Reklam

Sağra'nın yeni patronu belli oldu?

Sağra'nın yeni patronu belli oldu?
29 Mart 2021 - 08:44 - Güncelleme: 29 Mart 2021 - 08:51
Reklam
Toksöz Grup bünyesindeki Sanset (Sağra) Gıda, OYAK Grubu tarafından satın alındı. Fabrika yeni yapılanması ile üretime ve büyümeye Ordu’da devam edecek.

Maden Metalürji, Çimento, beton, kağıt, Otomotiv, lojistik, finans, hizmet, kimya, tarım, hayvancılık ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren OYAK Grup, gıda sektörüne de Sanset Gıda’yı satın alarak adım attı.

Dünya deviydi

Ordu’da 1936 yılında merhum Kahraman Sağra tarafından bir aile şirketi olarak kurulan ve Türkiye’nin ilk fındık işleme sanayi olan Sağra A.Ş. kısa sürede ilk fındıklı çikolata olan "Tadelle" ile adını dünyaya duyurmuş, ürünlerini 50'yi aşkın ülkeye ihraç eden ve Türkiye genelinde bulunan 250 special mağazasıyla da iç pazarda söz sahibi olmuştu.

Yaşanan ekonomik kriz nedeniyle Sağra 1994 yılında  bayındır Holding tarafından satın alınmıştı. Ancak Temmuz 2001’de Bayındırbank’a TMSF’nin el koyması ile birlikte Sağra Gıda için de sancılı bir süreç başladı. Üretimin zaman zaman durduğu şirket de TMSF denetimine geçti. TMSF, 2007 yılında satışa çıkardığı Sağra Gıda’yı, 77 milyon dolarlık en yüksek teklifi veren Toksöz Holding’e sattı.

İmzalar atıldı

14 yıldır Sanset Gıda adıyla Sağra’yı işleten Toksöz Grup, kaliteli ürünlerle piyasada kalmaya devam ederken, geçen yıldan itibaren fabrikayı Ordu’dan taşımaya karar vermiş, daha sonra da satışa çıkarmıştı.

Toksöz Grup, sonunda OYAK ile anlaşarak satış için imzalar atıldı. Toksöz ailesinden satın aldığı Sanset Gıda ile Sağra’yı yaşatmayı hedefleyen OYAK, yeniden çikolata pazarında Sağra’yı marka yapmak istiyor.

Bu arada fabrikanın Ordu’dan taşınmasının gündemden çıkması çalışanları ve Ordu kamuoyunu oldukça sevindirdi. Yusuf Can Erişen/Seran Eren Şensoy (Ordu Hayat)

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Murat
    2 hafta önce
    Tarih, 16.07.2021 saat 19.15 Yodan geliyoruz, her zamanki gibi Sagra'da mola verdik. İçmek için kahve istedik ama kahve yok. Neden diye sorduğumuzda, yemek vakti denildi. Aldıklarımızı da bırakarak çıktık. Bilin istedim.