Fındık kaç TL oldu? Serbest piyasada fındık fiyatları yükselişini sürdürüyor

Fındık kaç TL oldu? Serbest piyasada fındık fiyatları yükselişini sürdürüyor
Editör: Ordu Gazete
12 Ekim 2021 - 10:08
Fındık fiyatları yükseliyor. Üreticinin Toprak Mahsulleri Ofisi’ne yönelmesi, doların çıkması ile birlikte serbest piyasada fındık fiyatları da yükselmeye başladı.
Ordu’da Altınordu İlçesi’nde 50 randımanlı kabuklu fındık fiyatları 23.85 ile 24 TL arasında değişiyor. Ünye’de ise fiyatlar 24.50 TL’yi buldu.
 Üretici TMO’ya yöneldi

Ünyeli Fındık Tüccarı Feyzi Yiğit, “50 randıman kabuklu fındık fiyatı 24,5 TL. Terme’de organik fındığı 27 liradan yabancı firma alıyor. 26,5 TL’ye de devletimiz TMO eliyle alıyor. Devlet parayı 22 günde ödüyordu, bunu 9 güne düşürdü. Üreticinin malında aşırı çürük olmadığı sürece TMO fındığı alıyor. Almasa TMO’dan piyasaya gelir. Ama bu yıl öyle çok fazla dönüşte olmadı. Olmasını da istemeyiz. Şuan ki durumda üretici TMO’ya yöneldi.” dedi.
Fındığın her şeyi asıl TMO’nun elinde
Fındık fiyatının yükselmesinin TMO, ihracat ve piyasadaki İtalyan firmasının tutumuna bağlı olduğunu ifade eden Yiğit, “Şuanda serbest piyasaya fındık gelişi zayıf. Fındık fiyatının yükselmesi ise TMO, İtalyan firma ve ihracata bağlı. Eğer TMO 26,5 liraya aldığı fındığı 27, 28, 29 TL’ye satarsa ve önümüzdeki aylarda hemen piyasaya sürerse fındık fiyatı yükselmez.  Yani fındığın bütün her şeyi TMO’nun elinde, isterse yükselir, istemezse yükselmez. Ayrıca piyasada bir İtalyan firması var ve Türkiye’deki  fındığın 350-400 bin tonunu alıyor. O başta 25 TL’den girdi ve bayağı fındık aldı. İhracatçının ihtiyacı varsa ve yüklemeye ürün bulamıyorsa fiyat verip mal alacak.” şeklinde konuştu.

Bu yıl üreticinin karşısına görünmeyen bir fiyat çıkabileceğini işaret eden Yiğit, “Fındık fiyatlarının kötü görüneceğini zannetmiyorum. Bu yıl halkın karşısına hiçbir yıl görünmeyen fiyat çıkabilir.” diye konuştu.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum