artırmamız mümkün. Hep birlikte bu çalışmaları yaparak süt üretimini ve süt sığırcılığını geliştirmek istiyoruz. Üreticilerimize hayırlı olsun” diye konuştu.
KORGAN BELEDİYE BAŞKANI KİRAZ: “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZIN GÖREVE GELMESİ İLE ÇOK GÜZEL İŞLER YAPILDI”
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve gelmesi ile alt yapı ve üst yapı yatırımları başta olmak üzere Korgan’da tarım ve hayvancılığa büyük destekler verildiğini aktaran Korgan Belediye Başkanı Tuncay Kiraz, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in göreve gelmesi ile ilimizde çok güzel işler yapıldı. Korgan ilçemizde de Büyükşehir Belediye Başkanımızın talimatıyla 2 adet süt evi kuruldu. Bugün de süt tankları dağıtılıyor. Korgan ilçemize ve ilçemiz hayvancılığına katkı veren Başkanımıza teşekkür ediyorum.  Korgan’ımızda yıllardır çözülemeyen sorunlarımızı çözdüğü ve yapılamaz denilen Sülük Gölü sorununu çözüme kavuşturduğu için ayrıca teşekkür ediyoruz. Büyükşehir Belediyemizin destekleri ile Korgan’ımızda güzel işler yapılıyor yapılmaya da devam edilecek” şeklinde konuştu.

ORDU İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRÜ YILMAZ: “BÜYÜKŞEHRİN TARIM VE HAYVANCILIĞA DESTEĞİ ARTTI”
Ordu İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz’da konuşmasında Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen projenin süt üreticilerine önemli katkılar vereceğini belirtti. Başkan Güler’in Ordu’ya gelmesi ile Büyükşehir Belediyesi’nin tarım ve hayvancılığa desteğinin arttığını vurgulayan Yılmaz, “Büyükşehir Belediye Başkanımızın Ordu’ya gelmesi ile birlikte gerek bitkisel üretim, gerekse hayvancılık alanında çok önemli projeler uygulandı. Hem belediye bütçesi hem de Belediye Başkanımızın Tarım Bakanımızla olan yakınlığı sebebi ile Bakanlığımız üzerinden kullanılan kaynaklar ile önemli projelere imza atıldı. Korgan ilçemiz bu kaynaklardan önemli destekler aldı. Bugün dağıtımı yapılan ev tipi süt tankları ile çiğ sütten alınan destek artmış olacak. Çünkü çiğ sütte litre başına verilen destek miktarı soğutulmuş sütte iki kat, hatta daha fazlası veriliyor. Bu çalışmaları dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanım Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.
SÜT ÜRETİCİLERİNDEN BAŞKAN GÜLER’E TEŞEKKÜR
Süt üreticileri adına söz alan Korgan Süt Üreticileri Birliği Başkanı Yüksel Dere, kendilerine verdiği destekler dolayısıyla Başkan Güler’e teşekkür etti.
Dağıtımı yapılan tanklarla sütlerin sıcak havada bozulmadan korunacağını ve bu sayede sütün değerinin artacağına değinen Dere, “2012 yılında Korgan’da kurduğumuz Süt Birliği’ne Büyükşehir Belediye Başkanımızın göreve geldiği günden sonra çok önemli destekleri oldu. Süt toplama evleri ve ev tipi süt tanklarında verdiği katkı ve bu katkılarla üreticilerimizin ayakta kalmasını sağladığı için Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’e teşekkür ediyoruz. Sütlerimiz artık sıcak hava da bozulmayacak ve değer kazanacak” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından ev tipi süt tankları üreticilere teslim edildi.
SÜT EVLERİ KURULDU
Büyükşehir Belediyesi, Başkan Güler’in talimatları ile geride kalan 28 aylık süre zarfı içerisinde hayvancılık alanında önemli çalışmaları hayata geçirerek süt üreticilerine büyük destekler verdi. Bu kapsamda 2019 yılında Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP BKİ) iş birliğinde yürütülen “Ordu İlinde Çiğ Süt Altyapısının İyileştirilmesi Projesi” ile süt toplama altyapısının geliştirilmesi, elde edilen sütün kalitesinin ve pazar değerinin artırılması amacıyla Aybastı, Kabataş, Kumru ve Korgan ilçelerinde her ilçeye 2’şer adet olmak üzere 3 ton kapasiteli toplam 8 adet süt evi kuruldu. 
HAYVAN OTELİ, SÜT ÜRETİMİNE KATKI SAĞLADI
Büyükşehir Belediyesi ayrıca Mesudiye ilçesinde Mesudiye Belediyesi ve Büyükşehir Belediyesi’nin ortak projesi olan Büyükbaş Hayvan Oteli ve İnek Kiralama Merkezini hizmete sundu. Projenin büyük ilgi görmesi ile süt evi ihtiyacı ortaya çıktı. Gelen talepleri değerlendiren Büyükşehir Belediyesi süt üreticilerine katkı vermek amacıyla Mesudiye ilçesinde de Mesudiye Süt Evi’nin kurulumunu gerçekleştirdi.
Ordu Büyükşehir Belediyesi Süt Evleri ve ev tipi süt soğutma tankı dağıtımları ile süt üretimine ve süt sığırcılığının geliştirilmesine önemli katkılar vermiş oldu. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum