Fındık Yandı!

Fındık Yandı!
Editör: Ordu Gazete
14 Ağustos 2022 - 09:57
Ordulu Ekonomist Şinasi Kara yazdı;
Fındık hassas  bir ürün. Bana benziyor. Fazla soğuka gelmez. Sıcağıda sevmez. Don oldumu yanar, sam rüzgarı oldu mu yanar. Kurak  oldumu yanar. Gübreyi fazla koyarsan yanar. 10 çeşit parazit var, ilaç vermedin mi yanar. 
Bu sene fındığı, doğal düşmanlar yakmadı. Bu sene fındığı, PAZAR YAKTI. Devletin 52 liraya aldığı levant kalite fındığı, tüccar 43 liraya alıyor. Arada 9 lira fark var. Fındıktan para kazananlar, fındıkçının canına okuyor.

Türikyede ''VATANA İHANET SUÇU'' yeniden düzenlenmeli. Ülkeye döviz kazandırıcı ürünleri, kendi çıkarına ve fakat ülke aleyhine kullananlar Vatan Haini ilan edilmelidir.  Zira,  fındık ihraç ürünü. Yüzde 85 oranında ihraç ediliyor ve  ülkeye döviz kazandırıyor.  Fındık fiyatı ne kadar düşük kalır ise ülkeye o kadar az döviz giriyor. 
Yabancılar, yeni emperyalizm metodu ile ülke kaynaklarını  sömürüyor. Bu yeni metodun usulü bellidir. Tarımsal ürün fiyatlarını düşük tutmak, sanayi ürünlerinin fiyatını yüksek tutmak ve mal piyasası yoluyla, tarım toplumlarının ekonomik artıklarını elinden almak.  Bu sömürüye alet olan yerli iş birlikçileri  saptayıp, ağır cezalar vermemiz gerekiyor. 
Piyasada, görünmeyen ve fakat delilleri ile sabit tekel kurmuş  fındık alıcıları, DEVLETE KAFA TUTUYOR. 52 lira olarak saptanmış devletin fiyatını, adeta yok sayıyor. Bu kafa tutmanın bedeli ödenmelidir.  Alım rekabetini yok eden fındık alıcıları hakkında, acil, REKABET KURULUNUN  harekete geçmesi gerekiyor.

En büyük kuvvet üreticidedir. Üretici, ne pahasına olursa olsun, düşük fiyattan piyasaya mal çıkarmayarak sorunu kendisi çözebilir. Ancak, üreticinin nakit ihtiyacı var. Amele parası, okul masrafları, faizli borçlar kapıda bekliyor.
Fındık meselesini, ekonomik kültür olarak anlama ve değerlendirme zamanı geldi. Sömürünün bu kadarına akıl ermiyor, can dayanmıyor.
Şinasi Kara

YORUMLAR

  • 0 Yorum