Gürsoy: Fındık üreticisine mini patoz ve kurutma makinesi dağıtılsın


Gürsoy: Fındık üreticisine mini patoz ve kurutma makinesi dağıtılsın

Gürsoy Fındık Yönetim Kurulu Başkan Yardımcı Nejdet Gürsoy, bu sene özellikle iklim nedeniyle ürününü kurutmada sorun yaşayan üreticilere teşvikle mini patoz ve mini kurutma makinesi dağıtılmasını önerdi.
 Gürsoy, katıldığı Altaş TV’deki programda sektörün sorunlarına değinerek, iklim değişliğine bağlı olarak fındık üreticilerinin mağduriyet yaşamaya başladığını söyledi.
 Bu sene üreticilerin önemli bölümünün fındığını kurutmada sorun yaşadığına değinen Gürsoy, hava şartlarına bağlı olarak çiftçinin mağduriyet yaşamasının önüne geçilmesi gerektiğini kaydetti. Üreticilere bunun için teşvikle mini kurutma makinesi ile mini patoz dağıtılmasını talep eden Gürsoy, belirlenecek pilot bölgelerde bu desteğin verilmesinin sektör adına önemli olduğuna işaret etti. Fındık üreticinin harman usulünden vaz geçip teknolojiyi kullanarak yaşanan iklim değişikliğinden daha az etkilenebileceğini vurgulayan Gürsoy, şimdiden bunun için çalışmaların başlatılmasının uygun olacağını savundu.
Gürsoy, ilerleyen süreçte dünyada yaşanan iklim değişliğinin fındık sektörünü daha az etkilemesinin önüne geçmek adına yeni adımların atılmasına ihtiyaç duyulduğunu, bunun için üreticilerin özellikle teknolojik olarak desteklenmesi gerektiğini sözlerine ekledi.