Dünya Fındık Haftası Ödülleri Verildi

Dünya Fındık Haftası Ödülleri Verildi
16 Ağustos 2021 - 10:04
Bu yıl ilki kutlanan Dünya Fındık Haftası’nda fındığa emek verenler ve değer katanlara Trabzon’da düzenlenen törenle ödülleri verildi.
Trabzon Ticaret Borsası tarafından organize edilen ve TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda 6 ayrı kategoride 29 firma ve kişiye yöresel gümüş telkareden fındık çotanağı şekliyle imal edilen plaketler takdim edildi.
Kategoriler ve ödül alanlar:

2020 fındık ihraç rekortmeni ilk 10 firma: Ferrero Fındık, Progıda Olam Grup, Balsu Gıda, Durak Fındık, Yavuz Gıda, Arslantürk Tarım, Yavuzkan Hazel, Özgün Gıda, Poyraz Poyraz, Aycan Entegre.
Fındığa Değer Katan Akademisyenler: Prof. Dr. Celal Tuncer, Doç. Dr. Kibar Ak, Doç. Dr. İslam Saruhan, Dr. İrfan Hüseyin Balık.
Fındığa Destek Verenler: Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, Karadeniz İhracatçı Birlikleri Başkanı Edip Sevinç, TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Trabzon Tarım ve Orman İl Müdürü Cahit Gülbay,  Fındık Araştırma Enstitüsü Müdürü Aysun Akar, Trabzon Sanayici ve İş İnsanları Derneği, Tarım ve Orman Bakanlığı Bitki Sağlığı ve Karantina Dairesi Eski Başkanı Murat Şahin.

Fındığa Değer Kazandıranlar: Sakarya Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, Giresun Ticaret Borsası Başkanı Hamza Bölük, Dünya Sert Kabuklu Meyveler Konseyi Mütevelli Heyet Üyesi ve Türkiye Temsilcisi Hasan Sabır, İthalatçı Mehmet Soytürk.
Fındığa Üreterek Değer VerenlerKeşap Fındık Üreticileri Birliği Başkanı Mustafa Şahin, Bahçe Araştırmaları ve Uygulamaları sahibi Ordu Ünye’den Orhun Güven, Trabzon Örnek Bahçe sahibi üretici Ömer Ustaömeroğlu, Samsun Örnek Bahçe sahibi üretici Suat Yılmaz. 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum