Reklam
Reklam
Reklam

Dr.Alagöz : Rutin kontrollerinizi aksatmayın

Dr.Alagöz : Rutin kontrollerinizi aksatmayın
20 Mayıs 2020 - 09:48

Özel Ordu Sevgi Hastanesi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Op. Dr. Halil ALAGÖZ önemli açıklamalarda bulundu

Anne adaylarını koronavirüs ile mücadelede dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgilendiren Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Halil ALAGÖZ “Gebeliğin birinci ya da ikinci trimesterdaysanız, şeker taraması haftası olan 24. haftadaysanız ya da detaylı ultrason haftasındaysanız mutlaka bütün muayenelerinize gelmeye devam etmelisiniz. Ancak ara dönemlerde iseniz hekiminizin önerilerine göre hareket etmeniz doğru olur'' dedi. Koronavirüs salgını herkes gibi anne ve anne adaylarını da endişeye sevk ediyor. Ancak sanılanın aksine, gebelerin enfeksiyondan daha çok etkilendiğini gösteren somut bir araştırma henüz mevcut değil. Koronavirüs enfeksiyonunun gebeler üzerindeki etkileri hakkındaki bilgilerin çok kısıtlı olduğunu söyleyen Op. Dr. Halil ALAGÖZ, şu önerilerde bulundu:
"Koronavirüs ile ilgili olarak gebelerde genel popülasyona göre artmış bir duyarlılık bildirilmemektedir. Bu virüs hasta bireylerden öksürme hapşırma ya da konuşma sırasında ortaya saçılan damlacıklarla veya yüzeylerden kişinin ağız, burun, göz mukozasına teması ile bulaşmaktadır. Enfeksiyonun en yaygın bulguları arasında öksürük, ateş yüksekliği ve nefes darlığı bulunmaktadır. Gebelerimiz bu enfeksiyonu orta hafif düzeyde geçirildiği düşünülmektedir. Kısıtlı sayıda gebede ağır enfeksiyonlar bildirilmektedir. Bahsettiğim bulgulardan eğer sizlerde de mevcutsa maskenizi takıp hastaneye başvurmanızda fayda vardır.“

Erken gebelik kaybı bildirilmedi 
Gebelerin rutin kontrollerine devam etmeleri gerektiğini vurgulayan Op. Dr. Halil ALAGÖZ, "Covid-19 enfeksiyonuna ilişkin düşük riski veya erken gebelik kaybı bildirilmemiştir. Yine aynı şekilde anne karnında bebeğe enfeksiyon geçişi henüz saptanmış bir bulgu olarak rapor edilmese de, geçebileceği riski göz önünde bulundurulmalıdır. 
Koruma önemli 
Gebeler için önerilerde de bulunan Op. Dr. Halil ALAGÖZ, "Önerilerimiz aslında diğer insanlardan  farklı değil. İlk olarak el hijyenimiz bizim için çok önemli. Havlu, mutfak eşyası gibi kişisel kullandığınız tüm eşyaları ayırmalısınız. Sosyal mesafeye dikkat etmeli, dışarıya çıkarken maske takmalısınız" diye konuştu.

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum