Fındık fiyatı 27 Ocak Perşembe günü kaç TL?

Editör: Ordu Gazete
27 Ocak 2022 - 10:42 - Güncelleme: 27 Ocak 2022 - 10:52
Serbest piyasada fındık fiyatlarındaki durgunluk devam ediyor. Ordu’da 27 Ocak Perşembe günü 50 randımanlı kabuklu fındık 32.5 TL’den işlem görüyor.
Fiyatlar bir süredir 32 ile 33 arasında değişiyor.
TMO UCUZ FINDIK SATMAMALI

Ordulu Ziraat Mühendisi Haluk Şensoy, gübre fiyatlarının çok yüksek fındık fiyatının ise çok düşük olduğunu belirterek soruna çözüm bulunması gerektiğini söyledi.
 Fındık üreticisinin zor durumda olduğunu ifade eden Şensoy, “Gübre fiyatlarında inanılmaz bir artış var. Bu durum üreticinin bahçesine gübre atmasına engel oluyor. Ben bunu gözlemliyorum da. Üretici bana şifahi olarak bahçesine gübre atamayacağını ifade ediyor. Bunun yanı sıra geçen sene ile bu senenin gübre satışlarına baktığımızda arada korkunç bir fark görülüyor. Gübre fiyatı bin 800 liradan 8 bin liraya çıkmış durumda. Buna bir çözüm üretilmesi gerekiyor. Aksi durumda önümüzdeki fındık rekoltesi sadece bu sebepten yüzde 30-35 düşük olacak.” dedi.      AVRUPA’DA BİR SIKINTI YOK Avrupa’daki enflasyonun artışının ya da tedarik zincirinin bozulmasının fındık ticareti üzerinde herhangi bir olumsuz etki yapmayacağını aktaran Şensoy, “Ben orada da yaşadım. Almanya’nın Stuttgartşehrinde 4 yıl kaldım. Ayrıca oradan da bilgi de alıyor gelişmeleri izliyoruz. Orada marketlerde boş raf falan yok. Avrupalı çikolatayı içinde tek büyük taneli fındık ile yemeye alışmış. Ve bunun fiyatı yarım avro. Buna yüzde 100 zam yapıp 1 avro yapsanız dahi o bun yemeye devam edecektir. Çünkü onun alım gücünü zorlayan bir durum söz konusu değildir. Ayrıca yine Avrupa’da çocuklar için de fındık ezmesi vazgeçilmez bir üründür.” diye konuştu.      ÇOK SATIP AZ KAZANARAK OLMAZ Türkiye’nin fındığı düşük fiyata satmaya devam ettiğini aktaran Şensoy, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bizim fındığımıza 3 dolar fiyatı vermekten imtina eden firma kendi ülkesinde İtalya’da fındığı üreticiden 4,1 avroya alıyor. Bu sene İtalya’da fındık yarı yarıya yoktu belki de 5 avroya aldı. Şu an itibariyle serbest piyasada 33 lira olan fındığı hesapladığımızda bu 2,4 dolar yapıyor. 3 dolar bile değil. Fındık ticaretinin, üreticinin ve ülkenin kazanacağı şekilde yeniden ele alınması gerekiyor. Çok satıp az kazanarak maraba olmaktan öte bir yere varamayız.  
TMO 100 BİN TON FINDIĞI BEDAVAYA SATMAMALI  

 Şensoy sözlerini şöyle tamamladı: “TMO el altından ya açıktan elindeki 100 bin ton fındığı kesinlikle düşük fiyattan satmamalı. Kesenlikle Nisan’ı görmeli. Çünkü Nisan’a kadar fındıkta her zaman don tehlikesi vardır ve bu gelecek senenin sezonunu etkileyecektir. TMO gelecek senenin rekoltesini görmeli ondan sonra fındığı satışı koymalı.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum