Ordu'da atıl vaziyetteki tesis üretime başladı


Ordu'da atıl vaziyetteki tesis üretime başladı

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, tarım ve hayvancılık alanında faaliyete geçirdiği gelir getirici projeler, çiftçilerin yüzünü güldürmeye devam ediyor.

 

Kısa süre önce Akkuş Belediyesince yer tahsisi yapılan Büyükşehir Belediyesi, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) iş birliği ile yapımı tamamlanan, “Organik Yarka Üretim Tesisi” il içerisine ilk satışlarını gerçekleştirdi.

 

Ünye ilçesi Tekkiraz Mahallesi’nde atıl vaziyette bulunan tesis 2,5 milyon TL harcanarak tekrar aktif hale getirildi. Organik yumurta üretimi yapılacak olan tesis 1 Milyon TL tutarındaki ilk siparişlerini ise Akkuş ilçesinde kısa süre önce açılan Organik Yarka Üretim Tesisinden alarak gerçekleştirdi.

 

“ORTAR A.Ş. OLARAK ÜRETENİN YANINDAYIZ”

 

Ordu’da organik yumurta tavukçuluğunun gelişmesi için paydaş kurumlar ile çalışmalara devam ettiklerini belirten ORTAR A.Ş. Genel Müdürü Sancar Eser, Ordu’da “Organik Yumurta Tavukçuluğu Yetiştiriciliği” projesi kapsamında kurulan “Organik Yarka Üretim Tesisi”ne bir yenisinin daha eklendiğini söyledi.

 

Genel Müdür Sancar Eser açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

 

“Büyükşehir Belediyemiz ve Ordu İli Yumurta Üreticileri Birliği iş birliğinde yürütülen Organik Yumurta Tavukçuluğunun Geliştirilmesi Projesi kapsamında çalışmalara hızla devam ediyoruz. Bu kapsamda kısa süre önce Akkuş ilçemizde kurulan Organik Yarka Üretim Tesisine benzer bir üretim tesisi de Ünye ilçemizde kuruldu. Ünye ilçesi Tekkiraz Mahallesi’nde atıl vaziyette bulunan tesis girişimler sonucu 2,5 milyon TL’lik yatırım ile tekrar faaliyete başladı. Organik yumurta üretimi yapılacak olan bu tesis 1 milyon TL’lik yarkayı Akkuş ilçesinde üretimi yapılan tesisten satın aldı.  Akkuş ilçemizde üretilen yarkalar bölgemizin iklim şartlarına uygunluk göstermektedir. Ayrıca bu iş için harcanan 1 milyonluk yatırım da il dışına çıkmamış yine Ordu ekonomisine girdi olarak dönmüştür. ORTAR A.Ş. olarak paydaş kurumlarımız ile yapmış olduğumuz bu çalışmalarımızı önümüzdeki günlerde daha da artırarak sürdürmeye devam edeceğiz.”

 

“2,5 MİLYON TL YATIRIM YAPTIK”

 

Atıl vaziyette bulunan tesise 2,5 milyonluk yatırım yaptıklarını belirten İşletme Müdürü Erdoğan Akkaya, verilen desteğin kendileri için önemli olduğunu belirtti.

 

1 milyon TL tutarınki yarkaların Akkuş ilçesinde üretilen tesisten alındığını ifade eden Akkaya, “Ünye ilçesi Tekkiraz Mahallesi’nde atıl vaziyette bulunan bu tesisi 2,5 milyon TL yatırım yaparak aktif hale getirdik. Tesisimizde şu an 10 bin adet yarkamız bulunmaktadır. İlerleyen süreçlerde 10 bin adet daha ekleyerek bu rakamı 20 bin yapacağız.  Şu an bu tesisimizde günlük 10 bin organik yumurta üretimi yapıyoruz. Üretimi yapılan bu yumurtaları yine Ordu Büyükşehir Belediyesi ve Ordu ili Yumurtacılar Birliğinin destekleri ile satışını gerçekleştiriyoruz. Tesisimizde bulunan bütün yarkalar ilimizde üretimi yapılan yarkalar. Hem maliyet hem de ilimizde yetişiyor olması bizim için büyük avantajdı. Bizde bu avantajı iyi kullandık. Tesisimizi her geçen gün büyütmek ve ilimize katkı sunmayı hedefliyoruz. Bizlere verdikleri desteklerden dolayı Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler olmak üzere Ordu ili Yumurtacılar Birliğine teşekkür ediyoruz. ”