Reklam

Ordu'da Ömer Aydın'dan Servet Şahin'e çok sert sözler

Ordu'da Ömer Aydın'dan Servet Şahin'e çok sert sözler
Editör: Ordu Gazete
30 Mayıs 2022 - 10:20 - Güncelleme: 30 Mayıs 2022 - 10:22
Haber/ Ordu Hayat Gazetesi
Eski yönetimleri “bir kapı bile yapmadılar” diyerek suçlayan OTSO Başkanı Servet Şahin’e ilk tepki eski Başkanlardan Ömer Aydın’dan geldi. Aydın, ”kurumlar kapı ile değil, kafa ile yönetiliyor. Kapısı var ama kapıyı çalacak bir sanayici arkadaşı yok” dedi.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği(TOBB) sadece Ordu’da değil 81 ilde ve hatta 154 ilçede okul yaptırırken, Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin ise Ordu’daki okul üzerinden eski yönetimleri eleştirdi.

Ordu’daki okulu kendilerine mal ederek eski yönetimleri suçlayan Şahin, “Benden önceki yönetimlerde vardı bir tanesi desin ki 100 dolarlık proje yaptık, bir tane kapı yaptık desinler” demişti.


“Kafa önemli”

1995 yılında OTSO Başkanlığını Servet Şahin’den alarak 3 dönem yürüten OTSO eski Başkanı Ömer Aydın, Şahin’e verdiği cevapta; “Kapının çok fazla önemi yok. Önemli olan kafa. Kurumlar kafa ile beyin ile düşünceler ile yönetiliyor. Eğer kafalar boş ise istediğiniz kadar kapı olsun  bir çözüm üretemezsiniz, çözümün bir parçası olamazsınız. Bu günkü gibi uydu olursunuz, odun kesicinin ‘hık’ deyicisi olursunuz.


Acizlik

Odalar Birliği’nin okul projesin kendine mal etmek ise acizlikten başka bir şey değildir. Üstelik Endüstri Meslek Lisesi üç yıl o okula taşınamadı. Çünkü okul hala fonksiyonel değil.

O zaman belki kapı da yoktu ama kafa vardı. Bizim dönemlerimizde Avrupa Birliği projeleri de yoktu. Ama o kafalar Ordu Organize Sanayi Bölgesi’nin, Ordu Üniversitesi’nin, havalimanının alt yapılarını hazırladı. Fatsa ve Ünye organize sanayi bölgelerinin alt yapılarını hep beraber hazırladık. Teşviklerden kentin bütününü yararlandırdı” dedi.

“Kapısını çalacağı sanayici yok”

Şahin’in uygulamaları ve başarısızlıkları nedeniyle her kesimle kavgalı olduğuna da dikkati çeken Ömer Aydın, şunları söyledi;

“Bugün belki kapı var ama o kapı sanayiciye kapalı. Bir bardak çayını içmeye gidecek tek bir sanayici arkadaşı yok. OTSO’nun şu andaki temsil gücü ulusal anlamda sıfır bir duruma getirilmiştir. Ne TOBB nezdinde, ne de diğer kurumlar nezdinde üyelerinin sorunlarını çözebilecek bir yapıda değildir.

İtibarı kalmadı

Ordu Ticaret ve Sanayi Odası bizim ve önceki değerli başkanların döneminde başta TOOB olmak üzere tüm platformlarda kentin ve iş dünyasının sorunlarını her platformda dile getiriyor çözüm üretiyordu. Şimdi ise uydu ve yağcı kurumlara dönüştürdüler. Demek ki bu işler kapıyla değil, kafayla oluyormuş.

Kumarhaneyi hizmet salonunu dönüştürdük

Biz Oda’yı bugünkü başkandan aldığımızda kasada tek kuruş parası yoktu, alt katında da meyhane ve kumarhane vardı. Oda’nın parası ile OTSO logolu servis tabakları yaptırılmıştı. Devr-i sabık yaratmamak için onları imha ettik. Meyhane ve kumarhane olarak kullanılan alanları oda üyelerine ve personellerine hizmet mekanına dönüştürdük.”

“Öğrencilerin burslarını kestiler””

Dönemlerinde yaklaşık 200 öğrenciye her ay eğitim bursu verdiklerini ve dolar kurunun 1,25 lira olduğu o gün 4 milyon TL ile Oda’yı devrettiklerini belirten Ömer Aydın, şöyle devam etti;

150 ila 200 arasında öğrenciye burs veriyorduk. Öğrencilerin bu burslarını hiç kesmedik. 4 milyon TL nakit para bıraktım ki o zaman dolar kuru 1,25 liraydı. Bugünkü para ile 52 milyon lira yapar.

FETÖ’cüler bırakın yönetime girmeyi, kapının önünden geçemedi

Bank Asya gibi adı hain terör örgütleri ile anılan bankalarla iş yapmadık. Orada tek kuruş paramız çıkmadı. FETÖ’cülerle işbirliğimiz olmadı. Yönetim kurullarımıza giremediler. O ve onun gibi örgütlerde sıcak davranmadık. Bırakın yönetimimize girmeyi, kapımızın önünden geçemediler.

Arkamızda tek şaibeli iş bırakmadık. Bayrağı tertemiz devrettik. Ordu Ticaret ve Sanayi Odası kapı ile değil kafa ile yönetilir.”

“Değişim şart ve kaçınılmazdır”

Ömer Aydın, iki dönemdir ‘son kez’ diyerek üyelerden oy toplayan Servet Şahin’in yeni adaylığı ile ilgili de; “Ordu’ya giderayak yapacağı en iyi hizmet tekrar aday olmamaktır. Eğer olur da kazanırsa Ordu’nun bir 4 yılı daha boşa gider.  Seçimi kazanmak çok da önemli değil. Önemli olan o koltuğun hakkın vermektedir. Bugün ne yazıktır ki sanayici nezdinde o koltuk zaten boştur” diye konuştu.

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Mahmut Şıhmanoğlu
    3 hafta önce
    Sanayi ve Ticaret odası makamında mutlaka bir sanayici olmalıdır.Odanın başına sanayinin önemini ,Ordu'nun kalkınmasının sanayi ve turizmden geçtiğini bilen yeni bir kan gelmelidir. Sayın Ömer Aydın'ın düşüncelerine de sonuna kadar katılıyorum. Haberin başlığına katılmıyorum.Oda başkanı tarafından söylenilenlere cevaben, yapı***lar ve yapılması gerekenler düzgün bir şekilde ifade edilmiştir.