Reklam
Reklam
Reklam

Günlerin Adı Var, Tadı Yok!

Günlerin Adı Var, Tadı Yok!
03 Mayıs 2020 - 11:16

Bugün 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü.  Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü nedeniyle bir açıkalama yaptı.
“Adettendir kutlamak gerekir ancak hepinizin de malumu olduğu üzere kutlayacak bir ortamın olmadığı günlerden geçmeye devam ediyoruz. 
Ne yazık ki: 10 Ocak “Çalışan Gazeteciler Günü” ve  24 Temmuz “Basında Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü” gibi 3 Mayıs “Dünya Basın Özgürlüğü Günü”nü de buruk olarak geçiriyoruz. 
Yazılı, görsel, işitsel ve internet medyası için bu dönem öncekilerden daha zor geçmektedir. İnsanlık, yüzyılın en büyük felaketlerinden koronavirüs salgınıyla mücadele ederken gazeteciler de bu zorlu dönemde fedakarlık yapmaya devam ederek, halkın haber alma kanallarını açık tutmak için büyük bir özveriyle çalışıyorlar.
Dolar başta olmak üzere artan maliyetler medyanın her alanını büyük bir sıkıntı içerisine sokmuş, bunun karşılığında alınan ekonomik tedbirlerden en az yararlanan kuruluşlar medya kuruluşları olmuştur.
Özellikle Kurtuluş Savaşı’nda ve 15 Temmuz hain kalkışmasında, herkesin saklandığı bir dönemde önemli bir görevi başarıyla yerine getiren medyamız, özellikle de yerel medya can suyuna dahi muhtaç duruma gelmiştir.
Kapsamlı ve özgürlükçü bir basın yasası, internet medyasının da yasal bir statüye kavuşturulmasını, cezaevlerindeki meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını beklerken, yeni infaz yasasında dahi çete mensuplarının, katillerin, uyuşturucu satıcılarının yararlandığı indirimden meslektaşlarımızın yararlandırılmamış olması da tarihe kara bir not olarak düşülmüştür.
Hak ihlallerini yazan ve toplumsal olayları halk adına sorgulayan, kalemlerinden başka silahları olmayan gazeteciler suçlanıp cezalandırılırken, gerçek suçluların, azmettiricilerin toplumda serbestçe dolaşmaları kabul edilemez.
Ülkemizde basın özgürlüğünün üzerinde yaygından yerele kara bulutlar dolaşmaktadır. Daha geçtiğimiz günlerde Ordu’da bir meslektaşımızın haberler ilgili bir soruşturmada cep telefonuna el konulması ve kayıtlarının kopyalandıktan sonra teslim edilmesi ayıbını da Dünya Basın Özgürlüğü Günü’ne bir kaç gün kala yaşadık.
Tüm bu olumsuz gelişmelere rağmen, meslektaşlarımız ayaktadır, bedeller ödeyerek de olsa halkı aydınlatmaya devam etmektedir.
Önümüzdeki günleri gerçekten bir bayram havasında kutlamak dileği ile, tüm olumsuz şartlara rağmen direnen ve kamuoyunu aydınlatmaya devam eden meslektaşlarımızı, 3 Mayıs Dünya Basın Özgürlüğü Günü’nde, sevgi ve saygı ile selamlıyoruz.”
 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum