Aşkın Hoca: Fındık bahçesine CAN gübre atanları Allah'a havale ediyorum

Aşkın Hoca: Fındık bahçesine CAN gübre atanları Allah'a havale ediyorum
Editör: Ordu Gazete
12 Mayıs 2022 - 07:32
Ordu Üniverstesi Ziraat Fakültesi Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Bölümü /Toprak Bilimi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Tayfun Aşkın’dan fındık üreticilerine çok önemli uyarı geldi. Aşkın,” Can gübresi atan zihniyeti, Allah’a havale ediyorum” dedi.
Toprak uzmanı olan Tayfun Aşkın yanlış gübreleme yapan çiftçileri uyardı.  Aşkın,” Yaklaşık %50 kireç içeren fındık bahçesi toprağına tüm ikazlara rağmen CAN gübresi atan zihniyeti, Allah'a havale ediyorum. Kireçi çok çok böylesi topraklara bu gübre tabiki yanlış.Şeker hastasına, şeker yedirmek gibi bir şey” ifadesini kullandı.
Kireç içeriği yüksek topraklarda kullanılması gereken bübreler hakkında da bigi veren Tayfun Hoca,” Kireç içeriği fazla olan topraklara, yani kireçli topraklara azotlu gübre olarak Amnyum sülfat (%21 N içeren) gübresi atılması doğru olur, faydalı olur” şeklinde konuştu.

Fındık bahçesinden daha fazla ve kaliteli ürün almak için gübreleme yapılması gerektiğini kaydeden Aşkın, toprak tahlillerine göre gübre kullanmanın en doğrusu olduğunu bildirdi.
 

YORUMLAR

 • 3 Yorum
 • Gamze pehlivaj
  1 hafta önce
  Karadeniz toprakların geneli kireçli değil asidiktir. O yuzden bu genelleme doğru değil. Ayrıca 21 azot dediğimiz gibre can gübresi 46 üre gibi gübreler azot formu gereği iyi olmayan gubrelerdir. Eger azot ihtiyacı var ise nitrat formundaki ( kalsiyum nitrat) gübreler kul***ılmalıdır .
 • Hayati Karakılıç
  1 hafta önce
  Bu nasıl başlık. Doğu Karadeniz' de yapı*** toprak tahlillerinde toprağın ph si genellikle 5 in altında. Burada 21 azot kul***ılırdı. Tabiri CAN kul***acağım.
 • Süleyman Yurddaşer
  1 hafta önce
  Bunu söyleyen hocayı da ben allaha havale ediyorum. Yıllık yağış ortalaması 600-700mm o*** coğrafyadaki topraklarda kireç (Ca) yıkanır. Bu nedenle 2. Bitki besin elementi o*** Ca verilmelidir. CAN ( kalsiyum amonyum nitrat gübresi doğru kul***ımdır.