Fındık Fiyatı Neden Düştü? 21 Ocak Cuma Fındık Fiyatları

Editör: Ordu Gazete
21 Ocak 2022 - 11:05
Haftanın son iş günü serbest piyasada fındık fiyatları ne kadar oldu? Artık piyasa fındık inmiyor. Üreticinin elinde yok denecek kadar az fındık bulunuyor.
Serbest piyasada 34 TL seviyesinde seyreden fiyatlar aşağı doğru inmeye başladı. Fiyatlar 32 TL seviyesinde. Ordu’da 21 Ocak Cuma günü 50 randımanlı kabuklu fındık 32 TL’den işlem görüyor. Son günlerde dolardaki düşüşün fındık fiyatını etkilediği görüşü var.
KAR YAĞIŞI FINDIĞA YARADI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, zamanında yağan kar yağışının fındığa ilaç gibi geldiğini belirterek, şu anda fındıkta bir zirai don riski bulunmadığını, zirai donunun Mart ve Nisan ayında fındık ürününü tehdit ettiği bildirdi. Karan yaptığı açıklamada, fındık mahsulünde şu anda karanfil (fındık çiçeği) doğum süreci olduğuna dikkat çekerek, bu aylarda toprakla zamanında buluşan yağış ve karın fındık için çok faydalı olduğunu kaydetti.
Bugünlerde etkili olan yağmur ve kar yağışının fındığın su ve soğuma ihtiyacını karşıladığını belirten Karan, fındık bitkisinin yılda en az 600 saat soğukta kalması gerektiğini, aksi takdirde strese girdiğini ifade etti. Karan, “Geçmiş yıllarda maalesef bunun sıkıntılarını yaşadık. Kış dönemlerinde sıcaklıkların mevsim şartlarının üzerinde seyretmesi nedeniyle bitki yalancı bahara kanarak erken doğum sürecine girmiş, Mart ve Nisan aylarındaki zirai donlardan etkilenerek ciddi rekolte kayıpları yaşamıştık. Fındık üreticileri olarak yeni mahsulde de yine aynı sıkıntılı durumların yaşanmasını istemiyoruz. Fındık bitkisinin iyi bir kış dönemi geçirmesini temenni ediyoruz. Özellikle orta ve yüksek kesimde etkili olan kar yağışı üreticimizin yüzünü güldürdü” dedi.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum