Öğrencilerin yüzde 86'sı okula döndüğü için mutlu

Öğrencilerin yüzde 86'sı okula döndüğü için mutlu
04 Aralık 2021 - 14:40

Türkiye genelinde hem özel hem de devlet okullarında öğrenci, öğretmen, veli ve yönetici kadrosuyla yapılan geniş kapsamlı ‘Pandemi Sonrasında Okula Uyum Süreci’ başlıklı araştırmanın sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, öğrencilerin yüzde 86’sı okula dönmekten dolayı mutluyken, öğretmenler ise öğrencilerin artan teknoloji/sosyal medya bağımlılığı ve motivasyonları konusunda kaygı yaşıyor.

İSTANBUL (İGFA)- Bahçeşehir Üniversitesi Eğitim Bilimleri Fakültesi tarafından Ekim ve Kasım 2021 aylarını kapsayan ‘Pandemi Sonrasında Okula Uyum Süreci’ başlıklı araştırma; öğrencilerin, öğretmenlerin, velilerin ve okul idarecilerinin okula uyum sürecini nasıl geçirdiğini ortaya koydu.

Araştırma çerçevesinde, Türkiye genelinde hem devlet hem de özel okullarda toplamda 3 bin 625 öğrenci, bin 822 öğretmen, 5 bin 336 veli ve 151 okul yönetici ile görüşüldü. Pandemi sonrası okula uyum, uyum programlarının varlığı veya verimliliği, bu süreçte yaşanan zorluklar ve zorluklarla baş edebilme gibi konular araştırılırken, araştırmanın sonuçları ise dikkat çekici oldu.

OKULA UYUM SAĞLAMA YÜKSEK

Araştırmanın sonuçları arasında en çok merak edilen öğrencilerin okula uyum süreçleri ve motivasyonlarının ne şekilde ilerlediği oldu. Elde edilen verilere göre, öğrencilerin yüzde 86’sı okula dönmekten mutlu.

Yine öğrencilerin yüzde 97.2’si okula uyumlarının yüksek olduğunu belirtirken, okul ve ders düzeni, okul kuralları, kıyafet ve yemek konularında ise zorlandıklarını ifade etmiş ve evdeki esnek ortamın okula taşınmasını istemişlerdir. Araştırmada, motivasyon konusunda da yine öğrencilerin yüzde 94.7’si motivasyon düzeylerinin yüksek olduğunu belirtti.

MOTİVASYON SERGİLEMEDE ZORLANIYORLAR

Araştırma kapsamında öğretmenlere öğrencilerin okula uyumları sorulduğunda ise öğretmenlerin sadece yüzde 45.2’si öğrencilerinin okula orta derecede uyum sağladığını belirtti. Rapora göre öğretmenler; öğrencilerin en çok okul kurallarına uymada, iletişim becerilerinde, duygu kontrolünde, yaşa uygun akademik yetkinlikler, sosyal ve yaşam becerilerinde zorlanıyor. Araştırma ayrıca öğretmenlerin en çok zorlandığı konuları da ortaya koydu.

Buna göre öğretmenler; öğrencilerin okul ortamına uyum sağlaması, okul ve sınıf kurallarına uygun davranması, olumlu sosyal davranış ve iletişim, dikkat ve odaklanma, motivasyon sergileme ve hijyen kurallarına uyma gibi konularda zorlandıklarını belirtti.

 

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum