Tomakin: Fındığınızı TMO'ya verin


Tomakin: Fındığınızı TMO'ya verin

AK Parti İl Başkanı Halit Tomakin, üreticilerin fındıklarını TMO’ya satmasını istedi. Tomakin, TMO’nun bütün fındıkları alacağını söyledi. Başkan Tomakin, Bölgemizde Fındık sezonun hayırlısı bittiğini belirterek şimdi üreticilerimiz alın terlerinin karşılığını almak için fındığını pazara indiriyor diyerek, bu sene Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 26,5, Ordu Fındığı 27.00 TL den ise Giresun fındığının fiyatını verdiğini ifade etti.

 
“ÜRETİCİMİZ FINDIĞINI TMO’YA VERSİN”

Gözden kaçan artı her randımana 1 TL olduğunu hatırlatan Tomakin, “İyi kalite fındık bugün 27,5, 29, TL. arasında işlem görüyor. Serbest piyasaya baktığımızda fındık TMO’nun seviyesinde değil. Hiçbir üreticimiz tedirgin olmasın TMO Ordu’da 12 Merkez’de alım yapıyor. Üreticimizin elinde ne kadar fındık varsa TMO hepsini alacak güçte ve alt yapısı hazırdır. Ordu-Fatsa ve Ünye’de ekip sayıları 2 ye çıkarıldı. Ayrıca Akkuş, Gölköy, Kabataş, Aybastı, Kumru, İlçelerimizde alımlar devam ediyor. Üreticimizin teslim ettiği fındığın bedelleri Bakanlığın açıkladığı tarihten önce üreticilerimizin hesabına yatırılıyor. Bu şartlarda üreticilerimiz ürününü TMO’ya vermeli, fındığımız emin ellerde” ifadelerini kullandı.

 “YA BİR KERE DEYİN Kİ, BİZİM SOL HÜKÜMETLER ZAMANINDA SİZDEN DAHA İYİ FİYAT VERDİK DEYİN, DİYEMEZLER”

AK Parti iktidarlarında fındığın hiç olmadığı kadar değer bulduğunu belirten Başkan Tomakin, “Biz hep üreticinin alın terinin yanında olduk ve olmaya devam edeceğiz. Bugün fındığımız 3 doların üzerinde. İlk seneler TMO’ya fındık veren üreticilerimiz eski alışkanlığından, fındığı seçmeden, fazla kurutmadan fındık götürüyor bir kısmı geri dönüyordu. Bu sene hamdolsun hem TMO’nun tedbirleri hem de üreticilerimizin bilinçlenmesi sayesinde fındık artık TMO kapısından geri dönmüyor. Üreticimizin elinde ne kadar fındık varsa TMO hepsini almaya hazır. Üreticisine sahip çıkmak budur.”

 Geçtiğimiz yıl olanların hatırlanmasını isteyen Başkan Tomakin, “Geçen sene sizlere fındığınızı pazara indirmeyin, fındık fiyatı 30 TL. olacak diyen Milletvekili çıktı. Ne oldu? Onun dediği fiyattan fındık piyasası oluştu mu? Hayır. Adam sizi kandırdı. Ama adamın yüzü kızardı mı? Hayır. Aynı milletvekili bu sene yine aynı teranelerle her gün yalan yanlış haberlerle gündeme gelme çabasında. Yok, efendim üretici sırtında fındık çuvalı ilçe ilçe geziyormuş, inanmayın şu yalancılara. Onları mumu ancak yatsıya kadar yanıyor. Hani adamlara milletimiz iktidar vermiyor gerçi, ya bir kere deyin ki, eskiden bizim sol hükümetler zamanında sizden daha iyi fiyat verdik deyin..! Diyemezler. Onlar üreticiyi düşünmezler. Onlar köylüyü düşünmezler. Onlar çiftçiyi düşünmezler. Onlar düşünmeyince de milletimiz onlara iktidar fırsatı vermiyor” dedi.