Fındık fiyatları düşüyor. 26 Kasım Cuma fındık fiyatları

Fındık fiyatları düşüyor. 26 Kasım Cuma fındık fiyatları
Editör: Ordu Gazete
26 Kasım 2021 - 11:33
Serbest piyasada fındık fiyatları inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Dolardaki ani yükselişle birlikte fındık fiyatları 28 TL’yi görmüştü.
Dün 27 TL’ye gerileyen fiyatları bugün 26.5 TL’den işlem görüyor. Böylelikle serbest piyasa ile TMO fiyatları eşit seviyede seyrediyor. Fiyatların geleceği için ise bir yorum yapılamıyor. 
Fiyatların yükselmesiyle özellikle emanet fındık satanların sayısında artış olduğu bildirildi.

Fiyatlar düşük
Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, dolara göre gerçek fındık fiyatının 36 TL olması gerektiğini söyledi. Akça şöyle konuştu;
Sezon başında TMO tarafından verilen 26,50 TL zaten yeterli değildi ama 12 Ağustos’ta açıklandığında bu 3,1 dolara karşılık geliyordu. Bugün 3 dolar, 1 doları 12 lira olarak baz alırsak 36 TL yapar. Ancak piyasa bu rakamdan çok uzakta. Her ne kadar şu an 26-27 TL’lik rakamları görsek de bu aslında üreticinin emeğinin karşılığı olan fiyat değil.                   

Tüm bu durum karşısında biz Tarım Bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın bizi görmesini, sorunlarımızı anlaması bekliyoruz. Bize göre yapılması gereken -bunu altını çizerek ifade ediyorum- en az 3 dolar üzerinden fındık fiyatının güncellenmesidir. Bu güncelleme yapılırsa bu ana kadar sömürülen üreticinin yüzü bir parça gülebilir.”

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum