Enginyurt, TMO'ya tepki gösterdi


Enginyurt, TMO'ya tepki gösterdi

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, TMO alım kriterlerine tepki göstererek, "Fındığı alacak, ödemeyi 21 gün sonra yapacak. Kim 21 gün bekleyebilir? 1 Eylül'de fındık mı alınır? TMO, yanlış yolda. Tüccarı savunuyor, ihracatçıları ve İtalyan firmayı savunuyor." dedi.

'Samimi duygularla üreticimizin yüzünün gülmesini istiyoruz. Ama maalesef üreticimizin yüzünün gülmeyeceğini TMO'nun açıklamasıyla bir kez daha gördük' diyen Enginyurt, "Fındık taban fiyatının 30 TL olmasını istemiştik. 30'a da razıydık. İktidar maalesef ihracatçının, tüccarın, İtalyan tekelci firmanın dediğini yaptı. 26.5 lira dedi. Bu fiyatın 26.5 lirada sabit kalmayacağını biliyorduk. Bu yüzden fiyatın kabul edilemeyeceğini belirttik. TMO, yayınladığı açıklamayla her ne kadar iktidar milletvekilleri teşekkür etse de, fındığın sonunun hüsran olduğunu hepimize gösterdi." şeklinde konuştu.

"TMO, harama bulaşmış"

TMO'nun 21 gün sonra ödeme yapacak olmasına tepki gösteren Enginyurt, sözlerine şöyle devam etti; "Hangi üreticinin 21 gün beklemeye tahammülü var? Gurbetten gelen fındıkçılar nasıl bekleyecekler? Bu tarihi bir hatadır. 15 günden fazlası haramdır. TMO, harama bulaşmış, kul hakkı yemiştir. % 6 nem, % 3 çürük, % 5 kırık fındık diyerek adeta ben fındık almıyorum demiştir. 26.5 lira diye açıkladıkları fındık bugün pazarda 24.5 lira. Bizim endişemiz oyunun atarak devam edeceğidir.  TMO, 1 Eylül'den itibaren fındık alacağını açıkladı. Bu tarihe kadar neyi bekliyorsunuz? Fındık kurumuş, Pazartesi günü pazara inecek. TMO, daha hazırlık dahi yapmamış. Bir de üstüne fındık almamak için ne gerekiyorsa yapıyor. Ak Parti milletvekilleri ise vatandaş mutluluktan uçuyor diyorlar. Yüreğiniz yetiyorsa, buyurun esnafa, fındık bahçelerine gelin. 26.5 liraya alın üretici teşekkür etsin. Ama bugün fındık 24.5 liraysa yanlış giden bir şeyler var. TMO, yanlış yolda. Tüccarı savunuyor, ihracatçı ve İtalyan firmayı savunuyor. Tarım bakanı, çiftçinin değil, ihracatçının bakanı olmuştur. Bu fiyat tekelci firmanın işe yaradı. Biz milletimizi uyardık. Ama bize destek vermediler.

"Kriterler  gözden geçirilmeli"

TMO, genelgesini değiştirmeli. 21 gün sonra olan ödemeyi öne çekmeli. Kriterlerini durdurmalı, yeniden gözden geçirmeli. % 6 nem ne demek? 10 gündür yağmur yağıyor. Fındık harmanda zaten nemlendi. TMO'yu, tarım bakanını görevini yapmaya davet ediyoruz. Böyle giderse üreticimiz sıkıntı çekecektir. Bunun bedelini de Ak Parti ağır bir şekilde ödeyecektir. Bizim istediğimiz Ak Parti kaybetsin değil, fındık üreticisi kazansındır."

"Seni kandırıyorlar"

Cumhurbaşkanına da seslenen Enginyurt; "Sağındaki ve solundakiler seni kandırıyorlar, yanıltıyorlar, aldatıyorlar. Bu fiyat, fiyat değil dedik, ısrarla verdin. Yetmedi tarım bakanı sana ikinci darbeyi vuruyor. TMO aracılığıyla alım yapmayacağını adeta ifade ediyor. Bu kriterler yeniden gözden geçirilsin. Üreticiye sahip çıkın, bu fiyatı revize edin. Aksi taktirde Ordu ve Giresun insanı büyük sıkıntılar yaşayacaktır."

"Ne matematik biliyor ne de tarih"

Fındık Haftası'nın Trabzon'da düzenlenmesine tepki gösteren Enginyurt, "Ordu Ticaret Borsası ve Ordu Ticaret Odası ne işe yararsınız? Üreticinin hakkını savunmak yerine cumhurbaşkanına teşekkür yarışına girdiniz. Hele OTSO Başkanı Servet Şahin, Türk milletine, geçmiş hükümetlere iftira attı. Fındığa tarihinin en yüksek fiyatı verildi deyip cumhurbaşkanına teşekkür etti. Ne tarih biliyor ne de matematik! Geçen sene fındık 3 dolar 50 sentti. Bu yıl ise 3 dolar 10 sent. Ama maalesef birileri cumhurbaşkanına yaranmak adına millete ihanet ediyor. Biz milletimizin ve ihanetlerin karşısındayız.