Reklamı Geç
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Başkan Tören : Fazla para değil fazla emek harcayarak çalışıyoruz

Başkan Tören : Fazla para değil fazla emek harcayarak çalışıyoruz
02 Temmuz 2020 - 15:45
Reklam
Altınordu Belediye Meclisi Covid-19 salgını dolayısıyla verilen 3 aylık aranın ardından bir araya gelerek Temmuz Ayı Olağan Meclis toplantısını gerçekleştirdi. Meclis toplantısında Altınordu Belediyesi’nin 1 yıllık faaliyetleri ve Koronavirüs sürecinde yaptığı hizmetler değerlendirildi. 

Kovid 19 önlemleri çerçevesinde Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören'in başkanlığında yapılan Altınordu Belediyesi Temmuz ayı Olağan Meclis Toplantısına meclis üyelerinin yanı sıra basın mensupları katıldı.
 
Temmuz Ayı olağan Meclis Toplantısı Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in konuşması ile başladı. Başkan Tören, yaptığı konuşmada 31 Mart seçimlerinin ardından göreve gelmelerinin üzerinden geçen 15 aylık süreyi ve pandemi sürecinde hayata geçirilen çalışmaları değerlendirdi. 

BAŞKAN TÖREN: “BUGÜN ATACAĞIMIZ ADIMLAR YARININ ŞEKİLLENMESİ HAYALİMİZİ BELİRLEYECEK” 

Başkan Tören, “güçlü alt yapı ve üst yapısı çağdaş modern şehir kimliği ve kent estetiği ile insana ve doğaya saygılı daha yaşanabilir standardı yüksek bir şehir için kesintisiz çalışırken diğer yandan göçün ve işsizliğin önlendiği yaşam endeksiyle iddialı sadece kendine yeten değil üreten rekabet eden şehirlerle yarışan bölgesinde model ve marka ‘vizyonu dünya kenti Altınordu’ için insana yakışır sürdürülebilir şehircilik anlayışı içerisinde çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz” dedi.

‘Çok para harcayarak değil ortak akılla kaynakları etkin ve verimli kullanarak çok emek harcayarak belediyecilik yapıyoruz. Az maliyetli çok mahiyetli işlere imza atıyoruz” diyen Başkan Tören, “Biz ilk günden bu yana, yaşayan şehir vurgusu yaptık. Biz bu vurguyu yaparken tabiattan yalıtılmış bir öğreti, bir ideoloji, bir dünya görüşünü dile getirmiyoruz. Biz bir taraftan gelişmeye yönelik politikalar oluştururken diğer taraftan çevreyi, insanı ve tüm habitatı içine alan düzenli, hormonsuz, organik bir yaşamı hayatın merkezine oturtmaya çalıştık. Biz şehirle birlikte yaşıyoruz. Bizim bugün atacağımız adımlar, yarının şekillenmesi hayalimizi de belirleyecektir. Bu sebeple her zemin ve şartta şehre karşı sorumluluklarımıza ilişkin güçlü bir muhasebe yapmak zorunda olduğumuzun farkındayız. Amacımız tek, insanı yaşatan devletin, insana hizmet, doğaya hürmet eden belediyesi olmak. Çok para harcayarak değil, çok emek harcayarak ortak akılla kaynakları etkin ve verimli kullanarak belediyecilik yapıyoruz. Biz, fikrin israf edilemeyeceğini, zamana, paraya, emeğe dair israfın da haram olduğunu bilerek tahayyüllerimizi, tasarruflu bir zeminde, şehirle, insanla buluşturmaya kararlıyız. Etkin belediyeciliğimiz yanına verimli belediye hizmetlerini; kaliteli yönetim anlayışımızın yanına az maliyetli fakat insana hizmet mahiyetli yerel hizmetlerimizi sunmaya devam edeceğiz” dedi.
 
“İNSANI YAŞAT Kİ DEVLET YAŞASIN’ FELSEFESİNİ MERKEZE ALARAK YOLA ÇIKTIK”

Göreve gelmelerinin üzerinden 15 ay geçtiğini ifade eden ve ‘Vizyonu Dünya Kenti Altınordu’ için çalışmaya devam ettiklerini aktaran Başkan Tören, “Gök kubbem, sevdam, kaderimi kaderine bağladığım şehir dediğim Altınordu’muz ve Altınordu’nun aziz insanlarının teveccühleriyle bu şehrin bir evladı olarak Belediye başkanı seçilip hizmet etme imkânı bulmamızın ve hizmet yoluna revan olmamızın üzerinden 15 aylık bir süre geçti. Biz, medeniyetimizin ana ilkelerinden olan “insanı yaşat ki devlet yaşasın” felsefesini merkeze alarak yola çıktık. Cumhurbaşkanımız ve liderimiz Recep Tayyip Erdoğan’ın yerel yönetimler vizyonu doğrultusunda hep birlikte “Vizyonu Dünya kenti Altınordu” için çalışmaya devam ediyoruz” şeklinde konuştu. 

“PİYASA BORÇLARININ YÜZDE 95’İNİ ÖDEYEREK BELEDİYEMİZE 30 MİLYON TL ARTI DEĞER SAĞLADIK” 

Geçen 1 yıllık sürede hizmetleri aksatmadan yapılan tasarrufla piyasa borçlarının yüzde 95’ini ödediklerini ve belediyenin gelir-gider dengesini 30 milyon TL artıya geçirdiklerinin altını çizen Başkan Tören, “Öncelikle tasarruf, mali disiplin ve sıkı para politikasından taviz vermedik. Biz, kamu malını “BEYTÜLMAL” olarak gören ve buna inanan bir anlayışın sahibi olarak en büyük projelerimizden birisinin de “TASARRUF” olduğunu ifade etmiştik. 2015 yılının son çeyreğinden bu yana açık veren, 2019 yılı Mart ayı personel maaşlarını ödeyebilmek için Yüce meclisimizden borçlanma yetkisi almış, Mali tablosundaki bozukluk nedeniyle yakıt ihalesine katılacak istekli dahi bulamayan, bir belediye mali yapısından söz ediyoruz. 

Göreve geldiğimiz andan itibaren eksilerden aldığımız bütçe dengesini; geçmişten kalan piyasa borçlarının yüzde 95’ini de ödeyerek, tüm yükümlülüklerimizi eksiksiz yerine getirerek belediyemizin gelir-gider dengesini; 1 yıllık dönemde 16 milyon TL’yi aşkın (16 Milyon 254 bin 788TL) 15 aylık dönemde ise 30 milyon TL artıya geçirmeyi başardık. Bu başarımızın arkasında kuşkusuz acil eylem planlarımız arasında yer alan, “en çılgın projem” dediğim TASARRUF politikalarımız yatmaktadır.  Tasarruf anlayışımız her şeyden kesintiye gitmek değil bilakis beytülmal hassasiyetiyle her şeyi yerli yerinde ve hizmette önceliği ve ihtiyaçları gözeterek israf etmeden kamu yararı doğrultusunda yapmaktır” ifadelerini kullandı. 

“TÜM ZORLUKLARA RAĞMEN 1 YILLIK SÜREÇTE TEK KURUŞ BORÇLANMADAN 80 MİLYON TL GEÇMİŞ DÖNEM BORCU ÖDEMİŞ NADİR BELEDİYELERDEN BİRİYİZ” 

Göreve geldikleri günden bu yana yapılan tasarruf ile birlikte 80 milyon TL borç ödediklerini vurgulayan Başkan Tören, “1 yıllık dönemde bir taraftan klasik belediyecilik faaliyet ve hizmetlerini aksatmadan sürdürürken, bir yandan da yaptığımız tasarruflarla artı değer yaratarak 9 aylık dönemde 60 milyon TL’, 12 aylık dönemde 72 milyon TL, 15 aylık dönemde ise 80 milyon TL borç ödemiş olduk. 
Ödediğimiz 80 milyon TL borcun 26 milyonu İLBANK’a ait kredi borcudur. Üstelik bütün bunları yaparken tüm belediyelere örnek olacak şekilde ülkemizde bulunan 1389 belediye içeresinde; imar gelirlerimizdeki %60’lık düşüşe ve İLBANK paylarımızdaki ciddi düşüşe rağmen hiç borçlanmadan, personel çıkarmadan ve hizmetlerde kesinti ve kısıntı yapmadan başarabilmiş nadir belediyelerden birisiyiz” açıklamasında bulundu. 

“MİLLİLEŞEME HAMLEMİZLE BELEDİYEMİZE 12 ADET YENİ ARAÇ KAZANDIRDIK” 

“KENT TEMİZLİĞİ İŞİNDE MALİYETİ YARIYA DÜŞÜRDÜK”

Millileşme adımları attıklarını ve bu sayede artı bir değer oluşturduklarını aktaran Başkan Tören, “Hizmet araçlarımızda millileşme adımlarımız sayesinde oluşturduğumuz artı değerle Belediyemize kazandırdığımız 6 adet hafriyat kamyonu, 2 adet çöp kamyonu, 2 adet mini süpürge aracı ve 1 adet Arazöz ile birlikte 2019 yılında 36 olan hizmet aracı sayımızı bu yıl hizmete aldığımız Mobil Sağlık Tarama Aracı ile birlikte 48’e çıkardık. Temizlik İşlerine ayrılan maliyeti aynı işi yaparak bir önceki yıla göre yarı yarıya düşürdük” dedi.
 
“NEREDE ÇÖZÜLMEMİŞ SORUN VARSA ORADA ALTINORDU BELEDİYESİ VAR”

“BÜTÜN ŞEHİR EŞİT HİZMET” ANLAYIŞIMIZLA ARALIKSIZ ÇALIŞIRKEN FEN İŞLERİ BÜTÇEMİZDEN 15 MİLYON TL ARTI DEĞER OLUŞTURDUK” 

“Vizyonu dünya kenti Altınordu" hedefi ile standardı yüksek konforlu üreten yarışan şehirlerle rekabet eden güçlü alt yapısı ve üst yapısı ile daha yaşanabilir modern insana ve doğaya saygılı marka bir şehir için kesintisiz çalıştıklarını, çözülmemiş nerede sorun varsa orada Altınordu belediyesinin olduğunu ve 92 Mahalleyi adeta şantiye alanına çevirdiklerini, tüm bu çalışmaları yapmanın yanında 15 milyon TL’de artı değer oluşturduklarını dile getiren Başkan Tören, “Hemşehrilerimizin beklediği klasik belediyecilik hizmetlerimizi de plan zaman ve imkân kriterleri ile etkinlik ve verimlilik doğrultusunda hiç ara vermeden sürdürdük. Merkezde ve kırsalda “bütün şehir eşit hizmet” ilkemiz doğrultusunda yürüttüğümüz alt yapı ve üst yapı çalışmalarımız sayesinde birçok mahallemizin talebini karşıladık. Ayrıca yaptığımız çalışmalar neticesinde şehrimizde 58 noktada yağmur suyu sorunu yaşanırken bugün sorun yaşanan nokta sayısını 8’e düşürdük. Göreve başladığımız ilk günlerde şehrin yağmur suyunu taşıyamayan alt yapı sebebiyle içimiz burkularak bizzat hemşehrilerimizin iş yerlerinden kürekle su boşalttığımız günlerden yaptığımız çalışmalarla şehrimizin alt yapısını bugünlere getirdik. Bütün bunların yanında sadece Fen İşleri bütçemizden 15 Milyon TL’ye yakın artı değer oluştururken ayrıca 15 aylık dönemde alt yapı ve üst yapı çalışmalarına 23 milyon TL'den fazla yatırım yaptık” dedi.

“BELEDİYE ŞİRKETİMİZ ALBEL KURULUŞUNDAN BU YANA İLK DEFA DÖNEMİMİZDE PİYASA BORCUNUN TAMAMINI ÖDEYİP KÂRA GEÇTİ”

Altınordu Belediyesi iştiraki olan ALBEL A.Ş’nin mali durumu hakkında da bilgiler veren Başkan Tören, piyasa borçlarının tamamını ödediklerini belirterek, “Yüzde 100 Belediyemiz iştiraklerinden olan Albel A.Ş. aktif büyüklükte; yüzde 8’lik bir büyüme sağladı. Ciro artışı; yüzde 57 olarak gerçekleşti. Piyasa borcunun tamamını ödeyip kurulduğundan bu yana ilk defa kâra geçti” açıklamasında bulundu. 

“ZORLU PANDEMİ SÜRECİNDE GELİRLERİMİZİN CİDDİ ORANDA DÜŞMESİNE RAĞMEN TEK KURUŞ BORÇLANMADAN ÖRNEK BELEDİYECİLİK SERGİLEDİK"

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgınına karşı Altınordu Belediyesi olarak çok önemli işlere imza attıklarını ve tüm bu çalışmaları tek kuruş borçlanmadan hayata geçirdiklerinin altını çizen Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın güçlü liderliği ve himayelerinde yürütülen pandemi mücadelesinde insanımızın canını korumak adına alınan sağlık tedbirlerinin yanında hayata geçirilen sosyoekonomik tedbirlerle de bu süreci en az hasarla atlatabilmek için devletimiz tüm kurumlarıyla olağanüstü bir çaba ortaya koymuştur. Pandemi nedeniyle hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Tüm insanlık olarak, deyim yerindeyse görünmez bir düşmana karşı zor bir savaş yürütüyoruz. Altınordu Belediyesi olarak, virüsün yayılmaya başladığı ilk günden itibaren gerekli tedbirleri süratle hayata geçirdik. Ortaya çıkan ve öngörülemeyen bu olağanüstü Pandemi sürecinde örnek belediyecilik uygulamaları sergileyen Belediyemiz yürüttüğü bütün çalışmaları yine tekraren ifade etmek isterim ki İlbank ve diğer belediye gelirlerimizin minimum seviyeye inmesine rağmen tek kuruş borçlanmadan, personel çıkarmadan hizmetlerde kesintiye ve kısıntıya gitmeden belediyemizin mevcut imkanlarıyla ortaya koymuştur. Bu başarıda da belediyemiz kaynaklarının etkin verimli ve tasarruf ilkeleri doğrultusunda kullanılmasının elbette payı büyüktür” şeklinde konuştu. 

ALTINORDU BELEDİYESİ’NİN PANDEMİ KARNESİ 
“7/24 ÖZVERİLİ BİR ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRDİK”              
“1MİLYONDAN FAZLA MASKE 5 BİN HİJYEN PAKETİ DAĞITTIK”

Covid-19 salgını dolayısıyla ekiplerin 7/24 sahada etkin bir mücadele verdiğini ve çok önemli işlere imza attıklarını dile getiren Başkan Tören, “Altınordu’lu hemşehrilerimizin sağlığını korumak adına şehir genelinde hızlı bir şekilde hijyen ve dezenfeksiyon seferberliği başlattık. Öncelikle koronavirüs salgınına karşı en etkili çözüm yollarından birisi olan hijyen konusunda ekiplerimizle beraber 7/24 sahada kesintisiz özverili bir çalışma yürüttük. Pandemi sürecinin başladığı günden bugüne halkımıza; 1 milyondan fazla tıbbi maskeyi, 5.000 hijyen paketini, ayrıca 92 mahalle muhtarımıza 50 bin maskeyi ücretsiz ulaştırdık. Dağıttığımız tıbbi maskelerin bir kısmını gönüllülerle iş birliği içerisinde bir kısmını ise özel sektör iş birliği ile ürettik. Ayrıca bu zorlu süreçte gönüllülerle iş birliği halinde ürettiğimiz 3 bin adet siper maskeyi, halkımızın sağlığı için cansiperane çalışan sağlık çalışanlarımıza, emniyet güçlerimize, kamu kurum ve kuruluşlarına, halkla sık temas eden işyeri sahiplerine ve hatta seyyar esnafımıza, dağıttık. 

“894 NOKTADA 300 BİN METREKARE ALANI VE 10 BİNDEN FAZLA ARACI DEZENFEKTE ETTİK”

Dezenfekte Çalışmalarımız Çerçevesinde ise başta şehrimizde bulunan tüm hastaneler, eczaneler, okullar, ibadethaneler, toplu yaşam alanları ve toplu konutlar olmak üzere 894 noktada 300 bin metrekare alanı dezenfekte ettik. Bunun yanında 10 binden fazla kamuya ait ve hemşehrilerimizin özel aracını gerek toplu dezenfektelerle gerekse pandemi boyunca sahilde kurduğumuz Araç dezenfekte istasyonumuzda dezenfekte edip steril hale getirdik.

“24 CADDE 1342 SOKAKTA 63 BİN METRE SOKAK VE CADDE DEZENFEKTE EDİLDİ”

 Ayrıca mesai arkadaşlarım olan emekçilerimizin 7/24 kesintisiz sürdürdükleri özverili çalışmalarıyla şehrimizin 22 merkez mahallesinde 24 cadde ve 1342 sokağında 63.000 metre sokak yıkaması ve dezenfektesi gerçekleştirildi. Şehrimizin temizliği hemşehrilerimizin sağlığı ve huzuru için gece gündüz demeden özveriyle hizmet eden çalışma arkadaşlarım emekçilerimize şehrimiz ve hemşehrilerimiz adına küçük bir teşekkür nişanesi olarak yine öz kaynaklarımızla 1000’er TL ikramiye verdik. 
Biz bu şehirde yaşayan her canı kendimize emanet bilen anlayışımızla sadece insanlarımızı değil sokaklarımızı paylaştığımız sevimli dostlarımızı da bu zorlu süreçte hiç yalnız bırakmadık. Ordu’da bir ilk olarak sokak kedileri için şehrin muhtelif yerlerinde korunaklı Kedi Evleri oluşturulmuştur. Kedi evlerine mama ve su bırakılmasının yanında Sokak hayvanlarını yemleme ve besleme çalışmaları aralıksız sürdürülmektedir. 

Bu süreçte ayrıca şehrimizin sokak ve caddeleriyle pazar yerlerinde halkımıza eldiven, maske ve kolonyadan oluşan hijyen paketi dağıttık. Kamuoyu bilgilendirme faaliyeti sürdüren basın çalışanlarına da ayrıca hijyen paketi dağıtımı yaptık. Yeni normale geçişle birlikte faaliyetlerine tekrar başlayan berberler, kuaförler, güzellik salonları ve kıraathaneler ile çay ocakları sil baştan dezenfekte edilip işletme sahiplerine vefa sosyal destek grubu aracılığıyla hijyen paketleri ulaştırdık.

“PANDEMİ SÜRECİNDE 4 BİNDEN FAZLA HASTA VE HASTA YAKININA ULAŞIM DESTEĞİ SAĞLANDI"

Altınordu Belediyesi olarak Koronavirüs salgını kapsamında tedavi gören hasta ve hasta yakınlarının özel ekipler tarafından dezenfekte edilen araçlarla 4 binden fazla hemşehrimizin faydalanmasını sağladık” ifadelerini kullandı. 

“SALGININ SOSYAL BOYUTLARINI EN AZA İNDİRGEMEK İÇİN ÜRETİCİMİZİN, İHTİYAÇ SAHİPLERİNİN VE KİMSESİZLERİN YANINDA OLDUK” 

Salgının sosyal ve ekonomik risklerini en aza indirgemek amacıyla birçok çalışmayı hayata geçirdiklerini vurgulayan Başkan Tören, “Altınordu belediyesi olarak şehrimizde bu hastalığın salgın haline dönüşmesini engellemek için yürüttüğümüz çalışmalar yanında üretimi, ticareti, istihdamı, ekonomiyi canlı tutmak için de birçok çalışmayı hayata geçirdik. Altınordu Belediyesi olarak yerli üretimi desteklemek ve üretimin devamını sağlamak amacıyla bir çalışmayı hayata geçirdik. Belediyemizin yan tarafında haftada bir gün kurulan ‘Geleneksel Doğal Köy Pazarı’nda ürettiklerini satmak için gelen, özellikle kadın üreticilerimizin bu durumdan etkilendiğini görünce belediye olarak bir karar aldık. Aldığımız kararla ‘Geleneksel Doğal Köy Pazarı’na kayıtlı olan 130 üretici köylümüzün ürettikleri ürünleri kapılarına giderek bedelini ödeyip satın aldık ve aldığımız ürünleri ihtiyaç sahibi ailelere ücretsiz dağıttık.
 
“İHTİYAÇ SAHİBİ AİLELERE 20 BİN GIDA PAKETİ 100 BİN SICAK YEMEK ULAŞTIRDIK”

Belediyemiz tarafından Vefa sosyal destek grubu yardımları kapsamında ihtiyaç sahibi ailelere Valiliğimiz ve Kaymakamlığımız koordinesinde 20 Bin gıda paketi dağıtımı gerçekleştirdik. Yine bu döneme denk gelen Ramazan ayında kalabalık iftar sofralarında bir araya gelemediğimiz hemşehrilerimizle kurduğumuz gönül köprüleriyle bir araya gelmeyi sürdürdük. Bu kapsamda evlerinde yalnız yaşayan ihtiyaçlarını giderecek kimsesi bulunmayan 65 yaş ve üstü büyüklerimiz ile engelli kardeşlerimiz başta olmak üzere ihtiyaç sahiplerine her gün sıcak yemek servisiyle 100 bin yemek ulaştırdık. Aynı hizmetimizi gece sahur yemekleri için de sürdürdük. 

Valiliğimiz ve Kaymakamlığımız koordinesinde oluşturulan Altınordu Vefa Sosyal Destek Grubunda Belediyemiz 50 personel ve görevlendirdiği araçlarla lojistik destek vermekte olup vatandaşlarımızdan gelen tüm çağrılar belediyemiz personeli tarafından insana hizmet ve hürmet eden belediyecilik anlayışı doğrultusunda büyük bir özenle yürüttük” açıklamasında bulundu. 

“MİLLİ VE MANEVİ DEĞERLERİMİZİ UNUTMADIK, PANDEMİ SÜRECİ KOŞULLARINDA BAŞARILI ÇALIŞMALAR YAPTIK” 

Pandemi sürecince birçok kültürel faaliyete imza attıklarına dikkat çeken Başkan Tören, “Zorlu pandemi sürecinde hem kendi sağlıkları hem de toplum sağlığı için zamanının büyük kısmın evlerinde geçirmek durumunda kalan hemşehrilerimizin moral ve motivasyonunu yükseltmek ve geleceğe dair umutlarını diri tutmak amacıyla hem milli günlerimizde hem de inanç değerlerimiz olan dini gün ve gecelerde milli ve manevi coşkunun tüm şehre yayılmasını sağladık. Bu kapsamda 100. yılını idrak ettiğimiz TBMM’nin kuruluş yıldönümü olan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda düzenlediğimiz etkinlikle bayram coşkusunu Altınordu’daki tüm evlere taşıdık. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramını da aynı heyecan ve aynı coşkuyla çeşitli etkinliklerle ev ev şehrimize yaydık. İstanbul’un Fethini de ruhuna uygun bir şekilde ihya ettik. Bunun yanında inancımızın kutsallarından olan ve halkımızın büyük önem verdiği dini gecelerde evlerinde bekleyen vatandaşlarımızın kapıların götürdüğümüz etkinliklerle hem manevi hazzın yaşanmasına hem de birlikte bu güzel gün ve gecelerin temsil ettiği değerlerin toplumun bir kez daha dikkatlerine sunulmasına vesile olduk” diye konuştu. 

17 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ, KOMİSYONLARA ÜYE SEÇİMİ YAPILDI

Altınordu Belediye Başkanı Aşkın Tören’in konuşmasının ardından Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısına geçildi. 17 gündem maddesinin görüşüldüğü toplantıda müdürlüklerden gelen teklifler komisyonlara havale edildi. Toplantıda ayrıca ihtisas komisyonlarına da üye seçimi yapıldı.
 
Öte yandan gündem maddelerinden biri olan Altınordu Belediyesi 2019 Yılı İdare Faaliyet Raporu okunarak oy birliği ile kabul edildi.
Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum

Reklamı Geç