Ordu'da 2021 yılında 43 bin ton balık avlandı

Editör: Ordu Gazete
20 Ocak 2022 - 11:00
Ordu’da 2021 yılında 43 bin 192 ton balık avlandığı açıklandı. Geçen yıl 67 balıkçıya ise para cezası uygulandı.
Ordu Tarım ve Orman İl Müdürlüğünden konuya ilişkin şu açıklama yapıldı;
Ülkemiz üç tarafı denizlerle çevrili olup, 8.333 km kıyı şeridine ve zengin deniz su ürünleri potansiyeline sahiptir. Karadeniz'den elde edilen ekonomik değeri yüksek su ürünlerini hamsi, çaça, istavrit, palamut, lüfer, barbunya, mezgit, kalkan, deniz salyangozu ve kum midyesi oluşturmaktadır.

Bakanlığımızın su ürünleri politikalarının ana hedefi; deniz ve iç sularımızdaki su ürünleri kaynaklarını koruyarak sürdürülebilir şekilde işletmektir.
Unutulmamalıdır ki; doğal kaynaklar sonsuz değildir.  Su kaynaklarımızdan, yıllara göre değişmekle beraber, yıllık ortalama avcılık ve yetiştiricilik toplam 780 bin ton civarında su ürünleri istihsal edilmektedir. 2020 yılında Ülkemiz de avcılık yoluyla elde edilen su ürünleri miktarı 364.400 ton dur.
İlimizde 2020 yılında 28.051 ton olarak gerçekleşen avcılık yoluyla elde edilen su ürünleri miktarı 2021 yılında ise 43.192 ton olarak gerçekleşmiştir.

2021 yılı su ürünleri av sezonunda özellikle hamsi başta olmak üzere istavrit, barbunya lüfer, tirsi ve deniz salyangozu avcılığının önceki yıllara göre daha fazla olduğu görülmektedir. Palamut ve kefal avcılığında ise geçtiğimiz yıllara göre önemli bir azalma olduğu gözlemlenmiştir. Kurallar ancak uygulandığı zaman etkili olabilmektedir. En mükemmel yasayı hazırlasanız dahi eğer etkin bir denetim mekanizmanız yoksa istenilen başarıyı elde etmeniz mümkün değildir. Bunun için denetim ve kontrole önem vermekteyiz.
  Müdürlüğümüz su ürünleri kontrol görevlilerince denizler ve iç sularda, ürünün karaya çıkış noktalarında, balıkhaneler, toptan ve perakende satış yerlerinde ve yol güzergahlarında 2021 yılında toplam 1.148 denetim gerçekleştirilmiş olup, 67 kişiye idari para cezası uygulanmıştır. Denetimler sonucu 3 adet serpme ağına, 11 adet kalkan ağına, 1 adet trol ağına, 8.110 metre uzatma misina ağına ve 4.700 kg su ürünlerine ( istavrit, barbunya, hamsi, lüfer)  el konulmuştur.
Balıkçılık kaynaklarımızın korunmasına yönelik koruma ve etkin denetimlerimiz devam edecektir. Balıkçılarımızın cezai işleme maruz kalmamaları için getirilen kurallara uymaları şarttır. Balıkçılarımızdan tek beklentimiz yasalar ile getirilen düzenlemelere uymalarıdır.
 

YORUMLAR

  • 0 Yorum