Fındıkta yeni sezon rekoltesi açıklandı kavga başladı

Fındıkta yeni sezon rekoltesi açıklandı kavga başladı
Editör: Ordu Gazete
13 Mayıs 2022 - 17:37 - Güncelleme: 14 Mayıs 2022 - 03:27
Fındık sezonunun başlamasına daha 3 ay gibi bir zaman kala, rekolte açıklamaları ve tartışmaları başladı. her yıl açıkladığı rekolte miktarıyla eleştirilen Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler ve Kuru Meyveler Konseyi, Türkiye için 865 bin ton tahmin etti.

 

INC’den yine rekolte açıklaması geldi. Dubai’de yapılan bu yıl ki Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler ve Kuru Meyveler Konseyi (INC) Türkiye ve dünyadaki 2022 yılı için tahmini fındık rekolte beklentisini açıkladı.

 INC’nin açıkladığı fındık rekoltesi tahminine Türkiye 105 bin ton devirle toplam 865 bin tonluk rekolte açıklanırken, dünyada ise beklenen rekolteyi ise 1 milyon 393 bin 700 ton olarak açıkladı. Öte yandan dünyada Türkiye’den sonra en fazla fındık 150 bin tonla İtalya olarak açıklandı.


 Bu arada Uluslararası Sert Kabuklu Meyveler ve Kuru Meyveler Konseyi tarafından açıklanan 865 bin tonluk fındık rekolte tahminine nasıl cevaplar geleceği merak ediliyor. Özellikle başta gübre olmak üzere artan maliyetlerle birlikte bahçe bakımında zorlanan üreticiler olduğunu belirten ziraat odaları, rekolte beklentilerinde yüzde 30’a yakın kayıp olma riskinin bulunduğu belirtildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum