Ordu'da fındık üreticisine fındık kozalak akarları uyarısı yapıldı


Ordu'da fındık üreticisine fındık kozalak akarları uyarısı yapıldı

Ordu Tarım İl Müdürlüğü fındık üreticilerini fındık kozalak akarları konusunda uyardı.
Yapılan uyarı şöyle;
Fındık kozalak akarları fındık bitkisinin meyve, yaprak ve sürgününü oluşturacak olan tomurcukları tahrip ederek, ürün kaybına ve yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde uç kurumalarına neden olarak fındığa zarar vermektedir. Bu zararlılar gözle görülemeyecek kadar küçüktür.
Kışı halk arasında gül ismi verilen kozalaklar içinde geçirip ilkbaharda tomurcuklara girerek beslenme ve üremelerine devam ederler. Tomurcuklarda Temmuz ayından itibaren şişmeler başlar, Ağustos ayında ise nohut büyüklüğüne ulaşır.
Fındık kozalak akarının 2 formu bulunmaktadır. Birinci türü tomurcuklarda beslenerek kozalaklar oluşturmaktadır. İkinci türü ise kozalak oluşturmamakta, tomurcuklarda beslenerek zarar yapmaktadır. Özellikle temmuz ve ağustos aylarında yaprak koltuklarındaki yeni oluşan tomurcuklarda oburca beslendiklerinden muazzam uç kurumalarına sebep olmaktadırlar.
Fındık kozalak akarı fındığa özel bir zararlı olup sadece fındık çeşitleri üzerinde beslenmekte, başka konukçuları bulunmamaktadır. Bu yaşam döngüleri içerisinde doğal düşmanlarından olan tripsler, örümcekler fındık bahçelerinde yaygın olarak bulunmakta ve fındık kozalak akarlarıyla beslenmektedir. Yıl boyunca faaliyetlerini sürdürerek kozalak akarlarını baskı altında tutmaya çalışmaktadırlar.
MÜCADELESİ:
Mekanik mücadele dediğimiz elle toplama kozalak akarlarına karşı oldukça etkili bir yöntemdir. Kışın yapraksız dönemde kozalaklar toplanıp bahçe içinde bir yere bırakılmalıdır. Kesinlikle yakılmamalı veya gömülmemelidir. Kozalakların içi diğer faydalı akar ve böcekler için de bir barınak yeridir. Fındık kozalak akarları çok yavaş hareket ettikleri ve olumsuz çevre şartlarından çok çabuk etkilendikleri için kozalakları terk edemezler ve kuruyan kozalaklar içinde besin bulamadıkları için ölürler.
Kimyasal mücadelede ise üreticilerimize kimyasal mücadele zamanı ayrıca bilgi verilecek olup kışı kozalak içinde geçiren akarların, buradan çıkıp sağlam tomurcuklara göç ettiği dönem olan bahar aylarında fındık kurdu mücadelesi ile aynı dönemde yapılır.
Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek için Ordu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.

.