Fındık üreticisine verilen alan bazlı destek miktarı arttırılmalı

Fındık üreticisine verilen alan bazlı destek miktarı arttırılmalı
Editör: Ordu Gazete
27 Kasım 2021 - 22:30
AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu, fındıkta 7 yıldır 170 lira alan bazlı gelir desteği miktarının artırılması gerektiğini söyledi. Gündoğdu, bunun için Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’ye çağrıda bulundu.

 2014 yılından bu yana fındık üreticileri, alan bazlı gelir desteğini 170 liradan alıyor. 7 yıldır hiç artmayan alan bazlı gelir desteği, maliyetlerin katlanmasıyla ve enflasyon karşısında tamamen erimiş durumda.


 AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu da üreticilerin artırılması gerektiği şeklindeki talepleriyle ilgili açıklamalarda bulundu. Son 5 yılda yapılan kesintilerin geri ödenmesi için mecliste karar aldıklarını söyleyen Gündoğdu, bu paraların üreticilere ödeneceğini söyledi.

 Alan bazlı gelir desteği miktarının 2014 yılından bu yana artmadığına dikkat çeken AK Parti Ordu Milletvekili Gündoğdu, “Alan bazlı destekleme ödemeleri, bizim uzun zamandır mücadele ettiğimiz ve 2009 yılından bu yana mazot ve gübre desteğinin yanında üreticiye bahçesine daha iyi baksın, verimini artırsın diye verdiğimiz bir destek. Zaman zaman bu desteğin kaldırılmasına yönelik girişimler, çağrılar oldu. Fındık fiyatına yansıtalım denildi. Ama biz buna müsaade etmedik. Çünkü alan bazlı destek üreticinin hakkı. Bunu kaldırdığınız zaman bir yıl sonraki fındık fiyatını etkiler ama ondan sonraki fiyatı etkilemez şeklindeki endişelerimizden dolayı kaldırılmasına karşı çıktık.”

 Alan bazlı gelir desteği ödemelerinin devam ettiğini hatırlatan Gündoğdu, “Destek miktarının artırılması lazım. Bununla ilgili girişimlerimiz var. Tarım Bakanlığı’na da ben üreticiler adına ‘Sayın bakanım, yıllardır verdiğimiz alan bazlı desteğin artık artırılması gerekir.’ diyerek çağrıda bulunuyorum. Bizde fındık üreticilere verilen desteğin artırılması için elimizden gelen gayreti ortaya koyacağız.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum