Reklamı Geç
Reklam
Reklam

Ordu'da 3 binin üzerinde örnek fındık bahçesi bulunuyor

Ordu'da 3 binin üzerinde örnek fındık bahçesi bulunuyor
01 Şubat 2021 - 14:37
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nce 7 yıldır içerisinde Ordu’da 3 binin üzerinde fındık bahçesi oluşturulduğu açıklandı.
İl Müdürlüğünden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı;
Dünya fındık üretiminin %25'i, Ülkemiz fındık üretiminin ise %30-35'i Ordu ilimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü olarak üretiminde lider olduğumuz fındıkta, lider ülkeye yakışır verim ve kaliteye ulaşmak amacıyla 2014 yılından bugüne kadar gerek Bakanlığımız gerek Valiliğimiz gerekse Karadeniz İhracatçılar Birliğinden sağlanan kaynaklarla önemli projeler uygulanmıştır. 


Bu projelerimizde İlimiz Ziraat Odaları ile de iş birliği yapılarak projelerin daha çok alanda uygulanması ve etkinliği de artırılmıştır. İl Müdürlüğümüzce fındıkta verim ve kaliteyi artırmaya yönelik uyguladığımız bu projelere 2020 yılında da devam edilmiş olup toplamda ilimizde 3 binin üzerinde örnek bahçe oluşturulmuştur. 
Bu örnek bahçelerde teknik personel tarafından budama işlemleri yapılıp toprak analiz sonuçlarına uygun olarak gübreleme programları oluşturulmuş ve zirai mücadele çalışmaları yapılmak suretiyle bahçelerde ciddi verim artışları sağlanmıştır. Şu ana kadar yaptığımız çalışmalar sonucunda oluşturduğumuz örnek bahçelerde dekara 250-300 kilogram hatta sulama sistemi kurulan bahçelerimizde dekara 400 kilogram fındık verimine ulaşmış durumdayız. 
TÜİK verilerine göre son 5 yılda ilimizde gerçekleşen verim ortalaması bir önceki 5 yılın ortalamasından dekara 21 kg daha fazladır. Fındık üretiminde dekara sağlanan bu 21 kg'lık verim artışının, fındık üretim alanımız ve bugünkü fındık fiyatları dikkate alındığında ilimiz ekonomisine katkısı yaklaşık 1 milyar TL'dir. Rakamlardan da anlaşılacağı üzere İlimizin ana ürünü olan fındıkta verim ve kaliteyi artırmakla hem İlimiz üreticilerine hem de Ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sağlanmıştır. 
2021 yılında da üreticilerimiz ve sektörün diğer temsilcileri ile birlikte yapacağımız çalışmalarla fındığın ilimiz ve ülkemiz ekonomisine olan katkısını daha da arttıracağız.


YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç