Zengin: Yüzde 27'lik vergi ile kamu çalışanları mağdur ediliyor


Zengin: Yüzde 27'lik vergi ile kamu çalışanları mağdur ediliyor

Türk Sağlık Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, memurların vergi dilimleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. Memurların vergi dilimindeki adaletsizlikle mağdur edildiğini söyleyen Zengin, gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini istedi.

 Yüzde 27 vergiyle mağdur edildiklerini söyleyen Zengin, “Enflasyon oranı kadar zamma yani sıfır zamma mahkum edilen kamu çalışanlarının maaşlarını eriten bir diğer sorunda vergi dilimindeki adaletsizliktir.  Kamu çalışanları 27’e varan gelir vergisi kesintileri ile açıkça mağdur edilmekte, ücretleri yok edilmektedir. Öyle ki sadece maaştan değil covid ödemelerinden bile gelir vergisi kesilmektedir. Aile hekimliğinde görevli çalışanlarımız 1500 TL alacakları covid ek ödemelerinin neredeyse 3/1’ini vergiye kaptırmışlardır. Ne yazık ki memurun cebine giren her kuruştan gelir vergisi hiç atlanmadan alınmaktadır.”

 Gelir vergisinin yüzde 15’e sabitlenmesini istediklerini söyleyen Başkan Zengin, “Vergiyi herkes ödemeli ama kamu çalışanlarına yapılan bu vergi zulmüne de bir son verilmelidir. Vergisini düzenli ödeyen kamu çalışanlarının cezalandırılmasından vazgeçilmelidir. Vergi affı, vergi düzenlemesi, vergi muafiyeti gibi durumlar bazı meslekler ve işler için yapılırken kamu çalışanlarının gelir vergisi ile ilgili taleplerine de kulak verilmesini istiyoruz. Genel Başkanımız Sayın Önder Kahveci’nin ifade ettiği gibi kamu çalışanlarının gelir vergisinin 15’e sabitlenmesini istiyoruz.

 Verginin kamu çalışanlarından alındığını iddia eden Başkan Fatih Galender Zengin, “Adaletin ve hakkaniyetin tecelli etmesi bakımından kamu çalışanlarının gelir vergisi tarifesinde de bir düzenleme yapılması elzemdir. Gelir vergisi tahsilatlarının büyük çoğunluğu çalışanlardan yapılmaktadır. Gelirin adil dağılımı ve vergi yükünün hafifletilmesi için memurlar adına bir düzenleme mutlaka yasalaşmalıdır.”

 Vergi dilimi sorununun çözülmesini beklediklerini söyleyen Zengin, “Bu sene imzalanan toplu sözleşmeyi kabul etmeme nedenlerimizden biriside vergi dilimi konusundaki talebimize kayıtsız kalınması, vergi diliminden kaynaklı zararların telafi edilmesi konularının kabul görmemesidir. Vergi dilimi meselesi kamu çalışanlarının çözüm bekleyen temel konularından biridir. Bu konuda adım atılmasını gereğinin yapılmasını istiyoruz. Çalışanın emeği ve alın terinin vergi dilimde heba olmaması, makul bir vergilendirme sistemine geçilmesi için tüm platformlarda bu meseleyi gündeme getirmeye ve çözüm için mücadeleye devam edeceğiz.”