Reklam
Reklam
Reklam

Tarihe damga vuranlar Özgürlük Meydanı'nda

Tarihe damga vuranlar Özgürlük Meydanı'nda
04 Haziran 2020 - 16:09
ReklamOrdu Büyükşehir Belediyesi Mete Han’dan Oğuz Kağan’a, Alparslan’dan Osman Gazi’ye, Kanuni Sultan Süleyman’dan Fatih Sultan Mehmet’e, Dede Korkut’tan Ahmet Yesevi’ye, Mimar Sinan’dan Mehmet Akif Ersoy’a, II. Abdülhamit’ten Mustafa Kemal Atatürk’e kadar tarihimize damga vurmuş isimlerin büstlerini 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirdi.
Usta Sanatçı Ömer Gençtürk tarafından yapılan Türk tarihinin izlerini yaşatarak meydanın görselliğine de canlılık kazandıracak olan büstler bronzdan, alt kaideleri ise bazalt taşından yapıldı.

“TARİHİMİZ VE DEĞERLERİMİZLE VATANDAŞLARIMIZI BULUŞTURUYORUZ”

Türk ve İslam büyüklerimiz ile devlet adamlarımızın büstlerini 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirildiğini söyleyen Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, “Büyük devletler ve medeniyetler kurmuş bir milletiz. Bir milletin kendi tarihini ve büyüklerini her zaman yad etmesi gerekir. Ordu Büyükşehir Belediyesi olarak bizler de Türk ve İslam büyüklerimiz ile devlet adamlarımızın büstlerini Belediyenin önünde yer alan 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’na yerleştirdik. Büyük Hun İmparatoru Meta Han’dan Türkiye Cumhuriyeti’mizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’e kadar olan büyük devlet adamlarımız ve büyük düşünürlerimiz bu meydanda yer alıyor. Bu çalışmayla tarihimizi ve değerlerimizi vatandaşlarımızla buluşturuyoruz” dedi. 
Daha ilk günden vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği 20 isimden oluşan heykeller şöyle;
Mustafa Kemal Atatürk
Abdülhamit
Fatih Sultan Mehmet
Kanuni Sultan Süleyman 
Osman Bey
Alparslan
Oğuzhan
Metehan
Cengizhan
Atilla
Ertuğrul Gazi
Alaattin Keykubat
Şeyh Şamil
Dede Korkut
Mimar Sinan
Yunus Emre
Timur
Ahmet Yesevi
Mehmet Akif ERSOY
İbni Sina

YORUMLAR

  • 0 Yorum