Ordu'da 'Yeşil Ekonomi' dönemi

Ordu'da 'Yeşil Ekonomi' dönemi
Editör: Ordu Gazete
06 Haziran 2022 - 16:52
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Şu an Ordu’da yeşil ekonomiyi başlatıyoruz.  Bu ilimizde başlattığımız yeni bir akım. Yeşil ekonomi, tarım, çevre, su, deniz, toprak ve yaylanın birleşmesi ile ortaya çıkan bir akımdır. Biz bunu bir eko-sistem içerisinde bir şehircilik çerçevesinde ele alıyoruz” dedi.
Ordu Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin Öztürk, Türkiye Çevre Haftası dolayısıyla Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’i ziyaret etti.
Türkiye Çevre Haftası’nın bul yıl, çevrenin korunması, sürdürülebilir yaşam çevrelerinin oluşturulması, iklim değişikliği ile mücadele ve uyum konularında çevre bilincinin topluma yayılması amacıyla 1-7 Haziran tarifleri arasında, "Sıfır Atık" temasıyla kutlanacağını ifade eden Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürü Hüseyin Öztürk, bu kapsamda Ordu’da yapılacak olan etkinlikler ve müdürlüğün yapmış olduğu çalışmalar hakkında Başkan Güler’e bilgi verdi.

Ziyarette konuşan Başkan Güler, Dünya Çevre Günü’nü ve Türkiye Çevre Haftası’nı kutlayarak bu anlamlı günün bütün dünyada çevre konusundaki bilincin artmasına vesile olması temennisinde bulundu.
ORDU’DA ATIKLARDAN ELEKTRİK ÜRETİLİYOR
Başkan Güler, “Çevreye son derece duyarlı faaliyetler zinciri yürütüyoruz. Ordu ilimizde de yeşil ekonomiyi başlattık. Türkiye’de ilk kez hem tarım, hem çevre, hem deniz hem de havayla birlikte topyekün bir çalışma içerisindeyiz. Dolayısıyla buradaki en temel konulardan biri de atıklar. Atıklarla ilgili en önemli ve devam eden çalışmalarımızdan bir tanesi de çöpten elektrik üretmek” diye konuştu.

FINDIK ATIKLARINDAN HAYVAN YEMİ ÜRETİLECEK
Ordu için yeni bir müjde daha duyuran Başkan Güler, “Fındık atıklarından hayvan yemi üretiyoruz. Projenin uygulanmasıyla birlikte 150 milyon liralık bir kazanç elde edeceğiz. Hayvan yemi olarak analizini yaptık. Fındık bahçesinde kurtulmak için ısırgan ilaçlarıyla çevrenin kirletildiği otları beşli yeme dönüştürdük. Arpa, yulaf, bezelye, yonca gibi. Bunların makinesini de yaptırıyoruz. Bahçedeki bitkileri öldürmek yerine balya şeklinde yem haline getiriyoruz. Bunları kırsal kesimdeki çiftçilerimize dağıtarak, besiciliğe katkı sağlayacağız” şeklinde konuştu.
SIFIR ATIK PROJESİ EKONOMİYE BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR
‘Sıfır Atık’ projesine büyük destek verdiklerini vurgulayan Başkan Güler, “Hükümetimizin yaptığı çalışmalardan da gördük ki sıfır atık projesi yüzde 30 oranında ekonomiye katkı sağlanıyor. Bu da enerji, çevre, su krizinin olduğu bir dönemde çok önemli bir katkı. Dolayısıyla çevre duyarlı bir belediyeyi, çevre duyarlı bir hükümetle birleştirerek Ordu’muza kazandırıyoruz” dedi.

“ORDU’YU GELECEĞE HAZIRLIYORUZ”
Ordu için yapılan çalışmalarla kenti ikinci yüzyıla hazırladıklarını belirten Başkan Güler, “İlimizi hem geleceğe hem de ikinci yüzyıla hazırlıyoruz. Kentimizi yaşanabilir, kendi kendine yeten, aynı zamanda da kentiyle gurur duyulan bir şehir haline getiriyoruz. Türkiye’deki bu değerli haftayı başlatan sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve değerli eşlerine bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum” diye sözlerini tamamladı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum