Reklam

ORDU SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYOR

Son yıllarda Ordu'da fındıkla birlikte tarım sektörünün gelir kaynaklarından biri haline gelen kivinin hasat döneminin başlaması dolayısıyla "Kivi Şenliği" düzenlendi.

ORDU SÖZ SAHİBİ OLMAK İSTİYOR
10 Kasım 2015 - 19:22

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü'nce deneme bahçesinde gerçekleştirilen etkinlikte çok sayıda kivi üreticisi bir araya geldi.

KİVİ İLE ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLÜYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, yaptığı konuşmada Ordu'nun kivi konusunda üzerine düşeni yapan iller arasında olduğunu belirterek yöre ekonomisinde fındık, bal ve kivi gibi ürünlerin önemli olduğunu söyledi. Kividen son yıllarda önemli bir gelir elde edildiğine dikkat çeken Başkan Yılmaz, alternatif tarım her zaman üreticinin menfaatine olmuştur. Ana gelir kaynağımız fındık olmasına rağmen birçok üretici, bahçelerinin bir kısmını kiviye ayırmıştır. Gelinen noktada ise Ordu, Türkiye’de adından sıkça söz edilen bir il haline gelmiştir, bu bizim için gurur ve mutluluk vericidir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz ise kivi üretiminin az sayıda dikilmesiyle başladığını ifade ederek, yürütülen çalışmalar neticesinde modern kivi bahçelerinin oluşturulduğuna dikkat çekti.

ORDU TÜRKİYE’DE 2. SIRADA

Ordu'nun 6 bin 500 ton kivi üretimiyle Türkiye'de ikinci sırada yer aldığını belirten Yılmaz; "Yaklaşık 3 bin dekarı bulan arazimizde kivi üretimi gerçekleştiriyoruz. Ancak ilimizde bu 3 bin dekarın en az 3 katı kadar yani yaklaşık 10 bin dekar daha kivi üretimine uygun alanlar bulunmaktadır. İç tüketimdeki ihtiyacımız olan kivinin 10 bin tonu ithalatla karşılanmaktadır. Oysaki ilimizde bulunan yaklaşık 10 bin dekarlık alanı değerlendirmek suretiyle kivi üretiminde ülkemizin ihtiyacı olan miktarı karşılayabileceğiz. Bu konuda çalışmalarımız aralıksız devam etmektedir" diye konuştu. Konuşmaların ardından en iyi kivi bahçesine sahip üreticilere kivi budama makası ile teşekkür belgesi takdim edildi.

KİVİLİ EN GÜZEL PASTA SEÇİLDİ

Farklı görüntü ve lezzetlerde hazırlanan kivili pastalar, jürinin beğenisine sunuldu. Jüri oylamasının ardından dereceye giren yarışmacılara çeyrek altın ile çeşitli hediyeler takdim edildi. Yarışmada birinci olan Gülden Çimentepe yaptığı açıklamada, öğretmen olduğunu ve arkadaşının tavsiyesi üzerine "En Güzel Kivili Pasta" yarışmasına katıldığını belirtti.

Birinci olduğu için mutlu olduğunu kaydeden Çimentepe; "Ben kap kek yaptım. Kimsenin bunu yapmayacağını ve bu kekin görüntü açısından farklı olacağını düşündüm. İçini tamamen kivi ile doldurdum. Üzerini de beyaz çikolata ile kapladım. Tadı ve görüntüsü de güzel oldu. Beğenildiğine de çok sevindim"dedi.

 

 

 

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum