Ordu'da Hazır Giyim Uygulama Merkezi kursiyer kabulüne başladı

Editör: Ordu Gazete
20 Ocak 2022 - 10:32 - Güncelleme: 20 Ocak 2022 - 13:20
Ordu işgücü piyasasının talep, beklenti ve ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve Altınordu’nun gelecek yıllarını planlayabilmek adına başkan Aşkın Tören öncülüğünde politikalar geliştiren Altınordu Belediyesi’nin bu alanda hizmete aldığı “Hazır Giyim Uygulamaları Merkezi” kursiyer kabulüne başladı.

Altınordu Kaymakamlığı'nın da paydaşlarından biri olduğu Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı (DOKA) iş birliği ve Altınordu Belediyesi eş finansman desteği ile hayata geçirilen merkez, hem tekstil sektörünün çok önemli bir açığını kapatmak hem de gençleri ve kadınları meslek sahibi yapmak üzere kurslara start verdi. 


Tekstil sektörü için yeni cazibe merkezlerinden biri olma yolunda ilerleyen şehirde sektörün en çok ihtiyaç duyduğu ve temininde güçlük çekilen meslek grubunun başında gelen nitelikli tekstil işçisi kategorisinde birinci sırada yer alan “Dikiş Makinesi Operatörü” yetiştirilecek.

Karacaömer mahallesinde bulunan Hazır Giyim Uygulamaları Merkezinde ayrıca Kursiyerlere eğitim süresince; Düz dikiş, overlok, reçme, ilik-düğme, ponteriz, zigzag, ütüleme, kesim, tekstil yüzeyleri, kalıplar, malzeme kontrolü ve çeşitli dikim yöntemleri alanlarında eğitim verilecek.

Kurslar sonunda yapılacak olan sınavlarda başarılı olan kursiyerlere Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) onaylı Mesleki Yeterlilik Belgesi veya Millî Eğitim Bakanlığı onaylı Kurs Bitirme Belgesi verilecek

 

İŞSİZ KADIN VE GENÇ ÖNCELİKLİ KURSLARA BAŞVURULAR 31 OCAKTA SONA ERİYOR

 

7 Şubat’ta başlaması planlanan kurslara başvurular Altınordu Belediyesi internet sitesinin www.altinordu.bel.tr  adresi üzerinden 31 Ocak’a kadar elektronik ortamda yapılacak.

Üç dönem olmak üzere her program döneminde 20 erkek, 20 bayan kursiyere eğitim verilecek. 512 saatlik eğitimlerin sonunda işsiz 60 genç ve 60 kadın olmak üzere toplamda 120 dezavantajlı kişi meslek sahibi olacak.

 

KURSİYER OLMAK İÇİN KİMLER BAŞVURABİLİR İŞTE ARANAN ŞARTLAR

 

Kursiyer olmak için; 18-29 yaş aralığında bulunan erkekler başvurabilecek. Kadın kursiyerlerde ise yaş sınırı aranmıyor.

Kursiyer olacaklarda öğrenim durumları itibariyle ise en az okur yazar olmaları yeterli kabul ediliyor.

Başvurucu yalnızca bir eğitim kursuna katılabilecek. İşsiz dezavantajlı gruplara öncelik verilen kurslara başvuracak kursiyer adaylarının İŞKUR’a kayıtlı ve işsiz olmaları şartı aranıyor.

Program başlangıcı itibariyle; SSK, BAĞ-KUR veya Emekli Sandığı’ gibi sosyal güvenlik kurumlarından herhangi birine bağlı olarak çalışanların başvurusu kabul edilmeyecek.

Başvuru sonuçları ve kurs detayları Altınordu Belediyesi internet sitesi üzerinden duyurulacak.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum