Ordu'da çay ve kahve zamlandı

Ordu'da çay ve kahve zamlandı
25 Kasım 2021 - 08:59

Ordu'da çay ocakları ve kahvehanelerde çay ve Türk kahvesi satış fiyatına zam yapıldı. Bir yılı aşkın süredir zam yapılmayan çay iki liradan 2.5 liraya, 5 liradan satılan Türk kahvesi ve nescafe ise 7 liraya yükseltildi.

"Artan maliyetler belimizi büktü"

Çay ve kahveye zam yapmak zorunda kaldıklarını söyleyen Ordu Kahveciler ve Otelciler Esnaf Odası Başkanı Hüseyin Korkmaz; "Ancak bu maliyet artışlarından kaynaklanan bir durum. Zam bizim için çözüm değil. Keşke hiç zam yapmasak ama artan maliyetler de belimizi büktü. Dolar fırladı. Bu sefer her şey pahalandı. Artık zamları takip edemiyoruz. Günübirlik zam geliyor. Bütün girdilerimize zam var. Şeker, çay, tüpe sürekli zam geliyor. Bu sadece çay ve şeker ile de bitmiyor. Bir işyerinin 17 tane gideri var. Peçete, kolonya, elektrik, su hepsi zamlandı. Bir de bunların yanında vergiler var. Dolar ve Avro artınca diğer giderlerin hepsi zamlandı. Kahveci esnafı ne yapsın? Bütün girdi maliyetleri zamlandığı için mecburen kahveciler olarak biz de fiyat ayarlaması yapmak zorunda kaldık. Zaten maliyetler karşılanmıyor. O yüzden çaya 50 kuruşluk bir zam yaparak bardağını 2.5 TL'ye çıkardık. Kahve ve nescafe ise yeni fiyatlarla birlikte 7.5 TL oldu. Yoksa para kazanma şansımız yok. Artık dayanamaz olduğumuz için zam yaptık. Çünkü kahveci esnafı pandemi döneminde de hiç kazanamadı. Gider çok gelir yok." dedi.


"Zam yapmak istemezdik"

Her kalem ürüne zam geldiği için kahveci esnafının da zam yaptığını aktaran Korkmaz; "Son zamlarla vatandaş evine ekmek götüremez oldu. Zam çözüm değil. Biz kahveci esnafları olarak vatandaşları da düşünüyoruz. Biz hem üreticiyiz hem de tüketiciyiz. Biz de zam yapmak istemeyiz ancak şartlar da ortada. Her ürünün günlük zamlandığı yerde kahveci esnafı olarak ayakta kalabilmek için böyle bir zam uygulaması yapmak zorunda kaldık. Çay ve kahveye yapılan son zammın üzerinden bir yıldan fazla geçmişti. Kahve fiyatı çok afaki arttı. Çay fiyatları da arttığı için kahveci esnafını düşünerek böyle bir karar aldık." diye konuştu.

YORUMLAR

  • 0 Yorum