TMO'nun kapısından kimse geri dönmedi. 39 randıman fındığı bile aldı


TMO'nun kapısından kimse geri dönmedi. 39 randıman fındığı bile aldı

Hiçbir fındık üreticisinin TMO’nun kapısından geri dönmediğini belirten AK Parti Trabzon Milletvekili Salih Cora,” TMO alımlarda esnek olmuştu. Hatta 39 randıman fındığı bile almıştır” dedi.
Milletvekili Salih Cora,  TAKA Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Turgut’a fındıkla ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Taka Gazetesi’nde yayımlanan röportajın fındık ilgili bölümleri şöyle;
FINDIKTA ÜRETİCİMİZİ YALNIZ BIRAKMADIK
Cumhurbaşkanımız ve Partimiz Karadeniz Bölgesi'nde her zaman Çay ve fındık üreticisinin yanında yer almıştır. Son zamanlarda hem çaya hem fındığa vermiş olduğumuz fiyat Ciddi manada üreticimizin tarafından kabul gördü. Tabii ki fiyatın Çayda 3.98, Fındıkta 26,5-27 buçuk olarak belirlenmesi güzel rakam ve bu taban fiyatı belirlemek üreticimizi memnun etmiştir. Hem iyi bir fiyat hem de ciddi derecede bir alım söz konusu. Fındıkla ilgili ifade etmek isterim ki TMO tarafından müdahale alımlarının yapılması bir sigorta görevini üstlenmiştir. Her daim Üretici koruyan ve kollayan bir iktidarız. Alan bazlı desteklemelere devam ediyoruz. Fındık artık tüccara emanet edilmiyor. Biz iki yıldır üreticimizin bahçeye inmeden fındık fiyatlarını açıklıyoruz. Günün sonunda TMO 60 bin ton üzerinde fındık aldı. Daha da alacaktır. Almaya devam edecektir. Aldığını da satmayacaktır. Tabi fındıkla ilgili birçok yerde alım noktaları oluşturduk.  Yine de eksiklikler var. Alım yönteminde var randevuda var. Özellikle bu yıl fındık çok yağış yedi iklim koşulları nedeniyle kurutmada zorlandık. Bu da randımanı etkiledi. Dolayısı ile alım noktalarında bu tür konularda sorunlara sebebiyet verdi. Biz tarım bakanımızdan hem de TMO genel müdürümüz ile bizzat bu konuları görüştük. Hatta Arsin ilçesindeki organize sanayi bölgesinde TMO alım noktalarına gittik. Burada gördüğünüz eksiklikleri, aksaklıkların hemen anında tespit edip paylaştık. Biz TMO ya çağrımızı yaptık, üreticimizin sıkıştırmayın, Karadeniz'deki fındık üreticisini cefakardır, fedakardır. Bunların ürününü alın. TMO’ya talebimizi ilettik çiftçilerimizi üzmeyin dedik. Hatta bazen 39 randımana kadar alım yapılıyor. TMO Genel müdürü Sayın Güldal taleplerimize hep esnek ve olumlu yaklaşmıştır. TMO müdahale alımı yapmasaydı yani devrede olmasaydı bugün fındığın hali perişan durumdaydı. Hükümetimiz en zor dönemde dahi üreticinin yanında yer alarak müdahale alımında bulunması çok çok önemlidir. TMO aldığı fındığın çok kısa sürede ödemesini yapması ciddi derecede rahatlama olmuştur. Eksiklikler aksaklıklar var mıdır, TMO fındık alımı noktasında tecrübeli bir kurum değildi. Her geçen yıl hatalarını eksiklerini gideriyor. Bir önceki yıla oranla üreticinin memnuniyetini karşılayabilmek yaklaşımlarını ortaya koymaya devam etmekte. Ve şu anda da bu yılda rekor düzeyde alım gerçekleşmiştir, bu alım gerçekleşmemiş olsaydı gerçekten fındık üreticimiz çok zor durumda kalırdı.