Aylinsanart Engelsiz Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Kuruldu


Aylinsanart Engelsiz Kültür, Sanat ve Eğitim Derneği Kuruldu

Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Aylin Gürsoy, şehri festival, şenlik, konser, tiyatro gibi etkinliklerle canlandırmak amacıyla, bir grup arkadaşı ile birlikte Aylinsanart Engelsiz Kültür, Sanat ve Eğitim Derneğini kurdu. Dernek bütçesinin üçte birini engelliler için kullanacak.
Dernek Başkanı Aylin Gürsoy ve yönetim kurulu üyeleri, derneğin kuruluşunu da 1 Ekim Sanat Sezonunda yaparak, ilk ziyaretini de Ordu Valisi Tuncay Sonel'e gerçekleştirdi. Ziyaretle ilgili bir açıklama yapan Aylin Gürsoy, “Valimizle yeni kurduğumuz derneğimizin kuruluş  amacını, hedeflerini, projelerimizi paylaştık. Tabi bu projeler doğrultusunda da taleplerimizi rica ettik. Kendileri taleplerimizin üstünde destek verebileceklerini, pandemi nedeniyle yapılamayan tüm sosyal etkinliklerin tekrar canlanması için gerekli desteklerin verileceğini belirttiler. Biz sanata farklı disiplinlerde emek vermiş sanatçılar, Sn. Valimiz Tuncay Sonel'in makamından pandemi tedbirleri doğrultusunda  gelecekten umutlu bir sanat sezonu açılışı yapmanın memnuniyetiyle Katılım sağlayan dernek üyelerimize teşekkür ediyor, Ordulu sanatseverler için sağlıklı, başarılı bir sanat sezonu olmasını diliyorum” dedi.
Derneğin içinde Gençlik ve Çocuk Sanat Merkezini kurarak burada sanatın her alanında dersler verilerek yetenekli Ordulu genç sanatçıların yetiştirilmesinin de hedeflediklerini belirten Gürsoy, şunları söyledi;
“Diğer kültür sanat derneklerinden en büyük farkı bütçesinin üçte birini engellilere ayrılacak olmasıdır. İhtiyacı olan engellilere tekerlekli, akülü sandalye, protez bacak yada ihtiyaçları dahilinde neler gerekiyorsa elde edilen gelir ile bir çok engellinin yarasının sarılması hedeflenmektedir.”
Dernek Başkanı Aylin Gürsoy'un aynı zamanda Devlet Tiyatrosu sanatçısı olması nedeniyle ilk olarak derneğin tiyatro grubunun kurularak ilk oyunu Ordu Valiliği'yle ortak bir Ulusal Sosyal Sorumluluk Projesi kapsamında çocuk oyunuyla başlayacaklarını belirttiler.
“Her yaptığımız sanat projesinde çocuklar, gençler ve engelliler bizim önceliğimiz olacaktır” diyen Aylin Gürsoy,  Yoğun ve evde kapalı pandemi günleri sonrasında ve hala devam eden Covid-19 tedbirleri kapsamında yeniden  sosyalleşmek, hayata dair sanatla nefes almak için ilerleyen günlerde Ordulu sanatseverleri sürpriz konuk sanatçılar, etkinlikler, oyunlar bekliyor. O yüzden tüm Orduluları 'İş ahlakıyla çalışılan, özgür ve özerk sanat için birlikte elele' sloganıyla Aylinsanart Engelsiz Kültür Sanat ve Eğitim Derneğimize katılmaya davet ediyoruz” diye konuştu. Haber merkezi