Engelsiz şehir Altınordu

Engelsiz şehir Altınordu
Editör: Ordu Gazete
03 Aralık 2021 - 17:05
3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde Altınordu Belediyesi haftanın anlam ve önemine değinmek amacıyla bir takım farkındalık etkinlikleri gerçekleştirdi. Öncelikle belediyemiz bünyesinde yer alan belediyenin engelli nakil aracıyla hayatlarını bir nebze kolaylaştırmaya çalıştığımız 21 engelli personelimiz ve aileleri, ziyaret edilerek kendilerine çiçek takdimi yapıldı ve her koşulda yanlarında olunduğu mesajı verildi. Engelli Çocuklarımız ise belediye tarafından kendilerine verilen oyuncaklarla sevindirildi.

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören öncülüğünde klasik belediyecilik anlayışının yanı sıra sosyal belediyecilikten de taviz vermeyen Altınordu Belediyesi, engelli vatandaşlarımızın hayatlarını kolaylaştıracak hizmetlerine ve yatırımlarına devam ediyor. 1 Aralık Çarşamba günü gerçekleştirilen belediye meclisinin Aralık ayı olağan toplantısında engelli bireylerimize Başkan Tören tarafından bir de müjde verildi. Başkan Tören’in önerisi ile birlikte 3 Aralık Dünya Engelliler Günü münasebetiyle alınan karar gereğince Engelli bireylerden nikah işlemlerinde herhangi bir ücret alınmayacak ve ruhsat harçlarında ise yüzde 50 indirim uygulanacak.


Dünya Engelliler Günü dolayısıyla İlçede aktif olarak faaliyet yürüten tüm engelli dernekleri Belediye Başkanımız Aşkın Tören’in talimatlarıyla Başkan Yardımcılarının koordinesinde belediye ekipleri tarafından ziyaret edilerek, istek ve önerileri dinlendi.

Toplumda duyarlılık oluşturmak ve engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek amacıyla 12 yaşındaki engelli çocuğumuz Aylin Şahin'e ise akülü tekerlekli sandalye hediye edildi.

SEVGİYE VE HOŞGÖRÜYE İHTİYAÇLARI VAR

Engelli bireylerin özel insanlar olduğunu ve her zaman destek olunması gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Aşkın Tören konuşmasında; “Engelli olmak tüm zamanların ve toplumların değişmez bir gerçeğidir. Her birey bir engelli adayıdır. Bireylerin, temel hak ve özgürlüklerden tam ve eşit olarak yararlanabilmesi, iş, eğitim, sağlık, ulaşım ve sosyal haklar yönünden ayrımsız tüm vatandaşların faydalanması; gelişmişlik düzeyinin belirlenmesinde çok önemli bir göstergedir. Altınordu Belediyesi olarak, bizler de kentimizi daha yaşanabilir bir şehir haline getirmek hedefiyle çalışmalarımızı yürütmekteyiz. Bu bilinçle; tüm engelli bireylerimizin kent yaşamında kendilerini rahat hissedebilmesi, her türlü olanak ve hizmetten yararlanabilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Engelli vatandaşlarımızın hayat kalitelerini yükseltmek, yaşadıkları sorunların önüne geçmek ve toplumsal hayata katılımlarını sağlamak için önemli adımlar atıyoruz.” Dedi.

 ENGELLİ DOSTU ERİŞİLEBİLİR ŞEHİR

3 Aralık Dünya Engelliler Gününü sadece hatırlanmak olarak düşünmemek gerektiğini vurgulayan Başkan Tören; “Erişilebilirlik temel bir insan hakkıdır. Özellikle şehrimizde ki tüm engelleri kaldırmak ve her yönüyle erişilebilir bir şehir olmak adına da ayrıca mücadele ediyoruz. Kent olarak eksikliklerimizi tamamlayıp gerçekten engelsiz bir kent oluşturabilmek adına bu mücadeleyi yine sizlerle birlikte, el ele vermeliyiz. Bu konuda tüm hemşehrilerimizden destek ve anlayış bekliyorum. 3 Aralık Dünya Engelliler Gününün toplumda farkındalığa, yeni bir yürüyüşe, yeni bir anlayışa ve idrake vesile olmasını diliyorum. Dezavantajlı gruplar başta olmak üzere toplumun tüm kesimleri için erişilebilir bir kent hedefiyle çalışmalarımıza yatırımlarımıza devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum